Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Младежът, който издигна кръст

Шестметров метален кръст е издигнат на хълма край кубратското село Каменово. Идеята и средствата за направата и монтирането му са на 26-годишният  земеделски производител Стефан Иванов от Каменово, който заедно със свои приятели, близки и съмишленици, осъществил мечтата си – селото да бъде закриляно от християнския символ.

Кръстът се намира на ключово за селото място – над скалния масив до река „Топчийска“, покрай пътя Кубрат - Разград. Християнският символ е широк 4 метра, тежи над 350 кг и се вижда включително и нощно време отдалече, защото е с монтирано лед осветление.
„Надяваме се символът да ни донесе благоденствие и да закриля, както нас - инициаторите, така и всички. Да ни предпазва от бедствия и да ни закриля в начинанията“, споделя Стефан Иванов. Идеята се родила спонтанно, а датата на поставянето мечтаел да е около първия рожден ден на дъщеря му.
Младият земеделец разказа, че начинанието е било същинско предизвикателство, тъй като отнело на него и майсторите доста време по изграждането на основите, укрепителното скеле при издигането на монумента, както и при поставянето на LED светлините, които се включват чрез светлинен сензор и електромер, като сметките за изразходваната електроенергия ще се поемат изцяло от Стефан.
Кръстът е осветен и благословен в деня на Свети Харалампий от отец Дмитрий Терзи от Разград. Свещеникът призова небесното войнство да пази съграденото, а Светата Троица да закриля миряните и да укрепва вярата им. Заместник-кметът на Община Кубрат Мирослав Йорданов призова да се следват примерите на съзидателност и устойчивост. Той подчерта, че идеята е приветствана от общинското ръководство и че ролята на младите хора е от изключително значение за обществото, просперитета на страната, региона и общината.
Кой е 26-годишният Стефан Иванов? Защо го прави и каква идея влага в поставянето на кръста? Защо реши да вложи хиляди в това дело, вместо да заведе семейството си на почивка, да речем? Кой го възпита във вяра и богоугодни дела?

На тези въпроси благодетелят отговаря в интервю на Христина Димитрова, при гостуването си преди дни в Радио Шумен.

Дали младият мъж е вярващ, доказва една друга история, която не разказа в това интервю. "Миналата година последваха един след друг не два, три, а цели 4 месеца без дъжд. Сушата пречеше на работата на полето и тогава предложих за направим молебен за дъжд", разказва Стефан и допълва: "Някои се смееха -  на това ли ще разчитам. След молебена заваля, ама истински дъжд" , разказва още Стефан Иванов.

 Това е история за един 6-метров кръст, поставен на хълма край едно обезлюдяващо село от 26-годишен мъж.

 История за вяра в божията подкрепа и с мисъл да оставиш нещо след себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Храм пред освещаване

Новата църква, която се гради от 2018 г. в шуменското село Вехтово, е пред освещаване. За Великден или малко след това храмът „Свети великомъченик Димитър“ може да бъде осветен, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. Поставен е иконостът, остават довършителни дейности, като ограда на църквата и чешма. Храмът ще приема..

публикувано на 20.02.25 в 12:23

Студът и здравето на сърцето

Очаква се температурите навън да се понижат рязко през следващите дни.  „Студът води до повишаване на кръвното налягане и опасност от инфаркти и инсулти за хората с кардиологични проблеми“. Това заяви специалистът- кардиолог д-р Христиана Златева. Д-р Златева препоръча на хората с хронични заболявания да правят по-кратки разходки в студа и да..

публикувано на 19.02.25 в 16:05

Как се шофира при сняг

Съвременните автомобили понякога провокират отпускане от страна на шофьора, който се доверява изцяло на електронните асистенти.  Но, нито най-модерните системи за безопасност, нито добрите гуми, нито задвижването на четирите колела са всемогъщи през зимата.  Основното правило, което пренебрегват много водачи е, че при сняг трябва да променят..

публикувано на 19.02.25 в 13:30

Сколиозата идва тихо и остава до живот

Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но..

публикувано на 19.02.25 в 12:47

Зимата като приказка

След като лютата зима най-накрая се настани удобно в Североизтока, тя напомни, че бялата покривка носи и радост в душата. Много хора смятат снега за враг, за едно препятствие, което само ги забавя и затруднява нормалния начин на живот.  10-минутният преход до работното място става половин час, а с всеки сантиметър сняг расте и рискът от катастрофи...

публикувано на 18.02.25 в 14:14

Опасна мода сред учениците

Магистър фармацевтите алармират за нова опасна мода - предозиране с парацетамол сред подрастващите. В социалните мрежи съществува предизвикателство, което крие сериозни рискове за здравето.  В писмо до медиите фармацевтите настояват да не се поставят вендинг автомати за лекарства извън аптеките, а да се търсят възможности за откриване на денонощни..

публикувано на 18.02.25 в 12:11