Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свещарската гробница грейва

Снимка: ИМ-Исперих

Тракийската гробница край с. Свещари, която е паметник от списъка на ЮНЕСКО, ще грейне буквално в нова светлина. Това се случва с 184 000 долара, спечелени по проект за обновяване, социализация и популяризиране на обекта, който е част от Историко-археологическия резерват „Сборяново“.

Средствата са от американския Посланически фонд за опазване на културното наследство, с подкрепата на Министерството на културата и Историческия музей в Исперих.

През 2022-ра се навършват 40 години от откриването на Свещарската гробница от екипа на доц. Мария Чичикова. Събитието, което тогава се превръща в археологическа сензация. Въпреки разрушения вход, специалистите се намират непокътнати стените и украсате в последния дом на гетския владетел Дромихед. Запазени са и забележителните фигури на 10-те жени – кариатидите, които поддържат с ръцете си гробницата.

През 2018 г. беше спечелен проект, наречен „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при с. Свещари“. Той беше дело на проф. Диана Гергова, а замисълът не получи одобрението от Министерството на културата.

Как ще се промени днес световноизвестният обект обяснява Симеон Василев, ръководител проекти на фондация Credo Bonum, която управлява финансирането от Посланическия фонд на САЩ.

Официалното откриване на осъвременената Свещарска грабница от времето на тракийския владетел Дромихед ще бъде в средата на април.

Повече подробности можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова в прикачения файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творецът Марин Калинов

Книги на Марин Калинов и фотографии, запазили спомени от участието му в живота на НЧ „Напредък-1869“- Шумен са подредени в залата на читалището.  Експозицията е под наслов „Творецът Марин Калинов“ и ни кара да си спомним и да се замислим.  И да почувстваме през словото неговата енергия и чувствителност.  Експозицията се открива точно в деня..

публикувано на 21.08.24 в 16:40

Абагар с нов албум

От поредното си удивително турне се върна вокалният квартет „Абагар“. Младите жени този път показаха друга страна на своя талант, като изпълняват църковно-славянски песнопения. Десислава Петрова, Стефка Будакова, София Генова-Митева, Христина Вълчанова – солистки в квартета и диригентът Момчил Генов получават неочаквана покана и поемат към поредното..

публикувано на 19.08.24 в 09:30

Художници рисуват Дунав

За 28-ми път красивото крайбрежие на силистренското село Ветрен ще събере художници за Националния пленер по изобразително изкуство „Човек и природа“.  Организаторите от община Силистра и Дружеството на художниците без особени затруднения избират деветимата участници в артистичния форум. Част от художниците вече са били част от пленера в предишни..

публикувано на 17.08.24 в 08:00

Читалище "Напредък" - на 155 години

Шуменското читалище „Напредък“ празнува днес 155 години от създаването си. To съществува от 15 август 1869г. Негов пръв председател е  Илия Рашков Блъсков- учител, писател и общественик.  По този повод в читалището е подредена експозиция с архивни снимки, материали, документи. През есента предстоят още събития, посветени на 155-тата годишнина от..

публикувано на 15.08.24 в 12:47
Желазната църква в Цариград - катедрален храм на Българската екзархия до 1913 година

Българите в османския елит

Какво е представлява титлата „капуджибаши“ и защо българите също са успели да получат това престижно признание от Османската империя и така да станат част от нейния елит. На тези въпроси отговаря изследване на доц. Николай Тодоров, директор на Регионалния исторически музей в Силистра. Проучването му е част от сборника с научни публикации, озаглавен..

публикувано на 14.08.24 в 12:48

Акварел, моливи и ... пръсти

С изложба от 55 картини шуменската художничка Милена Маркова-Топалова отбелязва своя 55-ти рожден ден.  Експозицията включва платна, рисувани с маслени бои, акварел и моливи, като освен с четки, художничката рисува с пръсти и длани.  Защо Милена Маркова озаглави своята изложба „Без ограничения“ и можем ли да говорим за граници в изкуството?..

публикувано на 13.08.24 в 15:41

Самодивата като жив образ

Книгата на д-р Стефана Йорова „Самодивата в българския фолклор“ излезе от печат. Изданието е плод на дългогодишните научни търсения на автора в сферата на словесния фолклор, вярванията и митичните образи. „Самодивата в българския фолклор“ на д-р Стефана Йорова е първото цялостно монографично изследване по темата. Книгата разглежда самодивата..

публикувано на 13.08.24 в 12:38