Как неопитните предприемачи могат да започнат свой бизнес с финансовата подкрепа на Европейския съюз? Това научиха десетина млади шуменци по време на презентация в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ днес. Те се запознаха с механизма за кандидатстване по програмата „Еразъм за млади предприемачи“ и получиха съвети от успели родни бизнесмени.
„Европейската програма, която може да сбъдне бизнес мечтите на неопитните шуменци, се нарича „Еразъм за млади предприемачи“, но тя по-скоро е насочена към начинаещите предприемачи, без значение от възрастта им“. Това обясни Тодор Митов от посредническа организация по програмата.
„Идеята е да се свържат неопитни предприемачи от България с опитни предприемачи в чужбина. Така те ще могат да се срещнат и да си сътрудничат от един до шест месеца. През този период младият предприемач получава знания как да стартира бизнес, как да избегне капаните по пътя“, каза Митов.
Младите предприемачи получават финансова подкрепа за престоя си в чужбина. Сумите са между 700 и 1 100 евро на месец – в зависимост от стандарта на живот в отделните държави.
Българите са скептични и често се чудят защо чуждестранни бизнесмени искат да споделят опит и да помагат на конкуренти. Чужденците не гледат по този начин на възможността да бъдат ментори, твърди Митов. „Те са с ясното съзнание, че не трябва да държат това, което са научили, за себе си, а искат да го споделят. С тази си дейност те виждат по-скоро изграждането на един доверен партньор, с когото после могат да си сътрудничат. Най-лесният и видим пример е една туристическа агенция“, разясни Тодор Митов.
Такава агенция има Поля Петкова. Тя разказа вдъхновяващата история на успеха ѝ, но призна, че ако днес е трябвало да действа, вероятно е щяла да се откаже. Затова призова младите хора да пробват да развият свой бизнес възможно най-скоро, без да се страхуват от неуспеха.
„След седем години, след хиляди обучения, пътувания и контакти, сега се съмнявам. Нямам обяснение защо. Въпреки, че знам с пъти повече. Хората пътуват изключително много и си казваш „Оле, дали ще знам какво да отговоря на човека, който влезе току-що?!“. Въпреки, че сега знам много повече“, разказа Поля Петкова
Туристическата ѝ агенция е бутикова. Тя бързо е осъзнала, че не можеш да предлагаш всичко за всеки. Конкурентите ѝ се състезават в полето на по-ниските цени. Поля е решила да се отличи с индивидуален подход и гъвкав план, диктуван от клиента.
"Обръщам се назад, ако чуя от млад човек извинения „Няма работа или нямам възможности“, каза Гена Събева, дама с няколко успешни бизнеса зад гърба си. „Има толкова много възможности. България е чудесно място за стартиране на бизнес. Доказателство за това е, че аз съм се справила. Има възможности за намиране на ментор. Бизнесът ни е вече на 30 години. Освен това франчайзът е един формат, който може да бъде избран от хората без идея и продукт. Така в рамките на един – два месеца можеш вече да си на пазара и то с нещо работещо“, уточни Събева.
Светлана Цветкова и Роска Чолакова са две млади дами от Шумен, които имат свои идеи за бизнес начинания. Затова попиваха всяка дума от мотивиращите истории на успелите професионалисти.
„Тези събития вдъхновяват изключително много. Личните истории, които споделят лекторите, показват, че ти също можеш. Можеш да изпълниш мечтите си, стига да направиш първата крачка. Разширява се познанието ни за възможности и контакти“, споделиха те.
А възможности наистина има, каза адвокат Биляна Тончева.
„Младите хора се притесняват, защото смятат, че бизнесът не е за тях. Напротив, сега е моментът всички да кандидатстват. Има и кредити, има и безвъзмездни помощи. Дошъл е моментът всеки, който иска да стартира бизнес – да го направи“, насърчи младежите адвокат Тончева.
Частно училище по забавна математика, земеделски фирми, IT компании, галерия. Това са само част от бизнес начинанията, стартирали през последните три години с обучения в чужбина по програмата „Еразъм за млади предприемачи“.
Няма никакви ограничения пред бизнес идеите, а това прави програмата толкова интересна и полезна за хората, обобщи Тодор Митов.
Чуйте целия репортаж на Стоян Стоянов.
Трима водачи останаха без леките си автомобили по празниците, след като са били задържани да шофират след употреба на алкохол. Това съобщават от шуменската полиция. Първата проверка е извършена на 25 декември около 21:00 часа на ул. „Цар Освободител“ в Нови пазар. 31-годишен мъж от град Каспичан е управлявал лек автомобил „Фиат“. Установено е, че..
Обществена поръчка за изработване на технически проект за основен ремонт на 42 км пътища, като сред тях е и трасето на Върбишкия проход с дължина 13,4 км обяви Областното пътно управление в Шумен. От октомври 2012 г. проходът е целогодишно затворен за преминаване на всички видове превозни средства заради стеснения му габарит, който не отговаря на..
Археологическият музей „Велики Преслав“ в старата столица изпраща 2024 г. с туристически поток от 30 000 посетители. Това са само туристите, преминали през музея и са повече от предходната година, но не и от гостите през 2019 г. Тя беше най-силната досега с повече от 34 хиляди туристи. Ръководството на културната институция се надява, че максимумът ще..
Предпоставките за тежки катастрофи се увеличават по време на празнични почивни дни, като най-често причините са употреба на алкохол, неправоспособност, превишена скорост и неправилно изпреварване. За това предупреждават от полицията и добавят, че към тези причини се прибавят и зимните условия по пътищата и образуването на колони по най-натоварените..
Две жени са в болница след катастрофа, съобщават от полицията в Шумен. Сигналът за пътно произшествие по пътя между Шумен и Велики Преслав до село Хан Крум е получен в оперативната част от Областната дирекция на МВР в Шумен в 13:40ч. По първоначални данни лек автомобил „Киа“, управляван от 47-годишен мъж от Велики Преслав, е излязъл от пътя и се..
Огромна сурвакница направиха в с. Осмар. Височината ѝ е над три метра. Конструкцията е специална изработка – направена е от ракита с вградени дрянови клонки. За украсата на сурвакницата са използвани килограм вълна; разноцветни усукани конци прежда; няколко низа пуканки, тиквени семки, сушени чушки, плодове и чесън; малки кравайчета и монета на върха..
Археологическият музей „Велики Преслав“ в старата столица изпраща 2024 г. с туристически поток от 30 000 посетители. Това са само туристите, преминали през музея и са повече от предходната година. Ръководството на културната институция се надява, че максимумът ще бъде надминат догодина след излъчените два филма за археологичасия музей, след..