52 години вече 14 февруари е специалният Ден на археолога. На гръцки език думата „Археология“ означава „слово за миналото“.
В последно време по света, но и в България, се използват съвременни методи, които все по-интензивно навлизат в археологията - науката, която реконструира и най-далечното минало на човешката цивилизация.
Така през отминалия сезон екипът на доц. Константин Константинов от Шуменския университет спечели финансиране за извършването на геофизично изследване в местност близо до шуменското село Велино.
В центъра на населеното място през 2005 година Янко Димитров от филиала в Шумен на Националния археологически институт с музей при БАН и главният уредник на НИАР „Плиска“ Христина Стоянова разкриха средновековно селище.
Резултатите от недеструктивното проучване даде надежда на археолозите, че във Велино в средата на IX и началото на X век е имало голям център за металопроизводство. Досега с геофизиката е достигната дълбочина от 90 см., като пластовете показват наличието на структури на повече от 1000 години.
През новата сесия на Министерството на културата доц. Константин Константинов ще участва отново за финансиране на обекта. Средствата ще се използват за обследване със самолет и за начало на първите сондажи на терена.
И още може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с доц. Константин Константинов.
Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..
Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието. От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..
Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват. Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..
Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година. На 21 години Мария Керчева на..
Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..
С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички. Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..
Обществени обсъждания по повод намерението за изграждане на ветрогенераторен парк в землищата на 4 села и община Каолиново се провеждат днес и утре. 18 „перки“ и 1 електрическа подстанция ще бъдат поставени в Климент, Гусла, Браничево и Пристое. 16,5 дка земя, трета категория, ще бъде използвана от фирмата инвеститор „Вятърен парк Лудогорие“..