Градежът на Кръглата църква в средновековен Преслав е започнал на 26 септември 893 година, а светецът патрон на храма е Йоан Богослов.
Датировката e направена на базата на научно изследване от ново поколение. Резултатите от проучването, което е част от Националния научен проект "Културно-историческо наследство, национална памет и обществено развитие", бяха представени от проф. Веселин Панайотов, Емануил и Божидар Стоянови от Шуменския университет. В екипа участват още доц. Грета Стоянова от Научния център „Преславска книжовна школа“ и Пенчо Маркишки от БАН.
Чрез фотограметрично заснемане на храма е създаден дигитален модел на църквата, който позволява точни изследвания и анализи. Измерванията са с точност до 1-2 милиметра. Въз основа на цифровия модел е установено, че ориентацията на храма не е точно по географския изток, а той е завъртян на 4,78 градуса на югоизток. За изясняване на отклонението учените прибягват до археоастрономията и започват проверка на всички възможни години и дати за начало на строежа на Кръглата църква.
С помощта на професионален софтуер, ползващ модели на НАСА, са направени 72 симулиции с т.нар. виртуален планетариум, сравнявани са 9 дати и 8 времеви модела, позволяващи до около 10 000 години връщане назад във времето.
Най- точно съвпадение на изгрева на слънцето по измереното отклонение е получено за 26 септември 893 година. Близко съвпадение има и за датата 26 септември 906 г., но ако се съди по приписката на Тудор Доксов, през 907 г. църквата вече е била изградена.
С филм, посветен на цар Борис III, ще бъде чествана 130-ата годишнина от рождението на последния монарх, управлявал България. Представянето му е тази вечер в Регионалния исторически музей в Русе. Във филма, озаглавен „Обединителят“, са използвани архивни материали, включително и от личния архив на царското семейство. Снимките са правени в Русе,..
Снощи Васил Петров и сопраното Русалина Мочукова представиха в Шумен романтичния концерт „Вино и любов“ със Симфониета Шумен под диригентството на маестро Владимир Бошнаков. Тази вечер концертът ще бъде представен на разградска сцена. След уникалния музикален спектакъл снощи в Шумен, съчетаващ оперни арии, джаз стандарти, незабравими филмови теми..
Продажбата на билети за Музикалния фестивал „Мартенски музикални дни“ в Русе започва на 14 февруари. Тази година събитието ще се проведе от 14 до 30 март. 64-ото издание ще предложи разнообразие от концерти и вълнуващи срещи със знаменити артисти от цял свят, както и няколко изложби, конкурс, представяния на книги и други съпътстващи програми...
След като покривът на емблематичната Хаджи Ангелова къща в Търговище беше ремонтиран, а върху фасадата на красивата сграда беше извършена консервация и реставрация, сега предстои да бъде обърнато внимание и на нейния интериор. В края на миналата година търговищкият музей спечели финансиране от Министерството на културата за изготвянето на..
Изложбите „Деца на войната: Три години война“ и „Ще си върна живота“ откриха в Регионална библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен. Двете експозиции могат да бъдат разгледани до 21 февруари. 26 талантливи украински деца са нарисували войната, но и своята мечта за свободен и мирен живот. Творбите са част от номираните в ежегодния конкурс „Рисувай..
Клавирен концерт в Русе ще изнесат белгийският пианист Йохан Шмид и българинът Фидоси Керчев. Това съобщи за БТА организаторът на събитието Николай Миразчийски. Той уточни, че в програмата са включени класически пиеси за четири ръце и две пиана на Франц Шуберт, Дариус Мийо, Шарл Камий Сен-Санс и Сергей Рахманинов. Целта на концерта е да се запознаят..
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..