Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашата библиотека на 100

Снимка: РБ Стилиян Чилингиров

Заради усилията на последния възрожденец Стилиян Чилингиров, Шумен става четвъртият град в страната, където е създадена депозитна библиотека. На 31 юли 1922 г. министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски подписва заповед, с която библиотеката става факт, макар и без назначен персонал и постоянна сграда.

След София и Пловдив, заедно с Велико Търново, през 20-те години на миналия век е основана библиотеката в Шумен. Делото за опазването на книжния фонд е изцяло на Стилиян Чилингиров, който по онова време е поддиректор на Народната библиотека. Този не толкова известен днес интелектуалец и общественик е бил човек с далновидни решения, казва директорът на Регионалната библиотека в Шумен Росица Добрева.

Първо в нея са работили учител от Мъжката гимназия и портиер. Едва през 1933 г. е назначен първият библиотекар и това е Васил Класанов.

Шуменската библиотека дълги години търси своето постоянно място. Била е в някогашния Дом на народната армия, в читалище „Архангел Михаил“, в Сметната палата, в частни домове. И така до 1980 г., когато е построена днешната сграда, която споделя с Регионалния исторически музей.

Друг любопитен факт от историята на шуменската библиотека е свързан с времената след края на войната през 1945 г. и идването на новата власт. 8 - 9 месеца библиотеката продължава да работи, но по документи е закрита и се води преместена във Варна. След редица преписки и под влиянието на будни шуменци културният институт отново се връща тук.

Първите 507 книги пристигат в библиотеката през ноември 1922 г., за да стигнат до 760 000 днес, обяснява още директорът Росица Добрева.

Връхната точка в честванията на 100-годишнината от основаването на Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще бъде днес и утре. От 17.30 ч. тази вечер се открива фотодокументалната изложба „Моите съвременници: Литературните приятелства на Стилиян Чилингиров“. На следващия ден ще се проведе дискусионна среща, посветена на четенето като ценност и неговите нетрадиционни аспекти и форми.

Утре вечер пред шуменската библиотека ще има непоказван светлинно-музикален спектакъл с участието на „Дани лазер шоу“ и струнния квартет „Интро“.

Още подробности от репортажа на Миглена Стефанова.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изящни миниатюри в изложба

Двадесетото издание на Международния конкурс за екслибрис, организиран от Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе през 2024 г., ще бъде отбелязано с поредица гостувания. Най-представителната част от колекцията му ще бъде подредена в художествени галерии в страната и в Румъния. В първите деветнадесет издания на конкурса са участвали..

публикувано на 04.07.24 в 08:34

Шумен познат и непознат

В двора на Сребровата къща този следобед беше открит Седмият пленер по фотография “Шумен познат и непознат”. Подзаглавието му е “Оттука започва България”, защото тук има много история, която заслужава да бъде снимана и за която е хубаво да се напомня чрез подобни събития. 

публикувано на 01.07.24 в 16:48

Статуетки на Адама за най-добрите

Завърши първото издание на комедийния театрален фестивал „Тодор Колев“ в Шумен. Хората имат нужда от подобен празник на театъра. „Обръщането към пълнокръвния образ на Тодор Колев възпитава чрез комедията и чрез трагедията. Това е нашият Чаплин“ – каза днес пред журналисти Илия Виделинов, член на журито на фестивала.  Кои са наградените актьори и..

публикувано на 01.07.24 в 12:56

Момичетата от Савата

Концертът на Симфониета Шумен този четвъртък със сигурност може да бъде наречен концертът на момичетата от Савата. В него таланта и емоцията си ще покажат три възпитанички на Средното училище по изкуствата „Сава Доброплодни“. Солистка на музикалното събитие е Мила Белчева, която специално се връща от САЩ. В концерта се включват..

публикувано на 27.06.24 в 08:06

Магическият театър на Бюрхан Керим

Бюрхан Керим е тазгодишният победител в Националния конкурс за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Той заедно с Деян Ангелов и Михаил Цанков бяха тримата финалисти в състезанието, с което се почита големия ни режисьор, отишъл си от този свят едва на 47 години. Керим спечели със своята версия на откъс от „Арабската нощ“ на Роланд..

публикувано на 26.06.24 в 08:46

„Да, господин премиер“ за 120-ти път

Кръстьо Лафазанов, Мариан Бачев, Тони Минасян, Елица Костова, Константин Икономов и Николай Стоименов в спектакъла „Да, господин премиер“ са първите, които ще излязат на сцената на комедийния фестивал „Тодор „Колев“, който се открива днес в Шумен.  Режисьор е Борис Панкин. Спектакълът има своето битие в театъра „Адриана Будевска“ в Бургас, в..

публикувано на 25.06.24 в 17:27
Незабравимият Тодор Колев

Шумен става сцена

В продължение на седмица Шумен влиза във фестивалното вълнение на форума за спектакли на името на Тодор Колев, оставил незабравима следа в киното, театъра, телевизията, радиото и музиката. Днес се вдига завесата на Първия комедиен фестивал, носещ неговото име. В различни светове ще потопят зрителите 9-те спектакъла, включени в програмата. Освен..

публикувано на 25.06.24 в 08:10