В началото на март румънският здравен министър Александру Рафила заяви, че местна фармацевтичната компания започва да произвежда по 2,5 милиона таблетки калиев йодид на всеки 48 часа. Вчера също имаше развитие по темата. Стана ясно, че таблетки калиев йодид ще раздават личните лекари в Румъния от следващата седмица. Ще ги получават хората до 40 години, предаде Рафила, цитиран от БТА.
"Тази седмица правим информационна кампания, а от следващата започва дистрибуцията към всички, на които им се полага", заяви здравният министър на Румъния на пресконференция. "Вие виждате, че непосредствено до границите на Румъния се разразява въоръжен конфликт от голям мащаб.
Очевидно съществува и колективна памет за инцидента, който стана през 1986 г. на територията на Украйна и е нормално здравните власти да реагират бързо и да намерят решение за всякакъв инцидент, който би могъл да възникне в тази ядрена зона, заяви здравният министър. "Без да обезпокояваме по какъвто и да е начин хората, трябва да доставим на населението един от елементите, които намаляват ефекта от възможен инцидент - повтарям, не вероятен, а възможен", добави Рафила.
Всичко това ни накара да потърсим знаят ли как да се предпазят хората у нас в случай на война или голямо природно бедствие и какви са възможностите ни, ако се стигне до ядрен инцидент в близка до нас държава.
Още чуйте от разговора с Георги Влайков, председател на „Аварийно Спасяване Пловдив“, един от инициаторите, наред с Григор Гачев и Радомир Мирчев, за създаване на онлайн ресурс за оцеляване в градски условия.
Инспектор Венелин Вълчев е част от група по пожарогасителна дейност в Шумен, но почти няма спасителна акция на куче или котка в Шумен, в която да не е участвал. Съдбата и графикът на дежурствата отреждат така, че винаги е на линия, когато трябва да се спаси бедстваща котка на покрив или куче в тясна фуга. И винаги се впуска с..
Четири дами с различни професии, които ги свързва приятелството, но и страстта към четенето. То може да бъде самотно занимание, но и споделена радост. Точно затова им хрумва идеята да направят клуб за четене на книги. Речено сторено и вече този клуб се казва „Баба Райна“. Защо ли? Защото в уютното пространство на възрожденската къща с книга в ръка..
България е една от страните, в които хората празнуват имената си. В месеца с най-много имени дни говорим с най-малките за имената. За това знаят ли на кого са кръстени, харесват ли си името, как искат те самите да се казват. На тези и други въпроси отговарят малчугани от група ,,Бон-Бон“ в Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. Чуйте репортаж на..
Оптимистичният хоризонт пред новото редовно правителство е една година, тъй като в коалиционното споразумение има ангажимент в този срок да се изберат регулаторите с изтекъл мандат, заяви за Радио Шумен политологът Атанас Радев. Според него, най-главното е, че в момента има консенсус между системните партии (ИТН например вече е такава). Намираме се..
Община Велики Преслав ще получи безвъзмездна финансова помощ за реализиране на проект за домашно компостиране. В рамките на този трети поред проект ще бъдат доставени нови и неупотребявани 350 компостера с вместимост от 850 литра. Желаещите да получат съд за оползотворяване на биоразградими отпадъци и превръщането им в компост ще подават заявления за..
Социалната мрежа вече е пръв помощник в работата на кметовете на малките населени места. Няма село, което да няма група, в която да се съобщават важни за хората информации. Всеки вече държи в ръката си телефон, свързан с интернет и следи събитията чрез него. Така до тях бързо и удобно стига важното. Как кметовете ползват социалната мрежа? Ще..
С модерен дефибрилатор оборудваха две разградски училища д-р Никола Досев и д-р Димитрина Петрова. Апаратът, който може да спаси човешки живот, е осмото дарение на собствениците на ветеринарна клиника "Фарма Тийм" в Разград. Дарените дефибрилатори са от ново поколение, имат оперативен режим на български език, което улеснява работата с тях...