Бежанците от Украйна имат свое кътче и в Шумен. Това е Социалният център към Евангелската методистка църква зад хотел „Шумен“ на ул. „Антим I“. Там ще ги посрещнат Джесика и Ивайло Иванови.
В Центъра имам места за настаняване и възможност за събирания и социални контакти на бягащите от войната хора. Специално внимание е отделено на кътовете за деца, възможностите за арт терапия и уроците по английски, които дава Джесика. От другата седмица ще има и учител по български език.
„Тук всеки следобед могат да се събират украинците, бягащи от войната, както и сънародниците им, които от години живеят в Шумен. Целта е да имат свое място за социални контакти и разговори“, обясни Джесика.
Самата тя е американка, доведена в България от любовта към „този хубав българин“, както нарича Ивайло.
„Украинците, които идват при нас от Шумен, Дибич, Смядово и други близки населени места, не са богати, а съвсем обикновени хора, които нямат претенции и са искрено благодарни за всяка помощ“, казва Джесика.
„Имаме подкрепа от „Ротари клуб“, скаутската организация, Областната управа и много съпричастни шуменци“, разказва Ивайло.
Всеки нуждаещ се бежанец може да получи в Социалния център храна, дрехи, обувки, играчки, детски книжки. Всеки желаещ дарител също може да се обърне към Джесика и Ивайло Иванови. Телефоните им са 0882 211 453 и 0878 82 32 74.
С лъчезарните Джесика и Ивайло разговаря Мина Денева.
Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно. Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..
Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..
Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..
За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май. „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...
Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...