Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Памет за проф. Рашо Рашев

Снимка: Ана Рашева

На фона на трагичните събития, които се разиграват в Украйна, 28 февруари е още една трагична дата не само в българския календар. Преди 14 години след пожар във влака София-Кардам загиват 9 пътници. Сред тях е и тогавашният директор на Националния археологически институт с музей към БАН проф. Рашо Рашев.

Години по-късно медиавистът продължава да бъде цитиран с уважение от своите колеги в страната и чужбина. Проф. Рашев е свързан с най – мащабните проучвания на старата ни столица Плиска, нейния вътрешен и външен град и най-вече Дворцовия комплекс. Негови са изследванията и на редица землени укрепления, крепости и некрополи от периода на Първото българско царство в Североизточна България около Силистра, Разград, Варна и Шумен. Той е откривателят на тайните ходници, които са излизали от Крумовия дворец в Плиска и вероятно, са водели към Дръстър. 

Успоредно с разкопките в Плиска, проф. Рашо Рашев копае и в района на могилата при Кабиюк. Северно от нея той започва проучването на монументална каменна сграда с размери 26 х 18 м. Строителните ѝ особености я свързват с монументалните градежи с първата ни столица и вероятно е бил езически храм. Откриването му, според проф. Рашев е сигурен знак за идентифицирането на нов, неизвестен досега на картата на Първото българско царство аул или укрепена ханска извънстолична резиденция от нач. на ІХ в. 

Посмъртно колегите на проф. Рашо Рашев издават внушителната му монография „Българската езическа култура VII-IX в.“, за която покойният вече проф. Георги Бакалов казва, че книгата излага като на длан един изключително важен за нас период на езическа България. В нея се търсят отговори на въпросите - коя е нашата прародина, каква е културата ни, какви са били икономическите и социалните отношения между прабългарите. 

Една от мечтите на проф. Рашо Рашев е била издаването на тритомника „Археологията на България“. Идея, която си отива с него. 

По публикацията работи: Миглена Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Трилър със световна премиера

Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар  ще направи световната си премиера в САЩ.  Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта.  “Atlanta Micro Short Film Festival”  ще се..

публикувано на 17.04.25 в 08:55

Нина Николина идва в Шумен

Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден.  Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..

публикувано на 15.04.25 в 15:42

Клоуните на Пламен

Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави.  Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..

публикувано на 15.04.25 в 10:13

Бележити жени гостуват в Шумен

Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“.  Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..

публикувано на 15.04.25 в 08:27

Ладуване в Разград

Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..

публикувано на 13.04.25 в 13:49

Друмевите театрални празници идат

18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..

публикувано на 11.04.25 в 12:54

Песента на гората в картини

Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..

публикувано на 11.04.25 в 08:33