С един лев се повишава цената на билета за Археологическия музей във Велики Преслав. За възрастни посетители става 7 лв. Останалите стойности на входните билети остават същите от 2 и 3 лева за ученици. Предвидени са и семейни билети.
От 10 години цената на входен билет за музея е 6 лева. Поскъпването сега е от 1 лев, но само за възрастни посетители, каза директорът на музея д-р Александър Горчев."Причините и мотивите са много. Като музей не успяхме да си издействаме привилегии да потребяваме ток като граждани. На второ място, все повече средства трябва да акумулираме в поддръжката на археологическия материал. Имаме повече от 35 000 експоната. Срещу влажността закупуването различни системи за охлаждане", каза той.
Това са битовите причини за повишаване на цените на входните билети. По-важното е, че музеят трябва да отговаря на повишените изисквания на туристите, които пътуват не само в България.
"Нашият музей се грижи за 5000 дка археологически резерват и допълнително издържаме щатни бройки, за да може навсякъде да е почистено. Заслужава си всеки българин посетил нашия музей, да остави някаква лепта за това да се пази българската история, да се показва, за да има с какво поколенията да се гордеят, че ние сме дали много неща на света", коментира Горчев.
Музеят разширява и популяризира дейността си чрез виртуални музейни разходки на ученици по заявки. Дейности, които изграждат чувство за историчност и гордост от българската история.
Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..
Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска. В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..
„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...
Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..
120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..
Младите цигуларки Магдалена Каменова и Тодорка Христева гостуват на Симфониета Шумен в концерт от цикъла „Класика и романтизъм“. На шуменска сцена те ще представят Концерт за две цигулки в ре минор от Йохан Себастиан Бах и "Навара"- испански танц за две цигулки и оркестър от Пабло де Сарасате. Под палката на Любомир Денев-син публиката ще се наслади..
Сборникът от Осмата национална конференция „Пътуване към България“ в памет на проф. Иван Йорданов беше представен в Археологическия музей във Велики Преслав. Под наслов „Наука, образование, културно-историческо наследство. В памет на проф. д.и.н. Иван Йорданов“ са публикувани над 30 статии. Сред авторите са колеги, последователи, ученици и приятели на..