И последната сграда бе възстановена в Хитрино след трагедията на 10 декември 2016 г. , когато товарен влак с 26 цистерни с полипропилен дерайлира в селото и предизвика взрив, при който бяха разрушени десетки къщи, загинаха 7 души и 29 бяха ранени.
Шест години по-късно беше открита обновената сграда на читалището. Там за първи път след толкова години започнаха празниците на село Хитрино под наслов „Засмяло се Хитрино“.
Празникът започна с тържествен водосвет, отслужен от архиерейския наместник отец Димитър.
Кметът на Хитрино Нуридин Исмаил преряза лентата, с което отвори широко вратите на читалището за традиционната му дейност. В напълно обновената зала се настаниха жители на Хитрино, за да чуят концерта на местни състави и на специалния гост Капанският ансамбъл, а отвън известният кулинар Иван Звездев приготвя пиле плакия с киноа, с което ще се почерпят всички гости на празника.
Близо пет години продължи обновяването на Хитрино. Започна с построяването на къщи на разрушените от взрива, ремонт на пътища, водопроводи, на общинската сграда. Цялата държава се обедини да помага на пострадалото село. Близо 3 млн. лв. бяха събрани от дарения, Програмата за развитие на селските райони финансира проекти за 10 млн. лв. От Социалния фонд за закрила бяха отпуснати още 5 млн.лв.
Следите от взрива са заличени, но в душите на хората трагедията продължава да живее. Празниците в Хитрино продължават с етнофестивал "Различни сме, но сме заедно". Програмата предвижда изяви на певчески и танцови групи от всички области на България.
Чуйте репортаж на Здравка Русева.
Говорим на различни езици, но плачем еднакво. Тази фраза се роди около трагедията в Кочани. За този израз ни подсети откровението на Мария Нейкова от Търговище, която не е родена в България, говори 4 езика, но признава, че винаги когато чуе българския химн, буца и засяда в гърлото. Споменавайки за това, в очите и напират сълзи. От..
Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно..
По повод Международния ден на земята - 22 април, шуменското Народно читалище „Пробуда – 1958“ и Европа Директно - Шумен организират поредно събитие от Зона за размяна „Шуменско зелено”. Инициативата „Донеси и размени“ е възможност за размяна на дрехи и аксесоари и е част от социалните кауза на читалището.Тя цели насърчаване на..
Велики вторник, отреден за смирение и за осмисляне на милосърдието, ни дава и пример как да благотворим. От 18:00 часа в читалище „Пробуда-1928“ в Каспичан самодейци ще изнесат концерт. Така те подават ръка на художествения ръководител и хореограф Тодор Ганчев, идеен създател на Националния фестивал „Автентични ритми”. Той води битка с тежко..
Иван Димитранов от Силистра е индиректно свързан с кулинарията. Той не е готвач, а работи като сервитьор на круизни кораби. В свободното си време е актьор - аматьор. Поразителната прилика с кулинарния гуру Ути Бъчваров откриваме при гостуването му в Радио Шумен, но Иван е кажи-речи на половината години на популярния готвач. Поводът да е в..
В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика. Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.
32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности. Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“. „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..