Маргрет Добринова от Нови пазар е една от най-младите пациентки с Паркинсон в България, на която е приложен иновативен метод за по-леко преминаване през болестта. Той представлява имплантиране на невростимулатор, който подава електроимпулси към мозъка и премахва неприятните усещания на болестта.
„Когато чух диагнозата, се ужасих. Плаках през цялото време. Надявах се, че не е това. Хората свързват Паркинсона с тремора, но той е нещо много по-страшно. Застиваш и нищо не подлежи на контрол в тялото ти, нищо. Не можех да се облека в някои моменти, да си обуя обувките, да направя крачка. С пълното съзнание усещаш, че отпадат функции от теб. Животът ми се разпадаше, страхувах се, че децата ми губят майка си“, спомня си учителката от Нови Пазар Маргрет Добринова.
Заедно със своя лекар – доц. Красимир Минкин, тя участва в кампанията „Открито за Паркинсона“ на Института за здравно образование. Видеоистории показват съдбите на пациенти с напреднал стадий на болестта, които живеят с дълбока мозъчна стимулация (ДМС). Те разказват за промяната, която настъпва в живота им след прилагането на този съвременен метод.
„Устройството действа по подобие на пейсмейкъра за сърце, но с тази разлика, че електродите не отиват до сърцето, а до мозъка. Около 90-95% от пациентите са много доволни от метода, като в някои случаи е феноменално – човек, който не е можел да отиде на пазар, или да се придвижи от едната стая, до другата, може не само да се грижи за себе си, но и отново да работи, да стане активна част от обществото. Защото големият проблем при тези пациенти е „замръзването“ – то е травмиращо, унижаващо, пречи на нормалния им живот“, разказва доц. Красимир Минкин, неврохирург в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ – София.
Точно това се случва и с Маргрет. Тя се връща към професията си на учител, отново може да държи химикала, отново може да пише на дъската. „Предадеш ли се, загубен си. В лицето на доц. Минкин аз намерих спасението. Събудих се след операцията абсолютно здрава. Днес – ето, нямам тремор. Животът ми се върна, отново мога да пея, да изляза с приятелки, без да се притеснявам, че мога да „замръзна“, споделя Маргрет. И призовава всички пациенти в нейното състояние да си дадат шанс и ако са подходящи за дълбока мозъчна стимулация, да се подложат на нея без колебание.
Критериите един пациент да бъде подложен на дълбока мозъчна стимулация са заболяването да е поне от 5 години и лекарствата вече да не действат. Преди операцията се извършват редица тестове и изследвания от екип невролози и невропсихолози, за да се види дали стимулацията ще има нужния ефект. Възрастта на пациента също има значение – в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ не извършват имплантацията на пациенти над 75 години.
По данни на НЗОК, пациентите с Паркинсонова болест у нас са 15 000. В област Шумен те са 481.
Цялата история на Маргрет и нейния спасител може да видите в линка по-долу.
Община Шумен е осигурила половин милион лева от собствени средства, за да финансира дейността на детските градини. Това съобщи днес кметът Христо Христов при представянето на новия зам.-кмет по култура и образование Даниела Савчева. Осигурени са 90 хил. лв. за счетоводни услуги, 90 хил. лв. за реновиране на детските площадки в градините, 200 хил. лв...
Президентът Румен Радев ще бъде гост на празничния 11 май - Денят на Шумен. Това съобщи днес кметът на община Шумен проф. Христо Христов. Визитата е потвърдена от пресслужбата на държавния глава. Предстои да бъде уточнена програмата на посещението.
Сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и Министерството на електронното управление (МЕУ) се сринаха за кратко, показа проверка на БНР. От Националната агенция за приходите обясниха, че са имали проблем с достъпността на сайта, но не и на електронния портал (https://portal.nra.bg/). В портала всички услуги са достъпни и работят безпроблемно. От Агенция..
Началниците на полицейските управления на територията на ОДМВР- Шумен ще проведат срещи с жителите на малките и отдалечени населени места през месец май. Началникът на РУ- Шумен гл. инсп. Илиян Николов ще посети жителите на село Изгрев на 28 май в 10:00 часа в сградата на кметството. На 14 май в 10:00 часа, също в кметството, началникът на РУ- Велики..
Творби на единадесетокласници от СУ "Сава Доброплодни" в Шумен ще бъдат показани в Народното събрание. Под наслов „Изкуството на живота“ в Мраморното фоайе на парламента ще бъдат подредени 33 платна, дело на 26 ученици в профил „Изобразително изкуство“. Картините са рисувани през месец юни миналата година по време на еднодневен пленер в..
Спор за вина след катастрофа прерасна във физическа саморазправа, съобщиха от шуменската полиция. Инцидентът е станал на 2 май в отсечката между кв. „Мътница“ и фирма КАИ. Произшествието е било между 61-годишен водач на лек автомобил и кола с неизвестна марка и шофьор. Между двамата възникнал спор. 61-годишният мъж от Шумен, шофьор на една от колите,..
Глоби по 3 000 лева са наложени на двама мъже, участвали в нерегламентирано състезание на общински път. Отнети са им и книжките за срок от 1 година. Наказателните постановления са издадени от Районното управление във Велики Преслав. Шофьорите са обжалвали пред районен съд, но магистрати потвърждават административните санкции. Деянието, което..