Към професионалните гилдии, които заплашват с протести, заради предвидените по-малко средства за тях в бюджета за тази година, се присъединиха музеите, художествените галерии и библиотеките. Увеличението на парите за националните и регионалните музеи и галериите спрямо миналата година е с 5%, а това за регионалните библиотеки е с 9.2 на сто.
Според представителите на културните институти тези числа буквално крещят за обидното и пренебрежително отношение на властта към културата, духа, традициите и историческото ни наследство. В същото време средната заплата в музеите и галериите у нас е 832 лв., като близо 90% от държавната издръжка се разпределя за възнагражденията по трудови доходи.
Недостигът на средства се отразява отрицателно на същинската музейна работа, свързана с научно-изследователска, експозиционна, популяризаторска, консервационна и реставраторска дейност, се казва в писмо на културните институции до медиите.
Тази сутрин председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Любомир Каримански обеща повече средства за музеите, които да бъдат включени в бюджета между неговото първо и второ четене.
За какво още настояват представителите на музеите у нас, които също са подложени под ударите и на високите сметки за ток и отопление, отговаря директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов.
Според него, ако ситуацията с финансирането на музеите и галериите не бъде променена се обмислят варианти за символични протести.
След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот. 10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...
Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето. В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..
65-годишният Красен Колев от Шумен е оспорил решението на местната ТЕЛК, защото при освидетелстването му са променили водещите диагноза и това намалява инвалидната му пенсия. Той смята, че нищо не се е променило в здравословното му състояние и не вижда причина за намаление на процентите. Затова изпраща преписката в НЕЛК, откъдето са върнали..
Всеки преговорен процес за Украйна трябва да включва Украйна, иначе означава целият цивилизационен свят да я изостави, след като тя беше нападната от държавата агресор Русия, каза за Радио Шумен евродепутатът от „Обнови Европа“ Илхан Кючюк. По думите на Кючюк, отбраната на ЕС трябва да укрепне. Промяната на геополитическата обстановка изисква ЕС да..
Крадците вече не налитат на черни и цветни метали, загърбиха и техниката в жилищата. Когато взломяват жилища, най-често си тръгват с пари и бижута - златни и сребърни. Това коментира от дългогодишните си наблюдения старши инспектор Десислав Райчинов, началник група "Оперативен анализ" в шуменската полицейска дирекция. Увеличават се и случаите на..
По случай Деня на лозаря и винаря кметът на община Шумен проф. Христо Христов и неговият екип посетиха село Лозево, за да отпразнуват заедно с жителите празника Трифон Зарезан. По традиция беше отслужен водосвет от архиерейския наместник отец Димитър, който се помоли за здраве и плодородие. Кметът проф. Христо Христов подари лозарска..
16 февруари е Международен ден на пощальоните и куриерите. Професията на „вестоносците“ е сред най-древните. Първият известен пощенски документ, открит в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това пощенски услуги са съществували в почти всички континенти, обслужвали са крале и императори. Днес професията на пощальона изглежда..