Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За и против инсталацията за отпадъци

Снимка: Радио Шумен

В днешно време и особено в българската действителност е трудно да се вярва на каквото и да е. С тези думи кметът на Царев брод подкрепи жителите на селото, както и всички, които се обявяват против създаването на инсталацията за преработка на опасни отпадъци. Притесненията на хората от Макак, Мътница, Мадара, Кюлевча и Царев брод са, че площадката ще бъде в голяма близост до домовете им.

"Хората са против изграждането на такова съоръжение. Опасяват се, че ще бъде замърсен въздухът, който в определени моменти от годината е с много голямо въздушно течение в посока Мътница - Царев брод", посочи той.

Според кмета на Царев брод Стефан Живков, ако инсталацията заработи, контролът по спазване на всички еконорми ще бъде занижен, а това допълнително плаши хората.

"Хората от Мътница са правили, доколкото е възможно, някакви проучвания, за тази фирма. Имала е многократно актове от РИОСВ - Русе", каза още той.

Веднага след като инвестиционното намерение беше публикувано на сайта на община Шумен, жителите на петте населени места около района на бъдещата инсталация за преработка на опасни отпадъци започнаха подписка против изграждането й. Вече над 1000 души са се обявили срещу инвестиционното намерение, заяви Васил Рачев от инициативния комитет.

"Да не се изгражда такова нещо, тъй като се притесняваме за здравето на децата ни и за нашето здраве. Дали ще бъдат горени, или ще бъдат претопявани тези опасни отпадъци, няма никакво значение. Има ли отпадъци, има извозване, има обработка, има остатъчен материал, който трябва да се извози нанякъде. Другото нещо е, че ще има 2 комина по 12 м, които ще пушат, а ние сме най-ниската точка в района", каза Рачев. 

Потърсихме за коментар и Емил Великов, съсобственик на фирмата с инвестиционното намерение край Мътница. Великов обясни, че технологията, по която ще се преработват отпадъците, по никакъв начин няма да вреди на въздуха, почвата и водата.

"Това е инсталация, която е преместваема. Тя може да се инсталира във всеки един град в зависимост от заявките на депата. При замърсена почва е необходимо да се пази определен температурен режим, при който порите на абсорбента запазват своите свойства така, че да могат да се разградят маслата от почвата, които са натрупани, в определена работна камера кондензират и отиват в съдове за съхранение и неприкосновение с околната среда. Мощността на горивото е 0.3 мегавата. Това ще рече, че тя използва автомобилен дизел около 25 - 35 литра на час и не подлежи на емисионен контрол. Всички процеси в работата на инсталацията се извършват в строго контролирани условия и не са основание за предизвикване на безпокойство сред обществото. Във въздуха няма да бъдат изхвърляни вредни вещества, всички емисии остават вътре в инсталацията, като не се отделят никакви газове", обясни той.

В по-късния следобед се очаква подписката против създаването на площадката за преработване на отпадъци да бъде внесена в РИОСВ - Шумен. Оттам пък се ангажираха да излязат със изявление за това ще отговаря ли бъдещата инсталация на всички норми, за да бъде пусната в експлоатация.

Чуйте репортажа на Радослав Генчев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световен ден на ходенето

Шумен е един от градовете, които днес се включиха в Световния ден на ходенето.  Събитието се организира по инициатива на Министерството на младежта и спорта и Българската федерация спорт за всички. Чуйте репортажа на Людмила Борисова.

публикувано на 05.10.24 в 13:53

Хорове от страната и чужбина в Нови пазар

Вторият Международен хоров фестивал „Земя на славни предци" започва днес в Нови пазар. Тази година в него участват 14 хорови формации от различни краища на България и Румъния. В тазгодишното издание на фестивала са предвидени четири концерта – в правослания храм „Св. Параскева" в Нови пазар, в зрителната зала на НЧ „Христо Ботев-1872", в НИАР..

публикувано на 05.10.24 в 09:32

Подкрепете "Капачки за бъдеще"

Шумен днес е част от есенната кампания „Капачки за бъдеще“.  Събирането на капачки ще е в часовете от 10:00 ч. до 14:00 ч. на адрес ул. „Васил Левски“ №6. Ще се събират пластмасови капачки, алуминиеви кенчета и пластмасови прозрачни бутилки.  Благодарение на тези, които събират и предават капачки, беше закупен нов транспортен кувьоз за..

публикувано на 05.10.24 в 08:24

"Капачки за бъдеще" в Шумен

Община Шумен благодари на гражданите, институциите и фирмите, които работят съвместно в кампанията „Капачки за бъдеще“. Тази събота, 5 октомври, предстои следващото събиране на капачки в часовете от 10:00 ч. до 14:00 ч. на адрес ул. „Васил Левски“ №6. През последната седмица общината предаде събраните до този момент от служителите ѝ над 1,7 тона..

публикувано на 04.10.24 в 16:12
Снимката е илюстративна

Разширяват синята зона в Шумен

Обмисля се разширяването на зоната за временно платено паркиране в Шумен. Това каза в ефира на Радио Шумен Николай Колев – директор на общинското предприятие „Общински жилища и имоти“. „Зоните за паркиране са все по-натоварени, особено районите около площад "Кристал" и общината и са нужни повече паркоместа", каза той. "За да се стигне до..

публикувано на 04.10.24 в 15:22

Приз за проф. Ана Димова

Проф. Ана Димова получи годишната награда на Съюза на преводачите в България. Тя й е присъдена за цялостната й дейност и за изключителния й принос като германист.  Проф. Димова е основател и дългогодишен ръководител на катедрата по немска филология в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. В момента основната част на катедрата..

публикувано на 04.10.24 в 14:40

Полицията предупреждава

Опазване на имуществото и предпазване от различни видове измами са били темите, обсъждани с жителите на новопазарското село Върбяне. Това е станало на среща с началника на полицейското управление в Нови пазар гл. инсп. Веселин Райнов.  По време на изнесения прием жителите на Върбяне споделиха, че нямат нерешени проблеми, свързани с работата на..

публикувано на 04.10.24 в 12:54