С един лев се повишава цената на билета за Археологическия музей във Велики Преслав. За възрастни посетители става 7 лв. Останалите стойности на входните билети остават същите от 2 и 3 лева за ученици. Предвидени са и семейни билети.
От 10 години цената на входен билет за музея е 6 лева. Поскъпването сега е от 1 лев, но само за възрастни посетители, каза директорът на музея д-р Александър Горчев."Причините и мотивите са много. Като музей не успяхме да си издействаме привилегии да потребяваме ток като граждани. На второ място, все повече средства трябва да акумулираме в поддръжката на археологическия материал. Имаме повече от 35 000 експоната. Срещу влажността закупуването различни системи за охлаждане", каза той.
Това са битовите причини за повишаване на цените на входните билети. По-важното е, че музеят трябва да отговаря на повишените изисквания на туристите, които пътуват не само в България.
"Нашият музей се грижи за 5000 дка археологически резерват и допълнително издържаме щатни бройки, за да може навсякъде да е почистено. Заслужава си всеки българин посетил нашия музей, да остави някаква лепта за това да се пази българската история, да се показва, за да има с какво поколенията да се гордеят, че ние сме дали много неща на света", коментира Горчев.
Музеят разширява и популяризира дейността си чрез виртуални музейни разходки на ученици по заявки. Дейности, които изграждат чувство за историчност и гордост от българската история.
За 7-ма поредна година в с. Драгоево ще се проведе фестивалът „Драгоево пее и танцува“. Празникът ще е изпълнен с богата програма и ще бъде силен тласък за културните мероприятия през пролетния и летния сезон в община Велики Преслав. Предстоят много настроение и празничност за всички ни с български песни, танци и традиционни кулинарни..
Могат ли стиховете ни да прашасат на рафта, когато съчетават вечните теми на любовта и пролетта с модерния дигитален подход? Отговорът на този по-скоро реторичен въпрос е очевиден. Именно с тази мисъл се е зародила и идеята за стихосбирката „Лири в 8/8“. Тези 8 стихотворения на осмокласничките Анжелика Димитрова, Ани Дякова, Джанай Мехмед,..
Късометражният трилър “Do not disturb" ( "Не безпокойте") на силистренския режисьор и сценарист Адриан Ал Жазар ще направи световната си премиера в САЩ. Трилърът е избран да се състезава за най-добър микрофилм на международния кинофестивал за късометражни филми в столицата на щата Джорджия – Атланта. “Atlanta Micro Short Film Festival” ще се..
Известната певица Нина Николина и перкусионистът Калин Вельов, местни танцови и вокални състави ще изнесат концерт в Шумен дни преди Великден. Събитието е на 16 април от 18:00 часа пред сградата на Община Шумен. На сцената с Нина Николина ще са музикантите Мартин Ташев тромпет и вокал, Мартин Денев клавишни, Таня Първанова вокал, както и шуменски..
Десетки фигурки на клоуни и картини са подредени в една различна изложба, която се нарича „Клоуните на Пламен…“ Повече от 10 години шуменецът Пламен Димитров събира бронзови, стъклени, керамични и дървени фигурки от Тайван, САЩ, Филипините, Китай, Япония, Мексико и немалко европейски държави. Най-ценните екземпляри в колекцията на Пламен са..
Три известни българки се събират на обща литературна среща в Шумен. Пред публиката в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ ще бъде представена една от последните книги на Катя Зографова „Бележити жени на/за България – от Кера Тамара до Петя Дубарова“. Тя е втората „женска“ книга на популярната ни писателка, литературоведка и литературна..
Ритуала „Ладуване” с хвърляне на венчета в река Бели Лом пресъздадоха днес в Разград танцьори от детските състави „Капанче“ и „Лудогорче“. Празничното събитие по случай Цветница се състоя на Лъвов мост в Лудогорския град. Танцът, който децата изпълниха, е от Пазарджишката етнографска група. След композицията, посветена на Цветница и..