Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за проф. Рашо Рашев

Снимка: Ана Рашева

На фона на трагичните събития, които се разиграват в Украйна, 28 февруари е още една трагична дата не само в българския календар. Преди 14 години след пожар във влака София-Кардам загиват 9 пътници. Сред тях е и тогавашният директор на Националния археологически институт с музей към БАН проф. Рашо Рашев.

Години по-късно медиавистът продължава да бъде цитиран с уважение от своите колеги в страната и чужбина. Проф. Рашев е свързан с най – мащабните проучвания на старата ни столица Плиска, нейния вътрешен и външен град и най-вече Дворцовия комплекс. Негови са изследванията и на редица землени укрепления, крепости и некрополи от периода на Първото българско царство в Североизточна България около Силистра, Разград, Варна и Шумен. Той е откривателят на тайните ходници, които са излизали от Крумовия дворец в Плиска и вероятно, са водели към Дръстър. 

Успоредно с разкопките в Плиска, проф. Рашо Рашев копае и в района на могилата при Кабиюк. Северно от нея той започва проучването на монументална каменна сграда с размери 26 х 18 м. Строителните ѝ особености я свързват с монументалните градежи с първата ни столица и вероятно е бил езически храм. Откриването му, според проф. Рашев е сигурен знак за идентифицирането на нов, неизвестен досега на картата на Първото българско царство аул или укрепена ханска извънстолична резиденция от нач. на ІХ в. 

Посмъртно колегите на проф. Рашо Рашев издават внушителната му монография „Българската езическа култура VII-IX в.“, за която покойният вече проф. Георги Бакалов казва, че книгата излага като на длан един изключително важен за нас период на езическа България. В нея се търсят отговори на въпросите - коя е нашата прародина, каква е културата ни, какви са били икономическите и социалните отношения между прабългарите. 

Една от мечтите на проф. Рашо Рашев е била издаването на тритомника „Археологията на България“. Идея, която си отива с него. 

По публикацията работи: Миглена Стефанова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изящни миниатюри в изложба

Двадесетото издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе през 2024 г., ще бъде отбелязано с поредица гостувания. Най-представителната част от колекцията му ще бъде подредена в художествени галерии в страната и в Румъния. В първите деветнадесет издания на конкурса са участвали..

публикувано на 04.07.24 в 08:34

Шумен познат и непознат

В двора на Сребровата къща този следобед беше открит Седмият пленер по фотография “Шумен познат и непознат”. Подзаглавието му е “Оттука започва България”, защото тук има много история, която заслужава да бъде снимана и за която е хубаво да се напомня чрез подобни събития. 

публикувано на 01.07.24 в 16:48

Статуетки на Адама за най-добрите

Завърши първото издание на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. Хората имат нужда от подобен празник на театъра. „Обръщането към пълнокръвния образ на Тодор Колев възпитава чрез комедията и чрез трагедията. Това е нашият Чаплин“ – каза днес пред журналисти Илия Виделинов, член на журито на фестивала.  Кои са наградените актьори и..

публикувано на 01.07.24 в 12:56

Момичетата от Савата

Концертът на Симфониета Шумен този четвъртък със сигурност може да бъде наречен концертът на момичетата от Савата. В него таланта и емоцията си ще покажат три възпитанички на Средното училище по изкуствата „Сава Доброплодни“. Солистка на музикалното събитие е Мила Белчева, която специално се връща от САЩ. В концерта се включват..

публикувано на 27.06.24 в 08:06

Магическият театър на Бюрхан Керим

Бюрхан Керим е тазгодишният победител в Националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Той заедно с Деян Ангелов и Михаил Цанков бяха тримата финалисти в състезанието, с което се почита големия ни режисьор, отишъл си от този свят едва на 47 години. Керим спечели със своята версия на откъс от „Арабската нощ“ на Роланд..

публикувано на 26.06.24 в 08:46

„Да, господин премиер“ за 120-ти път

Кръстьо Лафазанов, Мариан Бачев, Тони Минасян, Елица Костова, Константин Икономов и Николай Стоименов в спектакъла „Да, господин премиер“ са първите, които ще излязат на сцената на комедийния фестивал „Тодор „Колев“, който се открива днес в Шумен.  Режисьор е Борис Панкин. Спектакълът има своето битие в театъра „Адриана Будевска“ в Бургас, в..

публикувано на 25.06.24 в 17:27
Незабравимият Тодор Колев

Шумен става сцена

В продължение на седмица Шумен влиза във фестивалното вълнение на форума за спектакли на името на Тодор Колев, оставил незабравима следа в киното, театъра, телевизията, радиото и музиката. Днес се вдига завесата на Първия комедиен фестивал, носещ неговото име. В различни светове ще потопят зрителите 9-те спектакъла, включени в програмата. Освен..

публикувано на 25.06.24 в 08:10