Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Един век Музикална академия

Снимка: Симфониета-Шумен

Четири млади дарования, четирима автентични ентусиасти ще свирят тази вечер пред шуменската публика. Те са Антония Мирчева /флейта/, Пламена Манолакева /виолончело/, Самуил Златев /фалдхорна/ и Славчо Тодоров /пиано/ и посвещават концерта си на 100 годишнината на Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“.

Техни домакини са оркестрантите от Симфониета – Шумен, под диригентството на Калина Василева. Солистите ще изпълнят творби на Бах, Моцарт, Чайковски и Лист. Концертът започва от 19 ч. в зала „Проф. Венета Вичева“.

Антония Мирчева - започва да свири на флейта на 10-годишна възраст. Само 5 години по-късно тя се явява на международни и национални конкурси. Била е солист на редица оркестри, както в страната, така и в чужбина. Участвала е активно в майсторски класове на Проф. Деян Гаврич, Проф. Георги Спасов, Проф. Андраш Адорян, Марио Кароли, Кирстен МкКол, Паоло Табальоне, Филип Берно и много други. Носител е на пълна стипендия на Международния форум в Дикирш, Люксембург за флейта и пиано.

Самуил Златев започва музикалното си образование през 2015г в НМУ “Любомир Пипков” в класа по валдхорна на проф. Владислав Григоров. Присъединява се към младежко-юношеска филхармония “Пионер” през 2016 и участва в Young Euro Classic в Konzerthaus Берлин. Носител е на много награди от конкурси. В момента продължава активността си като първа валдхорна във Филхармония “Пионер”.

Пламена Манолакева от 11 години свири на виолончело  и завършва Националното училище за музикално и сценично изкуство „Професор Панчо Владигеров“ в Бургас. В момента е  първа година студент в НМА  „Професор Панчо Владигеров“ в класа на доцент д-р Атанас Кръстев. Участва в различни майсторски класове и конкурси.  Две години част от програмата Еразъм + с концерти в страната и чужбина.

Славчо Тодоров е бил ученик в НУИ „Панайот Пипков” – гр. Плевен, специалност „Пиано” с преподавател Антоанета Воденичарова. В периода 2017 - 2020 година е и курсист при проф. Людмил Ангелов в Нов български университет. През 2020 г. е приет в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на проф. д-р Борислава Танева. Носител е на многобройни награди от национални и международни конкурси.

Чуйте повече в прикачения файл от разговора на Миглена Стефанова с младите музиканти.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Живописта на Кръстю Богданов

90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ .  40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в  специална ретроспективна изложба.  Няколко фотодокументални пана допълват експозицията.  За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..

публикувано на 03.04.25 в 15:37

"Бившите хора" през комунизма

309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен.  Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..

публикувано на 03.04.25 в 11:09

Хорови празници в Шумен

От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул.  Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова:  "Самите тържества ще се..

публикувано на 03.04.25 в 10:04

Романтизъм на сцената в Шумен

Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“.  Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..

публикувано на 02.04.25 в 12:24

За съдбата на артиста

Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя.  Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..

публикувано на 01.04.25 в 15:00

Имитаторът на имитаторите

Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков.  Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков.   За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..

публикувано на 31.03.25 в 12:24

Изложба на карикатури

Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция.  Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..

публикувано на 28.03.25 в 08:51