Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фосилите като хоби

Любителите палеонтолози у нас са няколкостотин, от тях 10-тина са на ниво – учени. Това разказва биологът Ростислав Траянов за българите със странното хоби да откриват и събират вкаменелости. Всеки от тях се е насочил към проучване и колекциониране на определен отдавна изчезнал вид, като неговата област на интерес са фосилите на морски таралежи. Намирането на находки рядко е случаен процес, свързано е с четене на много литература, проучване на геоложките пластове и откриване на данни за вкаменелости.

Палеонтологията е малко позната наука, но интересът към събиране и проучване на фосилни находки последните години расте.

През седмицата в Историческия музей в Исперих, група любители палеонтолози представи любопитна изложба с фосили. Публиката видя стотици вкаменелости на изчезнали видове от морската и сухоземна фауна и флора и от различни геоложки епохи - морски влечуги, земноводни, причудливи безгръбначни и растения. Сред тях череп на Мозазавър (100 - 66 млн години) и череп на антилопоподобно (11- 7 млн години).

Кои са тези хора, как се сдобиват с фосили или къде ги откриват, какво има в колекциите им? А на какви вкаменелости е богата България ? Отговорите от професионалният биолог Ростислав Траянов, който е популярен и с колекцията си от гигантски живи охлюви. Христина Димитрова и Ростислав Траянов за тайните на палеонтологията:

Намерената находка без информация за мястото на което е открита, остава само със сувенирната си стойност,  уточнява Траянов.  Той споделя още, че у нас климатът не е благоприятен за фосилните находки. Благодарение на любителите палеонтолози, случайно попаднали на находка, ценни вкаменелости се запазват за науката.

Отдадените на това хоби, с мащабите на наука, са ентусиасти за повече изложения на вкаменелости, които да популяризират както тяхната работа, така и науката.

Снимки: Исторически музей - Исперих



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Разкажи ми за Шумен

Победителите в националния конкурс за есе и рисунка „Разкажи ми за Шумен“ ще бъдат наградени следващата седмица. В него се включиха ученици от 7 до 16 години от различни населени места у нас. Проектът се реализира с подкрепата на общинския фонд „Култура“. Наградените творби ще бъдат изложени на 14 декември в Младежкия дом в Шумен. Тогава, от..

публикувано на 04.12.24 в 16:41

Изложба на студенти с дегустация

Изложба с приложни творби и кулинарни произведения беше открита в корпус II на Шуменския университет. „Изложбата трябва да подготви студентите за бъдещата им преподавателска дейност в училище, свързана с творчество,” каза проф. д-р Керанка Велчева. С таланта си се изявиха над 70 студенти, обясни Росина Минчева - старши преподавател от специалността..

публикувано на 04.12.24 в 14:18

Коледният дух в Радио Шумен

Ръководството на Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен обяви дарителска кампания за събиране на средства, за да се изгради солна стая в Центъра. Част от парите вече ги има, но те не са достатъчни. Този петък – 6 декември, във фоайето на първия етаж на Радио Шумен ще бъде открита изложба базар с коледни и новогодишни украси и..

публикувано на 04.12.24 в 14:06
Средно училище „Трайко Симеонов“ - Шумен - Архив

„Успех за теб“ е успех за мен

Средното училище „Трайко Симеонов“ в Шумен е едно от включените в проекта „Успех за теб“. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на над 150 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от Европейския социален фонд плюс.  Целта е да се насърчи личностното развитие на..

публикувано на 04.12.24 в 10:54

Да си добър е красиво

„Да си добър е красиво“ е темата на националния конкурс за детска рисунка, който организират от шуменското Средно училище „Трайко Симеонов“. Това е второто издание на надпреварата, която се ражда съвсем спонтанно преди година с идеята за училищно съревнование, което бързо се разраства в национален конкурс. Рисунки ще се приемат до 15 декември. В..

публикувано на 04.12.24 в 10:41

България на всеки километър

Как да си направиш Родина, когато се намираш на хиляди километри от нея, да съхраниш духа ѝ, да бъде винаги в сърцето ти? Рецептата, която предлагат от българското училище „Пейо Яворов“ в белгийската столица Брюксел,   е изучаване на българска история и география, български език  и литература, а запазването на традициите - чрез създаването на..

публикувано на 04.12.24 в 09:47
Светослава Хайнова

Търсят помещение за клуб

„Търсим подходящо общинско помещение за клубна база на инвалидите в Шумен“. Това увери заместник-кметът по здравеопазване и социална политика Светослава Хайнова, потърсена от репортер на Радио Шумен.  Тя обясни, че след като се е оказало, че предложеното помещение в сградата на Бизнес центъра не е подходящо, се водят разговори за ползване на един от..

публикувано на 02.12.24 в 15:27