Градежът на Кръглата църква в средновековен Преслав е започнал на 26 септември 893 година, а светецът патрон на храма е Йоан Богослов.
Датировката e направена на базата на научно изследване от ново поколение. Резултатите от проучването, което е част от Националния научен проект "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие", бяха представени от проф. Веселин Панайотов, Емануил и Божидар Стоянови от Шуменския университет. В екипа участват още доц. Грета Стоянова от Научния център „Преславска книжовна школа“ и Пенчо Маркишки от БАН.
Чрез фотограметрично заснемане на храма е създаден дигитален модел на църквата, който позволява точни изследвания и анализи. Измерванията са с точност до 1-2 милиметра. Въз основа на цифровия модел е установено, че ориентацията на храма не е точно по географския изток, а той е завъртян на 4,78 градуса на югоизток. За изясняване на отклонението учените прибягват до археоастрономията и започват проверка на всички възможни години и дати за начало на строежа на Кръглата църква.
С помощта на професионален софтуер, ползващ модели на НАСА, са направени 72 симулиции с т.нар. виртуален планетариум, сравнявани са 9 дати и 8 времеви модела, позволяващи до около 10 000 години връщане назад във времето.
Най- точно съвпадение на изгрева на слънцето по измереното отклонение е получено за 26 септември 893 година. Близко съвпадение има и за датата 26 септември 906 г., но ако се съди по приписката на Тудор Доксов, през 907 г. църквата вече е била изградена.
Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар ще направи световната си премиера в САЩ. Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта. “Atlanta Micro Short Film Festival” ще се..
Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден. Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..
Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави. Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..
18 спектакъла са избрани да участват в Международния фестивал „Друмеви театрални празници“ 2025, който ще се проведе между 11 и 16 май в Шумен. Селекционер в направление „Преглед на спектакли“ тази година е театроведът и драматург Десислава Василева. Заявка за участие във форума са направили 40 представления. В основната и..
Акварелът е емоционална техника на рисуване, с която много бързо се изразявам, казва художникът Чавдар Драгиев за последната си изложба „Песента на гората“. В нея върху 24 платна са нарисувани горски животни в различни ситуации и най-вече как изглеждат те в отношенията си в семейството между малките и възрастните четириноги. Експозицията е..