Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Опасно лекарство за отслабване

Снимка: Pixabay

Препарат за диабетици се използва като средство за отслабване. Това води до изчерпване на лекарството от аптеките и сериозни затруднения за болните от диабет.

„Замяната на медикамента е трудна, защото за пациентите с диабет той се изписва безплатно по Здравна каса. За да се замени, е необходим нов протокол от лекарска комисия, а това отнема време“, каза председателят на Регионалната фармацевтична колегия в Шумен Евгений Панайотов.

На диабетиците им се налага да обикалят от аптека на аптека в търсене на предписания медикамент. Приемът на лекарства трябва да бъде само след консултация с ендокринолог, коментира още магистър- фармацевтът. Той подчерта, че лекарството има немалко странични ефекти. Може да се стигне до хипогликемия и дори до загуба на съзнание.

Един от водещите специалисти по диететика в България проф. Донка Байкова също коментира казуса.

„При хора, които искат да загубят тегло, приемането на медикаменти не трябва да бъде първият избор. Първо трябва да се помисли за промяна в хранителния и в двигателния режим“.

Новата мода за отслабване с медикамент за диабет е опасна. Не споменаваме името му, за да не правим излишна реклама. Има много по-здравословни и естествени начини да загубите част от теглото си. Не търсете лекарства. Просто спортувайте повече и се хранете умерено.

Чуйте интервюта на Мина Денева с Евгений Панайотов и проф. Донка Байкова.


При проблеми с панкреаса, бъбреците или черния дроб лекарството е абсолютно противопоказано, допълни д-р Байкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спортът учи на ценности

Номинация и грамота от Българския хелзинкски комитет получи образователният медиатор от Омуртаг Веселин Сандев и Детския футболен клуб, който създаде и ръководи „Реал Омуртаг“.  Правозащитните награди " Човек на годината" бяха връчени за 17-ти път за принос към правата на човека. „Дори и грамотата е голямо отличие за мен“, казва Веселин..

публикувано на 10.01.25 в 09:19

Как се намират пари на пътя

Повече от 90 души са намерили чужди вещи през миналата година и първата им работа е била да ги занесат в полицията. Портфейли с пари, с лични карти, изгубени регистрационни табели на коли, бижута, дори пълна торба с алкохол и мезе към него, разказва говорителят на полицейската дирекция в Шумен Ася Йорданова. „Сезонът на доброто“ завършил на 30..

публикувано на 10.01.25 в 08:28

Докога ще ядем сирене с вода?

Водното съдържание на сиренето попада във фокуса на промени в наредби, касаещи качеството на храните у нас, които предлага Министерският съвет.  Актуализацията предвижда саламурено сирене с повишено водно съдържание да има не повече от 65 на сто вода.  Миналата година проучване на асоциация „Активни потребители“ установи, че много голяма част от..

публикувано на 10.01.25 в 08:20

Надежда за вода в Омуртаг

Работна среща се проведе днес във Варна във връзка с водния режим в Омуртаг и три села на територията на общината. Режимът е подновен от края на декември, а този път причината е спиране на електрозахранването на помпена станция „Кънино“. След като дни наред никой не дава яснота защо е спрян токът на станцията и след липса на комуникация между ВиК..

публикувано на 09.01.25 в 15:43

Възраждат благословението на домовете

Храмът „Свети Райко Шуменски“ възражда древна традиция - домовете на желаещите християни в рамките на град Шумен, да бъдат поръсени с богоявленска вода. Ритуалът се изпълнява напълно безплатно и може да бъде заявен в църквата до 14 януари, каза за Радио Шумен свещеникът Пламен Марчев. С поръсването благодатта се предава до всяка къща, до всеки..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Душата на камъка

24-годишният Иван Симеонов е трето поколение каменоделец. Дядо му Иван, на когото е кръстен и баща му Ивайло, също са посветили живота си на работата с камък. Иван младши е един от възпитаниците на единствената у нас Професионална гимназия по каменообработване в село Кунино, община Роман. Гимназията е на повече от 100 год, създадена за да продължи..

публикувано на 09.01.25 в 10:49
Данита Заричинова

Еколог: Инсинераторите са отживелица

Изгарянето на отпадъци не е екологично, каза за Радио Шумен Данита Заричинова от екологичното сдружение "За Земята". Освен това се унищожават отпадъчните ресурси вместо те да бъдат рециклирани, т.е. вкарани наново в употреба. Според Заричинова, инсинераторите са скъпа инвестиция, която се поема от гражданите чрез техните данъци. За запълване..

публикувано на 09.01.25 в 08:34