Богдана Карадочева и композиторът Стефан Димитров ще представят в Шумен книгата си „Безнадежден случай“. Срещата с тях е в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в четвъртък, 16 септември, от 17:30 ч. Редактор на изданието е журналистът Георги Тошев.
Наричат Богдана Карадочева „българската кралица на шансона“, а за успеха си тя казва, че се дължи на талант и работа. Пее от 14-годишна възраст, като дебютът й е подкрепен от известния композитор Вили Казасян. На фестивала „Златният Орфей” през 1969 за първи път Голямата награда за изпълнители е спечелена от българска певица, именно от Богдана Карадочева. През годините тя има успешни концертни турнета във Франция, Белгия, Австрия, скандинавските и други европейски страни, в Куба, Канада и Алжир.
Стефан Димитров е сред успешните композитори в българската музика. Създател е на оркестрови пиеси, музика за телевизионни спектакли, театрална и филмова музика. Бил е директор на Канал 1 на БНТ, директор на Нова телевизия, генерален директор на БНТ, директор на програма „Христо Ботев” на БНР.
Още за музикалния път на Богдана Карадочева, за това, което я свързва със Стефан Димитров и другите големи имена в музиката на XX век, чуйте от разговора с нея.„Геометрия на душата“ – авторската постановка на Алек Чурчич от „Театър плюс“, Испания спечели наградата за най-добър спектакъл на Международния фестивал на спектакли за деца „Вълшебната завеса“ в Търговище. Отличието за най-добра режисура е трансформирана, с единодушно решение на журито, в награда за най-добър актьорски ансамбъл. Тя се присъжда на..
Осем награди обяви днес журито на Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ в Шумен. Неговите членове бяха най-впечатлени от постановката на Лиза Шопова „Шишарки“ на Театър 199 „Валентин Стойчев“, която спечели отличието за спектакъл. Според председателя на журито Петър Влайков тазгодишният фестивал е предложил богата, разнообразна и..
Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..
Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих. Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..
Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА. На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..
„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..
Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..