Тракийската гробница край с. Свещари, която е паметник от списъка на ЮНЕСКО, ще грейне буквално в нова светлина. Това се случва с 184 000 долара, спечелени по проект за обновяване, социализация и популяризиране на обекта, който е част от Историко-археологическия резерват „Сборяново“.
Средствата са от американския Посланически фонд за опазване на културното наследство, с подкрепата на Министерството на културата и Историческия музей в Исперих.
През 2022-ра се навършват 40 години от откриването на Свещарската гробница от екипа на доц. Мария Чичикова. Събитие, което тогава се превръща в археологическа сензация. Въпреки разрушения вход, специалистите намират непокътнати стените и украсата в последния дом на гетския владетел Дромихед. Запазени са и забележителните фигури на 10 жени – кариатиди, които поддържат с ръцете си гробницата.
През 2018 г. беше спечелен проект, наречен „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при с. Свещари“. Той беше дело на проф. Диана Гергова, а замисълът не получи одобрението от Министерството на културата.
Как ще се промени днес световноизвестният обект обяснява Симеон Василев, ръководител проекти на фондация Credo Bonum, която управлява финансирането от Посланическия фонд на САЩ.
Официалното откриване на осъвременената Свещарска грабница от времето на тракийския владетел Дромихед ще бъде в средата на април.
Повече подробности можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова в прикачения файл.
Маестро Славил Димитров е носителят на статуетката за диригентско майсторство на името на проф. Венета Вичева на провеждащите се в Шумен XXVIII Международни детско-юношески хорови празници „Добри Войников”. Директорът на Симфониета Шумен получи наградата официално снощи след като той дирижира световната премиера на хорово-симфоничната творба "Радостна..
Авторитетното американско издание Words without Borders нарича Йорданка Белева „един от най-интересните гласове в съвременната българска литература“, а друг литературен сайт electricliterature.com определя книгата ѝ с кратки разкази „Кед е р“ като „едни от най-красивите, сърцераздирателни и почти магически страници, излезли от България през..
90 години от рождението на художника Кръстю Богданов отбелязва Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ . 40 платна, скици и рисунки на родения в Шумен живописец са подредени в специална ретроспективна изложба. Няколко фотодокументални пана допълват експозицията. За таланта на Кръстю Богданов подсказват още пейзажите, рисувани в..
309 мемоарни разказа на хора, живели през социализма, съставят дългогодишно изследване на проф. Мартин Иванов. Книгата „Бившите хора“ на концлагерна България“ ще бъде представена днес в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Изданието разкрива историята на близо половин милион българи – тогавашният елит на нацията ни, а също и хора с..
От 3 до 6 април Шумен ще бъде домакин на 28-мите международни детско-юношески хорови празници "Добри Войников". В тазгодишното издание участват 10 хора от Шумен, София, Бургас, Хасково и Истанбул. Българският хоров съюз ще проведе годишното си събрание в Шумен, съобщи диригентът на Шуменския хор "Бодра песен" Деница Узунова: "Самите тържества ще се..
Клавирното трио Assai ще зарадва ценителите на камерната музика в Шумен тази вечер от 19:05 часа в зала “Проф. Венета Вичева“. Организатори на музикалния тур на младата формация са фондация „Консонанс“ и Сдружение „Музикални перспективи“. Цигуларят Георги Райчев, виолончелистът Тодор Иванов и пианистът Петър Дюлгеров ще представят в концертната си..
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..