Между 10 и 20 стотинки е поскъпнал хлябът от 1 септември, а до края на годината производители и търговци прогнозират нов скок.
С по-високи цени вече са и някои видове закуски и сладкарски изделия. Междувременно от браншовия съюз на хлебарите и сладкарите поясниха за Радио Шумен, че към момента не във всички градове се наблюдава увеличение на цената на хляба.
Между 10 и 15 стотинки е поскъпнал хлябът от първи септември в Шумен. Това показа проверка на Радио Шумен в няколко хранителни обекта.
Синан Камберов от Русе, съсобственик на фирма за производство на хляб и сладкарски изделия, обясни:
„Една от основните причини за поскъпването е увеличението на цената на тока. Аз не съм потребител, а производител на хляб и гледам цената на брашното. Брашното се покачва към нас и естествено ние вдигаме крайната цена към магазини и вериги. Тук имаме нови цени на газта и, както се очаква - ново поскъпване на хляба.
Ето и реакцията на шуменци за поскъпването:
„Напоследък се наблюдава много голяма инфлация на всичко, но не знаем защо заплатите си стоят на същото ниво. Очакваме, може би поне аз, някаква реакция от работодателите съвсем скоро, но в крайна сметка и ние трябва да ядем хляб. Ами честно казано аз рядко купувам хляб и доста често си правя, имам си пекарна, но пък брашното поскъпна.“
„То не само хляба, всичко поскъпна. При положение, че има толкова много добиви за мене не е нормално да се вдига, това е най важната храна на българина.“, казаха хората.
Най-обсъжданата тема от последните месеци – въвеждането на еврото у нас, е стрес и повод за притеснение у мнозина поради много причини, включително и защото в България нямаме доверие на институциите. Това заяви в ефира на Радио Шумен днес българският учен, юрист, преподавател по европейско право и конституционен съдия проф.Атанас Семов. „Ние..
Проучване за наличие на радиоактивния газ радон в жилищни сгради ще се проведе в област Шумен. Световната здравна организация определя този химичен елемент за втори по значимост фактор, предизвикващ рак на белия дроб след тютюнопушенето. Дали има радон над нормите в жилището ни можем да разберем, ако поставим специален детектор. Той се получава..
Ваканционната програма на Регионалния исторически музей в Търговище през юли е посветена на занаятите. След майстора гравьор и дърворезбар Евгени Димов от Сопотската школа тази седмица в образователния център гостува майсторката на кене /шита дантела/ Нели Иванова. Тя ще образова и момичета, и момчета до края на седмицата, а в обученията ще се..
Пазарът на жилищните имоти в Шумен расте. Средната цена за квадратен метър на жилищата в града през първото тримесечие на 2025 г. е 1271 евро, което е с 11.3% повече от същия период на 2024 г. Така Шумен се нарежда на пето място по цени на жилищата в страната след София, Пловдив, Варна и Бургас. Подобно на останалите градове, така и в..
Голяма част от малчуганите излизат във ваканция от детските градини. Някои от тях вече са на море и планина, а други се вълнуват за предстоящия първи клас. Какви са размислите на бъдещите първокласници, които се разделят с детската градина, за какво тъжат и за какво се радват. Чуйте репортаж на Жулиета Герова, която ни среща с шест и..
С над 70% е намалял оборотът в някои заведения по Шуменското плато през изминалия уикенд спрямо същия период на миналата година. Това отчита Десислав Десподов, собственик на два от потърпевшите бизнеси. Той добави, че заедно с други ресторантьори и хотелиери са се обърнали към депутати от Шуменския регион, за да влезе темата с компенсациите в..
Разширяването на синята зона за паркиране в Шумен изтласка на повърхността отново един стар проблем – обществения градски транспорт. Дори шуменци трудно се ориентират в маршрутите и разписанието на автобусите, а за хората от друго населено място да ползват градския транспорт, е непосилна задача. Причината – липсата на адекватна информация по спирките..