Тракийската гробница край с. Свещари, която е паметник от списъка на ЮНЕСКО, ще грейне буквално в нова светлина. Това се случва с 184 000 долара, спечелени по проект за обновяване, социализация и популяризиране на обекта, който е част от Историко-археологическия резерват „Сборяново“.
Средствата са от американския Посланически фонд за опазване на културното наследство, с подкрепата на Министерството на културата и Историческия музей в Исперих.
През 2022-ра се навършват 40 години от откриването на Свещарската гробница от екипа на доц. Мария Чичикова. Събитието, което тогава се превръща в археологическа сензация. Въпреки разрушения вход, специалистите се намират непокътнати стените и украсате в последния дом на гетския владетел Дромихед. Запазени са и забележителните фигури на 10-те жени – кариатидите, които поддържат с ръцете си гробницата.
През 2018 г. беше спечелен проект, наречен „Консервация, реставрация и експониране на тракийската гробница при с. Свещари“. Той беше дело на проф. Диана Гергова, а замисълът не получи одобрението от Министерството на културата.
Как ще се промени днес световноизвестният обект обяснява Симеон Василев, ръководител проекти на фондация Credo Bonum, която управлява финансирането от Посланическия фонд на САЩ.
Официалното откриване на осъвременената Свещарска грабница от времето на тракийския владетел Дромихед ще бъде в средата на април.
Повече подробности можете да чуете от интервюто на Миглена Стефанова в прикачения файл.
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..