Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасни ли са тротинетките на пътя?

Снимка: Ани Петрова

Тротинетките са зелен и модерен, но могат да бъдат и потенциално опасен начин на придвижване в градската среда. Българската асоциация за електромобилност излезе със становище във връзка с медийни публикации за случаи на управление на електрически тротинетки в София със скорост, значително превишаваща позволената и на моменти дори доближаваща 100 км/час.

Оттам заявяват, че „единици безотговорни водачи могат да компрометират една безопасна форма на транспорт, предпочитана от десетки хиляди граждани“. 

„Негативните случаи са единици, но бързо набират популярност в медиите и в интернет. Затова, макар и малко, виждаме случаи на хора, които не спазват закона“, каза в ефира на Радио София Владислав Стоилов от Българската асоциация за електромобилност.
Оттам припомнят, че при придвижване с електрическа тротинетка е добре винаги да се използва каска, ползвателите на този вид транспорт да се движат по велосипедната инфраструктура, а където такава не съществува – да се движат най в дясно на пътното платно, но само там където максималната разрешена скорост е 50 км/ч. Разрешената скорост за тротинетките е до 25 км/ч.
По статистика на организацията, над 90% от младите хора са слезли от автомобилите и са предпочели електрическа тротинетка, допълни Владислав Стоилов.
Чуйте интервю на Антония Каменичка и Мартен Роберто с Владислав Стоилов.

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще има ли ръст на доходите?

Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..

публикувано на 08.01.25 в 13:19

Икони в изложба

Изкусни образци на Тревненската художествена школа, създадени в периода 17-19 век , ще покаже в изложба Художествената галерия в Русе.  Иконите вероятно са познати на русенци като част от представителната експозиция „Иконата преди и сега“, в която са били включени и произведения на съвременни русенски художници.  Сега в нова зала са показани 35..

публикувано на 08.01.25 в 13:13

Кандидатстудентската кампания започна

От години кандидатстудентските кампании в българските университети се провеждат целогодишно. Така е и в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – кампанията за прием на нови студенти вече е в ход.  Приемът на документи за образователните квалификационните степени след средно образование започна в началото на тази седмица (от 6 януари)...

публикувано на 08.01.25 в 08:47

Където се ражда животът

24-годишната Дария Червенкова е от младото попълнение на Родилното отделение в шуменската Многопрофилна болница за активно лечение. Казва, че това е най-динамичното и същевременно най-вълнуващото място, където можеш да работиш и където с нетърпение отива за поредната си смяна. Дария Червенкова завършва преди година и половина Филиала в Шумен на..

публикувано на 07.01.25 в 20:24

Награди за малки и големи

„Моята вълшебна Коледа“ е първият конкурс, организиран от Народно читалище „Стилиян Чилингиров – 1963“. В двата раздела – изработване на коледна картичка и написване на разказ за зимата, участваха 98 деца със 108 картички и 5 разказа. Днес в читалището бяха наградени победителите в конкурса. С председателя на НЧ „Стилиян Чилингиров – 1963“..

публикувано на 07.01.25 в 15:27

За и против ветрогенераторите

Няма опасност за здравето на хората и за екологията от използването на вятъра за производство на електроенергия. Това казват от проектната компания, която изготвя доклад за въздействието върху околната среда. Те твърдят, че ще се използват само 0,09% от земята в землищата в общините Каолиново и Никола Козлево. Там ще се разположат 50 ветрогенератора,..

публикувано на 07.01.25 в 12:09

Светът на Иван Иванов

Много често казваме "Добро утро" на слушателите ни във Фейсбук страницата на Радиото със снимки на шуменския фотограф Иван Иванов. Иван Иванов бе дълги години фоторепортер на в. „Шуменска заря“, където на страниците на вестника запечатваше кадри от историята на Шумен, икономическото и културното развитие на града, неговата архитектура. Не..

публикувано на 07.01.25 в 09:57