Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Признание за Тамбурашкия оркестър

3
Снимка: РИМ-Русе

Наталия Константинова, ръководител на Тамбурашкия оркестър в Русе получи от проф. Николай Ненов, директор на Русенския музей, грамота от министъра на културата проф. Велислав Минеков за участие и номинация в Националната система „Живи човешки съкровища – България“ 2022 г. 

Припомняме, че през миналата година Русенският музей подаде кандидатурата „Традиционно свирене на тамбура във фаркашки стил в град Русе“ като елемент от регистъра в категория „Изпълнителски изкуства“. За съжаление Фаркашкият тамбурашки оркестър при Общински детски център за култура и изкуство не беше одобрен за живо човешко съкровище. „По мое мнение Комисията не беше подготвена да избере елемент от културното наследство на града. Практиката показва, че за живи човешки съкровища кандидатстват предимно елементи от домодерната, селска, култура“, заяви проф. Николай Ненов.

Музеят и Тамборашкият оркестър ще продължат да работят за съхраняването на ансамбъла, уверяват от РИМ - Русе.


По публикацията работи: Антоний Петров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Уроците на Софи

Мексиканската писателка Софи Бехарано де Голдберг ще гостува в къща „Баба Райна“ в Шумен днес, за да представи своята книга "Морската градина". Тя е потомък на български евреи, спасени в годините на Втората световна война. Това е една специална книга, която разказва за българските евреи през Втората световна война. Романът описва спомените на бащата..

публикувано на 16.05.25 в 12:23

Заключени във времето

Гостуваща изложба в Исперих ще покаже „заключени във времето“ движими културни ценности, открити в древния Абритус. Официалното откриване на мобилната експозиция на Регионалния исторически музей в Разград е на 16 май, съобщиха от Историческия музей в Исперих.  Тя ще бъде подредена в сградата на музея на ул. „Цар Освободител“ №6. Автори на..

публикувано на 16.05.25 в 11:14
Археологически музей Велики Преслав

Нощ в музея

Археологическият музей "Велики Преслав" отново ще се включи в Европейската нощ на музеите на 17 май, съобщиха от културния институт, цитирани от БТА.  На 17 май е откриването на изложбата "Болести и лечение през вековете" на Национален антропологичен музей при БАН и Регионалния исторически музей (РИМ) - Шумен, като Археологическият музей във Велики..

публикувано на 16.05.25 в 09:05

Едно пътуване до ръба на живота

„Моят любовен август. Едно пътуване до ръба на живота“ е най-новата книга на известната писателка Неда Антонова. За разлика от останалите романи на авторката, този път тя се обръща към един от тежките проблеми на съвремието ни – самоубийствата при младите хора. Това е тема, за която почти не се говори и се загърбва и от медиите, и от..

публикувано на 15.05.25 в 08:33

Абсурдната муха в тъпана

Комедийно заглавие на Драматичния театър „Стоян Бъчваров“ във Варна предлага днешната програма на Друмевите театрални празници в Шумен. Автор на пиесата „Муа у тупан“ (Муха в тъпана) е известният драматург Боян Папазов, който пише текста в последната година преди смяната на режима у нас. Комедията е на шопски диалект, героите са граовци,..

публикувано на 15.05.25 в 08:25

Пойни птици на фестивала

Фестивалът „Друмеви театрални празници“ в Шумен днес предлага и една премиера в своята програма. Тя е на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ и представлява експеримент от музикални, вербални и визуални внушения, изградени върху многожанрова колаборация, казва режисьорът ѝ Кольо Стайков.   Спектакълът е създаден по текстове от наскоро..

публикувано на 14.05.25 в 08:57

Свободата да импровизираш

Виртуозният китарист Ангел Демирев ще заведе публиката в Шумен на едно емоционално и музикално пътешествие. Тази вечер той представя концерта „Диалог в петолиние за пътя в изкуството“. Събитието ще предложи музикално илюстрирана лектория, в която Демирев ще изследва изразните възможности на един от най-чувствените и поетични инструменти –..

публикувано на 13.05.25 в 13:00