Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доброто намалява стреса и в трудни времена

След две години пандемия и цял месец с военни действия близо до нашата страна е съвсем очаквано нивата ви на стрес да са повишени. Затова потърсихме за съвети и коментар на ситуацията доц. Севджихан Еюбова. Тя е сред малкото психолози, които имат не само сериозна психологическа практика, но и академична кариера в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

„Видимо войната е между Русия и Украйна, но невидимо във войната сме въвлечени всички. От няколко години нас ни завладя една обща несигурност. Не само у нас нивата на стрес са високи. Те са такива по целия свят, защото досега не сме си давали сметка колко свързани сме всички“, обясни доц. Еюбова.

„Въпреки че виждате различни форми на агресия. Къде под формата на коментари, реакции, поведение или отхвърляне на някого, но в същото време наблюдавате и една вълна от съпричастност. Стресът може да ни направи много по-социални“, добави тя.

Редом със самоинициираното добротворчество у нас ставаме свидетели и на това как много хора подкрепят насилника. Не само платени тролове, но и мнозина българи вярват, че президентът на Русия спасява съседната Украйна от фашисти. Част от хората дори отричат да има военен конфликт и винят украинците, че сами взривяват свои сгради.

Идентифицирането с агресора е реакция на страх. Агресираш и защитаваш себе си или се идентифицираш с някой по-силен. Заемаш страната на по-силния и в този момент се успокояваш. Това, че ти се асоциираш с агресора не значи, че той ще те защити. Много по-хуманният начин и много по-зрелият механизъм е да протегнеш ръка. Да помогнеш с каквото можеш“, каза доц. Еюбова.

Как да активираме антикрехкост в себе си и в отношенията си с близките? Защо не трябва да съдим хората, които отричат заплахите около нас? Отговор на тези въпроси чуйте в разговора на Стоян Стоянов с психоложката доц. Севджихан Еюбова:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сътворено с любов

Така Божанка Прашанова нарича изложбата с нейни творби, която ще подредят в шуменското читалище „Напредък“.  Божанка Прашанова е по професия детски учител, но още в ранните ѝ ученически години рисуването е част от нейния живот. По-късно започва да прави шевици и да рисува върху керемиди.  За историята на детската учителка и за красотата и..

публикувано на 16.09.24 в 08:32

Кула от любов към България

Украинката Любов Кула-Фердинандова вече 33 години живее в подножието на Шуменското плато. В града, където ражда дъщеря си и работи като учител в най-голямото училище – „Сава Доброплодни“. Любов е родена в укранския Приморск, малко градче на брега на най-малкото море в света – Азовско. Там завършва със златен медал средното си образование със..

публикувано на 13.09.24 в 12:30

Майстории в Шумен

За шеста поредна година в Шумен се провежда Националният панаир за занаяти „Майстории“. В него се включват участници от цялата страна, а интересът е голям и всяка година се записват нови творци. Откриването на панаира „Майстории“ е днес - 13 септември, от 11:30 часа. Събитието продължава и на следващия ден, като щандовете на творците ще бъдат..

публикувано на 13.09.24 в 08:17

Звънецът бие и на Острова

Първият учебен звънец ще събере след броени дни възпитаниците на Българското неделно училище „Васил Левски“ в Кеймбридж. Повече от 120 деца ще прекрачат прага му, сред тях и такива, на възраст до три години.  Директор на училището е Тюркян Али, един от гласовете на Радио Шумен, който вече не звучи в ефира, а разказва на децата, родени в Англия, за..

публикувано на 13.09.24 в 07:56

Полет на мотори в цирка

Цирковото изкуство се промени много през последните четири десетилетия. Свилен Кехайов, който ръководи една от големите трупи у нас, е живата история на това изкуство. „Целият свят се променя. Търсим. Намираме. Голямата атракция сега е нещо, което за първи път се случва в цирка“, разказа той. Каскадите с мотори са много популярни в..

публикувано на 12.09.24 в 15:54

Важни ли са вещите лица

Каква е ролята на вещите лица в съдебния процес? Често чувате в съдебни казуси, че съдът е назначил експертизи или съдът предстои да изслуша вещи лица.. Вещите лица са експерти в различни области и по компетентност се назначават от съда, ако се прецени, че това е нужно за изясняване на обективната истина. Техните заключения понякога са решаващи..

публикувано на 12.09.24 в 13:00

Да разчистим бюрата

Под това послание за пореден път във Велики Преслав ще премине кампанията за събиране на отпадъци от хартия и картон. Инициативата вече е традиционна и има подкрепата на учениците и техните родители.  Тя е част от програмата на община Велики Преслав за възпитаване на отношение и навици у гражданите към разделно събиране на отпадъците от домакинствата..

публикувано на 11.09.24 в 08:17