Безопасното движение на електрическите тротинетки и велосипедите, които стават все повече алтернативен транспорт за движение, поставят повече въпроси, отколкото отговори. Това стана ясно на извънредната областна комисия по безопасност на движението в Шумен.
Градът е седмият в страната, в който тези превозни средства се движат, а законодателят не е направил нужната регламентация. Областният управител на Шумен Владимир Йолов ще организира експертна среща, която да изработи законодателни предложения. Но междувременно препоръча на общините да освободят велоалеите от търговските обекти. Той посъветва да се организират информационни кампании, в които да участват институции, които имат отношение.
До 2019 г. в България не е имало регламент за движение на електрическите тротинетки. Едва след навлизането им в София, страната е първата в света, която е изработила правила, каза при онлайн включването си Петко Анчев от фирмата доставчик. Той очерта и възможностите, които има фирмата да ограничава скоростта, ако техният софтуер засече превишение.
Електрическите тротинетки са превозни средства, чието движение е регламентирано в Закона за движение по пътищата, каза Веселин Георгиев от полицията.
Глобата за нарушение е от 10 до 50 лв., но само ако превозното средство подлежи на регистрация. А там е разковничето, което законодателят още не е прецизирал. Освен че на тротинетка могат да се качват деца, навършили 14 години, Румен Захариев от община Шумен съобщи, че проверки се правят. Има и пътни забранителни знаци по пешеходната улица, където движението им е забранено. Той препоръча да се направи наредба, в която да има и заложени санкции.
Скоро и в Каспичан ще има тротинетки, каза заместник-кметът Милен Минчев. Проблемът е, че няма изградена подходяща инфраструктура. Той предложи движението им да бъде забранено през нощта. Светослав Кокоянов, горд притежател на електрически скутер, сподели с комисията своя опит.
Особено опасни са рисковите карания. На това обърнаха внимание от шуменския велоклуб.
Срещите за решаване на проблемите с движението на електрическите скутери и велосипеди предстоят, каза областният управител Владимир Йолов.
Препоръката на ползващите превозните средства е общините да правят инфраструктурата удобна и за тях.
Чуйте репортажа на Здравка Русева.
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..
24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..
Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..
Очакваният ръст на доходите и в държавния, и в частния сектор не би могъл да се случи, ако бюджетът се забави прекалено много, заяви за Радио Шумен Петър Мишев, икономически анализатор от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ. Според него двуцифреният годишен ръст на реалната средна заплата от 2024 г. ще понамалява..
Изкусни образци на Тревненската художествена школа, създадени в периода 17-19 век , ще покаже в изложба Художествената галерия в Русе. Иконите вероятно са познати на русенци като част от представителната експозиция „Иконата преди и сега“, в която са били включени и произведения на съвременни русенски художници. Сега в нова зала са показани 35..
От години кандидатстудентските кампании в българските университети се провеждат целогодишно. Така е и в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ – кампанията за прием на нови студенти вече е в ход. Приемът на документи за образователните квалификационните степени след средно образование започна в началото на тази седмица (от 6 януари)...