Препарат за диабетици се използва като средство за отслабване. Това води до изчерпване на лекарството от аптеките и сериозни затруднения за болните от диабет.
„Замяната на медикамента е трудна, защото за пациентите с диабет той се изписва безплатно по Здравна каса. За да се замени, е необходим нов протокол от лекарска комисия, а това отнема време“, каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия в Шумен Евгений Панайотов.
На диабетиците им се налага да обикалят от аптека на аптека в търсене на предписания медикамент. Приемът на лекарства трябва да бъде само след консултация с ендокринолог, коментира още магистър- фармацевтът. Той подчерта, че лекарството има немалко странични ефекти. Може да се стигне до хипогликемия и дори до загуба на съзнание.
Един от водещите специалисти по диететика в България проф. Донка Байкова също коментира казуса.
„При хора, които искат да загубят тегло, приемането на медикаменти не трябва да бъде първият избор. Първо трябва да се помисли за промяна в хранителния и в двигателния режим“.
Новата мода за отслабване с медикамент за диабет е опасна. Не споменаваме името му, за да не правим излишна реклама. Има много по-здравословни и естествени начини да загубите част от теглото си. Не търсете лекарства. Просто спортувайте повече и се хранете умерено.
Чуйте интервюта на Мина Денева с Евгений Панайотов и проф. Донка Байкова.
Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получи образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детския футболен клуб, който създаде и ръководи „Реал Омуртаг“. Правозащитните награди " Човек на годината" бяха връчени за 17-ти път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин..
Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..
Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет. Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода. Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..
Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..
Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..
24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..
Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..