Празник има днес в манастира “Св. Марина” край село Каран Върбовка, община Две могили, Русенско. Той е един от най-старите български манастири, възникнали в периода на Второто българско царство (1187-1396). След падането на България под турско владичество, манастирът бил опожарен и изравнен със земята, но името на света Марина останало трайно в съзнанието на народа. От преданията се знае, че близо до този първи манастир е имало град от Римско време, наречен “Пановград”, а местността и до днес се нарича “Пановца”. Вторият манастир бил възстановен през 1828-1859 г. През първата половина на ХІХ век, недалеч от разрушения манастир била построена църква – там, където е извирала водата с лечебни свойства.
Преданието гласи, че в един горещ юлски ден, по време на жътва, собственикът на нивата – турчин, оставил сляпото си дванадесетгодишно момченце да спи в единия край на нивата, а той отишъл да работи. Детето се пробудило, тръгнало да търси баща си и стъпило във вода. Пило от водата и след като умило лицето си прогледнало. Бащта, като се уверил, че чедото му наистина вижда, много се зарадвал. Той попитал жителите на близкото селище кой е светецът, който прави чудеса с тази вода.
Отговорил му стар свещеник – че бил чувал от стари духовници, че на въпросното място се е славело името на св. великомъченица Марина, и че там е нейният извор с лековита вода.
За благодарност към светицата, друговерецът подарил нивата с извора под клетва, като отиват там болни, да има и място за настаняване.
За Деня на Дунав екипът на Изпълнителната агенци за проучване и поддържане на реката отваря вратите си за посещения от граждани. За първи път ще са достъпни специализирани кораби и плаващи кранове. От 10 до 13 ч на неделния ден русенци и гостите им ще могат да разгледат отвътре специализираните кораби "Дунав" и "Осъм", с които..
Хосписът „Царица Йоана“ в русенското село Николово е закрит със заповед на Изпълнителната агенция "Медицински надзор", а хората бяха изведени късно вчера без знанието на близките им. Заповедта за закриването на хосписа е връчена в петък вечерта на управителката, а часове по-късно, в съботния ден, полиция и представители на още социални..
Възможностите за социално предприемачество ще бъдат разяснени на информационна среща в Русе. Граждани и фирми ще научат за начините, по които да развият свое социално предприятие и да разработят малък бизнес със социална кауза. В събитието ще се включат представители на общинската администрация, кметове и кметски наместници от региона, общински..
61-ва Стрямска механизирана бригада спечели тазгодишния преглед на любителското художествено творчество в Сухопътните войски в Русе. На второ място се класираха от Пето бригадно командване в Плевен, а трети станаха 101-ви Алпийски полк – Смолян. Над 300 военнослужещи се включиха във фестивала на духовите оркестри и в заключителния етап от..
Започва кампания за преброяване на бездомните котки в Русе. Кампанията ще се проведе в периода от 1 до 31 юли 2025 г., като целта е да се събере точна информация за броя, разпределението и състоянието на котешката популация на територията на града. Данните ще послужат за разработване на ефективни и хуманни мерки, като кастрационни..
Областният управител на Русе Драгомир Драганов отправя апел към жителите на региона да не палят огън на открито. „Рисковете са големи от разрастване на пожари, нека преди подобна постъпка да помислим за природата, имуществото и живота на хората“, заяви Драганов. Същевременно заради високите температури между 13.00 ч. и 21.00 ч. ще бъде спряно..
В следващите няколко месеца ще бъде направена количествено-стойностна сметка за бившата Военна болница в Русе. Това съобщиха от областната администрация. До края на септември се предвижда проектът за дофинансиране на ремонта да бъде предложен за гласуване към бюджета на ресорното министерство за 2026 г. Около 2.5 милиона лева ще са нужни за..