Богата реколта на кайсии отчитат производители от Силистренско. Въпреки това има опасност част от продукцията да остане по дърветата, защото берачите не достигат. На места се жалват и от по-ниското качество на плода заради лоши препарати, а от там и по-ниска изкупна цена.
Други пък отчитат завръщане на българската кайсия на родния пазар.
Шукри Мемиш от село Искра има 50 дка кайсиеви градини, отрупани с плод. Намерил е едва десетина човека от съседните села, които да се включат в кампанията. Страхът му е, че няма да успеят да оберат плодовете.
Идентична е ситуацията и в тутраканското село Сяново. Там фамилията Недеви отглежда близо 350 дка с кайсии. Надниците са до 70 лева дневно според свършената работа, което е едно доста добро заплащане, поемат се и разходите за транспорт и храна, но въпреки това проблемът с работната ръка остава, разказа най-младият в семейството агроном Иван Недев.
"Късните сортове родиха изключително много. Казвам изключително много хем с радост, хем с тъга. Проблемът е, че кайсии има, пазар има, хора няма, които да дойдат и да берат. Защото грубо имаме по 10 тона да берем на ден, за които ни трябват 30-40 души", разказа той.
За Махмуд от Искра проблемът е с препаратите за пръскане, които провалят продукцията му, а от там пада и цената.
Цената пада и заради изобилието, и заради многото румънски прекупвачи, които се възползват от това, че кайсии у нас има, а по Европа реколтата е слаба. На борсата в Искра са повече румънските търговци – купуват я за ракия. Повтаряха само, че ставала супер ракия. Намира се и някой друг ТИР за Словения – товарят кайсиите за сокове.
"Хубавата кайсия се търгува на 1,20-1,30, но това е много рядко, останалото се търгува масово на 70-80-90 стотинки, зле ни е качеството", допълни Махмуд.
Недеви от четири-пет години работят с едни и същи търговци. Има сортове като „Харкот“ и „Киото“, на които изкупната цена е била два лева, заради специфичните качества на кайсията. Останалите като „Мъркулеще“ и „Силистренска компотна“ са започнали на 1,30 – 1,20, но всеки ден цената се понижава. Родната кайсия се завръща на българския пазар, сподели Иван Недев.
И все пак за регион като Силистра си остава проблем липсата на преработвателно предприятие и на условия за съхранение на плодовете.
Панагюрското златно съкровище ще гостува на жителите и гостите на Тутракан. Едни от най-ценните експонати на Историческия музей в Панагюрище ще бъдат в Изложбената зала на Историческия музей в продължение на близо два месеца – до 2 септември. Панагюрското златно съкровище е един от най-красивите златни сервизи в света, шедьовър на тракийското..
„Тутракан - столица на кайсията“. Под това мото всяка година в крайдунавския град се провежда Празник на кайсията. Той събираше производители на кайсии от региона, които участваха в изложение на различни кайсиеви сортове, които отглеждат. Организаторите от община Тутракан включваха в празничната програма конкурси за най-добри плодове, за най-вкусните..
С "Почетен знак - I степен" е награден директорът на ОДМВР в Силистра ст. комисар Мартин Недялков на тържествена церемония в столицата по случай професионалния празник. Наградата е най-високото професионално отличие в системата на МВР и му е връчена от зам.- министъра Тони Тодоров. Присъдена е за постигнати трайни резултати, проявен висок..
Бизнес академия за млади предприемачи организира сдружението с нестопанска цел "Бъдеще за Силистра". Инициативата е за хора от 19 до 35 години с бизнес идея или с бизнес в региона от последните 3 години с годишен оборот под 100 000 лева. Целта на академията е да стимулира предприемачеството и да помогне за разкриването на нови работни места в..
Днес в Силистра завършва Международният детски танцов фестивал "Утрешният мир започва с днешното приятелство". За 3 дни на сцената танцуваха деца от България, Румъния, Сърбия, Украйна, Полша и други страни. В 9:45 всички състави, участвали във фестивала, ще се срещнат с кмета на община Силистра Александьр Сабанов, а от 19:00 часа ще тръгне празнично..
27-мото издание на Международния детски танцов фестивал “Утрешният мир започва с днешното приятелство” започна в Силистра. Празничното шествие бе водено от фанфарния оркестър на ОУ “Отец Паисий”. Гостуващите състави бяха придружавани от мажоретни групи от детски градини и училища. На сцената заедно с ръководителите на всички състави участници, за..
Заради бързо спадащото водно ниво в резервата "Сребърна" институциите обсъждат спешни мерки за изпомпване на вода от Дунав и захранване на езерото. От 2023 година насам там не е постъпвала вода от реката, а прогнозите за горещо и сухо лято допълнително тревожат експертите. Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в Русе,..