Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Уникалната за България порода източнобалканска свиня е пред изчезване

Снимка: agri.bg

Изчезва ли породата източнобалканска свиня, от която се правеше прочутата смядовска луканка?  Може ли да се възроди поминъкът, давал препитание на поколения хора векове наред? Шуменският край, особено Веселиново и Смядово, бяха известни с огромните стада животни. След епидемията от африканска чума по свинете те чезнат. Останала е малобройна популация, но достатъчна ли е, за да се запази породата?

Има още няколко ентусиасти, които продължават да поддържат този поминък, макар  в доста минимални размери. Районът в Смядовско, където бяха единствените стада от черни прасета, може да остане само със славата си. Но сърцатите хора там продължават да поддържат породата заради поколенческата връзка. Божил  Петков от село Веселиново разказва с болка за погубеното му от африканската чума стадо.

За умъртвените животни стопаните са получили обезщетение, което се изчислява на базата брой животни, килограми, умножени по коефициент или средно между 2 и 2.30 лв. на килограм. Сумите са получени, предстои плащане на умъртвените животни през 2021 г., защото африканската чума продължава да покосява, каза Радостина Донева, председател на Асоциацията за развъждане и съхранение на източнобалканската свиня.

Породата трябва да се запази, не само защото е от аборигенен тип.  Според Донева, трябва да има национална стратегия.

Но как ще се опази породата, след като за нея няма пазар, няма лицензирани кланици и ред други предпоставки.

През 2008 година популацията от диви прасета е била 55 000, след африканската чума са оцелели 300. Свиневъди, които отглеждат тази порода, искат намеса от държавата за опазване на генетичния фон, като се проучи опитът на Испания и Португалия за запазване  на редките породи.

Чуйте целия репортаж на Здравка Русева.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Квартет "Абагар" навърши пълнолетие

На 4 ноември квартет "Абагар" отбелязва 18 години от създаването си. Фолклорната формация започва своя творчески път в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“, където ги събира преподавателят и диригенг Сашка Ченкова. До момента те са участвали в множество български и международни проекти. Концертирали са в почти..

публикувано на 04.11.24 в 13:42

Скринингови прегледи за мъже

В месеца, посветен на мъжкото здраве Мовембър се включват за десета поредна година лечебни заведения „Медика“- Русе. Профилактичните кампании са насочени към физическото и менталното здраве на мъжете, поясни началникът на отделението по урология д-р Румен Котов. Скринингови урологични прегледи за мъже над 45 години и промоционални пакети..

публикувано на 04.11.24 в 12:01

Вкусен празник в Градище

Шуменското село Градище за осми път събира ценителите на гюзлемето. Поканата е за неделния ден от 11 часа. Местни майсторки на гюзлемите – точени, печени и после опържени банички със сирене, ще покажат всичките си тънкости как ги правят пред публиката. Ще може да гледате и да опитате. Ще може и да се повеселите, защото на сцената пред..

публикувано на 03.11.24 в 05:25

Зелеви сармички и юрдеча чорба

Миналата неделя, докато едни правеха избори, други сготвиха вкусни домашни гозби за стотици софиянци. Точно пред НДК се проведе Занаятчийски базар, на който майстори готвачи бяха наши добри познайници – семейство Михаил и Калина Михайлови от тутраканското село Шуменци. Те гостуваха на събитието по покана на "Фестивалите на България". Менюто,..

публикувано на 02.11.24 в 11:00

Шумен почете будителите

С общоградско тържество пред паметника на възрожденския дарител и общественик Нанчо Попович днес в Шумен беше отбелязан 1 ноември – Ден на народните будители. Граждани, читалищни и просветни дейци, ученици, представители на държавната и на местната власт изразиха своята признателност към делото на просветителите, книжовниците, революционерите и..

публикувано на 01.11.24 в 13:20

Кои са вашите будители?

Българското минало изобилства от просветители, духовници, книжовници, общественици и борци за свобода. Слава Богу, историята ни е съхранила имената на тези живели, работили и загубили живота си не за лични материални блага, а в името на родината. Светли имена и личности, чийто пример дори и в най-трудните и безперспективни времена ни е вдъхвал..

публикувано на 01.11.24 в 12:32
Снимката е илюстративна

Черен път и пушилка

Черен път и засилен трафик по него тормозят жители на шуменското село Илия Блъсково. Камионите вдигат пушилка, тъй като каменната фракция вече е станала на прах. Зиме и лете по черния път преминават десетки камиони и   около тях се вихри пушилка. Макар и да се движат с ниска скорост, пушекът се вдига на високо, а кълбата от бял прах се стелят..

публикувано на 01.11.24 в 08:37