Екип на Регионалния исторически музей в Русе завърши втория етап от мащабно изследване на първомартенската обредност основно в Русенско, но с примери и от Тутраканския, Еленския и Видинския край.
Идеята е да се установи промяната в традицията през последните 100 години в отбелязване празника на Баба Марта. Специалистите са разговаряли с майстори на мартеници, бивши учители в детски градини, читалищни работници, самодейци, художествени ръководители и жени, превъплътили се в образа на Баба Марта, които са споделили знания, умения, опит, спомени и емоции от дóсега си с още живата традиция на пожелания, правене и подаряване на бяло-червения символ.
Проучването на музея в Русе се финансира от Програма „Културно наследство“ на Националния фонд „Култура“. Проектът предвижда и изготвянето на дигитален каталог на мартениците, който ще бъде качен в сайта на културния институт следващия месец.
С мартениците и картичките, дарени по време на теренните проучвания, а и с експонати от фонда на музея в Русе, ще бъде направена изложба за първи март.В сайта му освен дигитален каталог на мартениците ще може да се види и видеоматериал, който показва техниките по тяхното създаване. По този начин ще се осигури широк достъп до знанието за мартеницата като елемент от нематериалното културно наследство на човечеството, вписана в представителната листа на ЮНЕСКО.
Още за проучването можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с етнографа на Русенския музей Искра Тодорова.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..