Преди 4 години Еркан Метинов от каолиновското село Дойранци поема към мечтата си да се посвети на медицината, след като години наред като дете е по болниците за лечение. Приет е да учи в шуменския Филиал към варненския Медицински университет, специалност "Медицинска сестра", но се сблъсква с предразсъдъци и обиди от колеги и от близки в малкото населено място.
Според някои, погрешно е схващането, че мъжът, който бие инжекции и мери кръвно, е медицински брат. И той, и колежките му са медицински сестри. Равнопоставено предани на професията и пределно всеотдайни. Според други, мъжете в професията „Медицинска сестра“ стават все повече и няма нищо странно във формулировката "медицински брат", но все още няма воля да бъде въведена в класификатора на професиите, така че другата да не звучи дискриминационно. Нещо повече, век след Флорънс Найтингел има отличени мъже за заслуги към професията.
И ако вярваме на израза "Всяко зло, за добро", тя е съотносима и към пътя на Еркан от Дойранци. Прекъсва обучението си в Шумен, но продължава за медицински специалист или фелдшер. Сега е на път да изкачи и последното стъпало - кандидатства "Медицина".
Чуйте цялата история на момчето от малкото село с големи мечти. С Еркан Метинов разговаря Христина Димитрова.
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..
Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще се проведат в Разград на 27 май в Диагностично-консултативния център 1 (ДКЦ) в града. Инициативата е на Фондация „Мечта за дете“ съвместно с водеща столична университетска болница. Прегледите ще извършва началникът на отделението по асистирана репродукция шуменката д-р Мефтуне Шефкетова. На..