Електронните устройства и електрическото оборудване определят съвременния живот — от перални машини и прахосмукачки до смартфони и компютри, като е трудно да си представим живота си без тях. Но отпадъците, които генерират, се превръщат в пречка пред усилията на ЕС за намаляване на екологичния му отпечатък.
Какво представляват електрическите и електронните отпадъци?
Те обхващат различни продукти, които се изхвърлят след употреба. Големите домакински уреди, като например перални машини и електрически печки, се събират в най-голяма степен, като съставляват повече от половината от всички събрани отпадъци от електрическо и електронно оборудване. Следват информационно-технологичното и телекомуникационното оборудване (лаптопи, принтери), потребителско оборудване и фотоволтаични панели (видеокамери, луминесцентни лампи) и малки домакински уреди (прахосмукачки, тостери). Всички останали категории, като например електрически инструменти и медицински изделия, заедно съставляват едва 7.2 процента от събраните отпадъци.
Защо рециклирането на електронните устройства и електрическото оборудване е важно, чуйте в рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб“, подготвена от Людмила Борисова.
Студът нанесе тежки поражения по овощните градини в Североизтока. Щети има на 100 % по кайсията и по ранните сортове череши. Сериозни загуби най-вероятно има и по други плодови дръвчета. Това каза за Радио Шумен силистренецът Мирослав Черников от Съюза на Дунавските овощари. „След отрицателните температури от минус 25 и минус 23 градуса, пораженията..
През последните години недостигът на лекари и медицински специалисти е сериозен проблем за лечебните заведения както в доболничната помощ, така и в болниците в България. Но има и изключения. „Привличането на утвърдени специалисти и на млади медици, които да специализират при нас е дългогодишен процес“ – казва административният директор на..
Момичета от Омуртаг ще имат възможност да тренират футбол безплатно. Спортните занимания са част от проекта на Българския футболен съюз (БФС) за развитие на масов футбол “Хайде да ритаме” и се провеждат по програмата Playmakers, разработена съвместно с БФС и УЕФА. Тренировките ще преминават по специално разработена програма, като се използват..
Природозащитници от Шумен искат да се засили контролът върху регистрацията и чипирането на домашни любимци, както и да се увеличи данъкът за притежаване на животно. Те искат още да има двама души към общинската администрация, които да проверяват и да установяват недобросъвестните стопани и тези, които изхвърлят животните си на улицата. Тази..
10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили. Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..