Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Наследство на един клик разстояние

Снимка: архив

Част от шуменското културно наследство ще бъде дигитализирано с европейски средства. 684 хил. лв. ще получи за тази цел Община Шумен. С парите ще бъде закупена модерна техника и ще бъдат обучени служители да работят с нея. Всички дигитализирани книги и археологически находки ще са достъпни безплатно чрез интернет портал.

22 проектни предложения от България са се състезавали за финансиране по европейския механизъм. На първо място е класиран проектът за дигитализация на културното наследство на Шуменската община.

„Само три проекта достигнаха до класиране. От възможните 100 точки Община Шумен получи 94. След нас се наредиха Народният театър „Иван Вазов“ и Община Русе“, обясни зам-кметът Найден Косев.

Една от целите на проекта е да се подобри оборудването в културните институции в Шумен, които вече имат опит в дигитализирането на важни книги и археологически находки.

„Разчитаме и на мобилността на тази лаборатория, която трябва да дигитализира част от културното наследство в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“, в Регионалния исторически музей и в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. Лабораторията ще може да се пренася и в други части на общината. Нашите очаквания са да създадем нова дигитална платформа за връзка с културно-историческо наследство“, добави Косев.

Дигитално студио беше открито в Регионалната библиотека още през 2006 г., припомни Росица Добрева, директор на културната институция и ръководител на проекта.

„Целта ни е да надградим започнатото. Знаете технологиите колко бързо се променят. При нас техниката е остаряла, но имаме много дигитализирани единици. Сега целта ни е да включим не само нашия огромен фонд, но и фонда на шуменските читалища. В първото читалище у нас „Добри Войников“, в читалище „Напредък“ също имат богати старопечатни и възрожденски сбирки. В тази среда, в която живеем, най-бързият и лесен достъп до културно наследство е компютърът. От всяка точка на света ще може да се стига до тази платформа. Тя ще обедини трите институции по време на първия етап. Надявам се след това да обхванем църкви, манастири, училищни библиотеки и университетската библиотека“, обясни Добрева.

Още по-амбициозна е задачата за дигитализиране на фонда на Регионалния исторически музей, защото там ще бъде използвано не само 2D, но и 3D сканиране.

„Ще наблегнем на артефакти, които обхващат хронология от праисторията до съвремието ни. Материалите не са книги, те са от съвсем различно естество: керамика, текстил, стъкло и т.н. По-сложният въпрос е какво да подберем. Трябва да изберем около 14 хил. единици. Така те ще излязат на бял свят. Да стоят само по фондове и хранилища е просто безсмислено“, каза Даниел Руменов, директор на музея.

За да се дигитализира част от фонда на Регионалния исторически музей, е предвидена специална техника.

„Става въпрос за закупуване на 3D лазерен скенер, който има възможност да сканира артефакта от всички страни. Това отваря вратата за представянето на обектите в добавена или виртуална реалност, което е атрактивен начин за представяне“, обяви Павлинка Дякова от читалището в село Мадара, която е координатор на проекта.

„Дигитализирането на над 30 хил. обекта на културно-историческото наследство на Община Шумен ще направи тези артефакти достъпни за широк кръг от хора. Те ще могат да бъдат използвани в подготовката на студентите и в научно-изследователската дейност на преподаватели и изследователи от целия свят. В заключителния етап на проекта ще бъде реализирана дигитална изложба. Всички участници ще представят онлайн платформата и достъпа до нея“, добави доц. Росица Давидова от Шуменския университет.

Дигиталната изложба ще бъде представена през април 2024 г. Дотогава само Регионалната библиотека ще трябва да сканира средно по 5 книги на ден.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-ниска такса „тротоарно право“

Община Шумен планира да намали таксата, която собствениците на заведения с маси на открито заплащат за квадратен метър площ. Новите цени са регламентирани в промени в Наредбата за цените на такси и услуги, която е в период на обществено обсъждане и предстои да бъде разгледана на следващата общинска сесия. Администрацията се е съобразила с получено..

публикувано на 06.07.24 в 15:52

60 свободни места за първолаци

Само в четири шуменски училища все още има свободни места за първокласници. Това показва справка в сайта на Общината. Най-много – 23, са местата в VI Основно училище „Еньо Марковски“, 21 са в Основното училище в квартал „Дивдядово“, 13 – в Средното училище „Трайко Симеонов“ и 3 – в Средното училище „Васил Левски“. В останалите седем учебни..

публикувано на 06.07.24 в 09:51

Слънчево и горещо

Между 16 и 19 градуса бяха измерените в 6 ч. тази сутрин температури в Североизточна България. В Шумен беше 16 градуса, атмосферното налягане е 991 хектопаскала, а влажността на въздуха е 81%. 16 градуса е и в Търговище, 17 – в Разград, 18 – в Русе, 19 – в Силистра. Предимно слънчево ще е времето през деня. Сутринта ще е почти тихо, а по-късно ще има..

публикувано на 06.07.24 в 07:51

Бронз от Световната купа по танци

С бронзов медал ще се завърнат в Шумен талантливите момчета и момичета от Средно училище "Сава Доброплодни" - Шумен. Днес те представиха своя танц, подготвен специално за Световната купа по танци в Прага, Чехия. За успеха на Танцов състав ”Луди млади” съобщи преди минути ръководителят му Борис Иванов. Това не е първата международна награда за..

публикувано на 05.07.24 в 16:49

Петима в битка за обществен посредник

Петима са кандидатите за обществен посредник на община Шумен. Това стана ясно по време на заседание на временната комисия по избора.  Ветеран сред познатите имена е шуменският адвокат Стоян Стоянов. Той е участвал във всички досегашни процедури. За пореден път кандидатстват Катя Шалапатова, която има юридическо образование и предучилищният..

публикувано на 05.07.24 в 14:29

12 села на воден режим в Шуменско

Режим на водата е въведен в населени места от Шуменска област заради намаления дебит на водоизточниците. Това съобщават от ВиК дружеството.  В 3 каолиновски села – Климент, Тъкач и Наум и 4 села от община Венец – Изгрев, Осеновец, Буйновица и Венец, вода ще има през ден на четна дата. В Община Шумен е въведено режимно водоподаване в 4..

публикувано на 05.07.24 в 10:12

Шуменски хористи в Рим

Шуменският смесен хор „Родни звуци“ към НЧ „Добри Войников-1856“ пристигна в Рим за участие в Международния фестивал „Ние пеем“, който ще продължи до 7 юли. Диригент на хора е проф. д-р Николай Андриянов, а корепетитор - Ваня Джамбазова.  Във фестивала участват и хорови формации от Унгария, Румъния, Португалия, Полша, Латвия и Италия. Всички те ще..

публикувано на 05.07.24 в 08:46