Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Без нас Русия нямаше да спечели войната с Османската империя

Снимка: БГНЕС

Основният смисъл на 3 март е да покажем единството на българския народ, а не да даваме дума на путиновата пропаганда и да се разделяме“, това каза за Радио Шумен докторът по история Ангел Златков.

Ние не говорим много за ролята на българите в самата Освободителна война. Целта на самата Руска империя е била да не се говори за това. Но ролята на българите е била решаваща и аз смело мога да твърдя, че без българската помощ – Русия нямаше да спечели тази война“, добави младият учен, който не робува на исторически митове, а на факти.

„Българите оказват решаваща помощ, свързана с разузнаването, осигуряването на прехраната, ориентирането на армията. Все неща, които изглеждат на пръв поглед маловажни, но като вземем предвид огромните грешки, които допуска руското военно командване и неадекватното поведение на руската дипломация преди, по време и след войната, всъщност се оказва, че тази помощ е решаваща. Защото руската армия е неподготвена, има лошо снабдяване, лошо медицинско обслужване и лошо командване“, обясни д-р Златков.

Разделението в българския народ дали 3 март трябва да бъде честван като Националния ни празник тръгва от Санстефанския мирен договор. „Неговата идея е да покаже, че Русия е тази, която ни освобождава в нашите етнически граници, а Западна Европа е силата, която ще ни раздели. Руската дипломация е напълно наясно, че договорът ще бъде променен от великите сили. Още нещо, което малко хора знаят. Самата руска дипломация се съгласява за промените преди Берлинския конгрес. Така много умело, мислейки стратегически за години напред, Руската империя създава този образ за себе си като освободител на българите и показва ясно кой е врагът. Истината лъсва по време на Съединението, когато Русия се обявява срещу него. После се случва по време на Балканските войни, когато Русия прави всичко възможно да не позволи на България да се разшири териториално, което би обединило българите на балканския полуостров. А вече през двете световни войни знаем какво се случва“, добави историкът.

Целта на Русия в Освободителната война, е била империята да стигне до проливите Босфора и Дарданелите. „Българската свобода е дотолкова важна за Русия, че това би ѝ осигурило възможност да стигне по-близо до заветната си цел. Българите са разглеждани като моста за Русия към Цариград и проливите. Идеята на Русия никога не е била да има една независима Българска държава. Още в началото Русия създава и контролира българската армия, Русия се опитва да дирижира българския политически живот, Русия се опитва да контролира българския княз. Русия прави всичко възможно да си осигури тук една васална държава, чиято армия да може да използва в нужния момент, когато тя сама прецени, че е готова да атакува сърцето на Османската империя“, добави д-р Златков.

Пропагандната машина на Русия обаче заличава голяма част от неудобните истини, твърди историкът. След 9 септември 1944 г. целият разказ за българската история е изкривен, така че България се превръща в една колония на Русия. Оставаме в това положение 45 години.

Колко ни е струвала свободата? Защо българските революционери Раковски, Левски и Ботев не са изпитвали топли чувства към Руската империя? 

Отговорите чуйте в интервюто на Стоян Стоянов с Ангел Златков, доктор по история:

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Параолимпиецът Ружди Ружди: Спортът ме спаси

Да тренираш на една поляна в Павел баня, да трупаш сила и маса във фитнес, който сам си направил в една от стаите на дома си в русенското село Глоджево и да спечелиш златото в тласкането на гюле на паралимпийските игри в Париж – това не е сценарий за филм, а историята на българския параолимпиец Ружди Ружди. След връщането му от Франция, многото..

публикувано на 05.10.24 в 13:50

Избори в ТикТок

Покрай европейските избори през юни много родни политици се докоснаха за първи път до социалните мрежи, предпочитани от младежите, ТикТок и Инстаграм. Това повиши процента на гласуващите в най-ниската възрастова група у нас, каза за Радио Шумен Ивайло Илиев, политолог и представител на „Националния младежки форум“. „Социалните мрежи и техните..

публикувано на 04.10.24 в 13:53

Жената с моторчето

Ако сте шофьор или по-бдителен пешеходец в Шумен, няма начин да не сте засичали жената, която пърполи с ефектна червена триколка. Тя е Селиме Орханова, иначе заклет велосипедист. От  известно време обаче преминала на електрически скутери.  Червеният двуместен, който успешно управлява, е вторият й поред. Първият, едноместен, не бил достатъчен, за..

публикувано на 05.10.24 в 16:40

Млади атлети в надпревара

Традиционният лекоатлетически крос „Златна есен“ се проведе днес в Градската градина в Шумен.  Събитието беше открито в 9:30 часа, а след това бе даден и стартът на бягането. Децата бяха разделени на момчета и момичета и по възраст. При много голям интерес с представители от 11 училища в Шумен започна състезанието.  Лекоатлетическата надпревара е..

публикувано на 03.10.24 в 14:07

Образцов блок в Шумен

Ако днес имаше табелки „Образцов дом“, един 14-етажен блок в Шумен безапелационно щеше да печели такава всеки месец. Нищо, че го обитават близо 300 души, колкото живеят в две села. В блока на ул. „Цар Освободител“ 12 в Шумен срещу Кооперативния пазар цари ред, чистота, а пред него - красота и естетика. От месец в градинките сред цветята са..

публикувано на 02.10.24 в 09:59

Възрастни дами в ритъма на танца

Грандиозно изживяване, изпълнено със спорт, танци и много разнообразни и забавни работилници – така Зоя Димитрова от спортен клуб „Мадарски конник“ в Шумен описа участието на женския мажоретен състав във Фестивала по гимнастика за хора над 50 години .   В него участваха повече от 1400 участници от 19 държави, а събитието се проведе за първи път в..

публикувано на 01.10.24 в 14:01

Климатици сменят печки догодина

Проектът за замяна на печките на дърва и въглища с климатици в община Шумен се бави.  „Причината са процедурите по обществените поръчки, които са около 11. Предстои фирмата изпълнител на проекта за чист въздух да открие офис в Шумен и приемни в селата от общината за прием на заявления. Очаква се и да бъде избрана и организатор на мащабната..

публикувано на 01.10.24 в 13:11