Известната актриса Наталия Бардская написа мемоарна книга, в която да разкаже за вълнуващия живот на своя род с дворянски корени. Пътят на фамилията минава през няколко държави и континенти. След Гражданската война през 1917 г. в Русия фамилията на баба ѝ тръгва по дългия път на емиграцията с идеята да стигне до Франция.
Съдбовно събитие ги оставя завинаги в България. Край бреговете на Черно море яхтата, с която пътуват, се разбива и те избират страната ни за свой житейски пристан. По-късно същата тази баба стига дори до Америка, но нейните деца остават тук, където се ражда и малката Наталия преди повече от 80 години.
Книгата, озаглавена „Бъдеще в миналото“ е опит да обясня какви последствия дава миналото върху живота на хората сега, заяви актрисата. В нейните първи 100 страници е моят Шумен, градът на съпруга ми Илия Раев, казва още Наталия Бардская.
От книгата, която е около сто страници, към момента са отпечатани само две глави от нея. В третата част центърът ще бъде именно Гражданската война в Русия и промяната, която тя налага за сметка на много кръв, нещастие, засегнати животи и жертви. Там ще бъде и историята на нейната баба, която се ражда в Кронщад, близо до Петербург и умира в Холивуд.
"Бъдеще в миналото" се издава с усилията на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" в Шумен и Ирена Петрова – преподавател в Шуменския университет. Изданието се финансира от общинския фонд „Култура“.
Повече подробности можете да чуете в прикачения файл от интервюто на Миглена Стефанова с Наталия Бардская.
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..
57 филма се състезаваха в деветото издание на фестивала за мобилно кино„Кино в длан”. Награждаването на финалистите ще се проведе в събота - 30 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ в Шумен. Голямата награда на фестивала по традиция ще бъде връчена от кмета на община Шумен проф. Христо Христов...