Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории с камили

4
Снимка: Личен архив

Сценарист, разказвач, автор на книги и актьор. Това е Илия Деведжиев в четири думи, чиято биография - и лична, и професионална, може да напълни с истории поне 1000 гърбици на камили.

Сравнението не е случайно, защото фамилията Деведжиев на български се превежда като Камиларов, като важен знак за съществуването на камиларството в България.

През 20-те години на миналия век в родния град на Илия Тополовград пристигат прокудени след Ньойския договор тракийски българи. Така екзотичните за България животни започнали да се товарят с най-различни стоки към труднодостъпните места в Сакар планина и Източните Родопи. Вълната на камилите се използвала за плетенето на одеяла, черги и части от облеклото. Дори торът им бил високо ценен от местните тютюнопроизводители и земеделци, защото бил много ефективен.

Заради камилите и своите деди, които идват от Кавала, преди години актьорът Илия Деведжиев вече в Русе създава групата за театър „Камила“. Нейните представления надхвърлят класическите сцени и се появяват в интернет през платформата digitaltheatre.bg.

В момента актьорът и неговите колеги работят по нов проект, отново финансиран от Националния фонд „Култура“. Той се нарича „Камила:презареждане“ и включва измислянето на бебешка пиеса и качването ѝ на платформата за дигитален театър.

И още може да чуете от интервюто на Миглена Стефанова с Илия Деведжиев.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба „Йежи Новошелски“

Художествено-документалната изложба „Йежи Новошелски“ ще бъде представена днес - 27 ноември, от 17.00 часа в зала „Сава Доброплодни“ на НЧ „Добри Войников-1856“. Тя е посветена на 75 години от създаването на Полския институт в България и гостува в Шумен в рамките на традиционните полски дни, които се провеждат в града. Изложбата е подготвена от..

публикувано на 27.11.24 в 09:28

Симфониета Шумен празнува

70 години от създаването си отбелязва Държавната филхармония в Шумен. По повод годишнината Симфониета Шумен ще представи първия тържествен концерт тази вечер в зала „Проф. Венета Вичева“.  Вторият ще бъде на 29 ноември от 19:00 ч. в столичната зала „България“. Музикантите от оркестъра ще върнат публиката назад във времето, като изпълнят същата..

публикувано на 27.11.24 в 08:18

„Каквото повикало“ в Разград

Две от българските народни приказки стоят в основата на най-новото заглавие на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград. След турболенциите в началото на творческия сезон около фиктивните назначения и скандално високите заплати и бонуси, които са получавали хора далеч от сценичните изкуства, днес на културния институт му предстои..

публикувано на 26.11.24 в 08:38

"Тримата мускетари" на шуменска сцена

Спектакълът "Тримата мускетари" стъпва на шуменска сцена. Под новата адаптация на Христо Раянов и режисурата на Ивайло Ненов се пресъздава класическата история с акцент върху актуалността на темите за героизма и търсенето на справедливост, твърдят авторите. Сред гост актьорите е и Мая Бежанска.  В спектакъла са включени и новите попълнения на трупата на..

публикувано на 22.11.24 в 14:41

Вкусът на времето

„Вкусът на времето“ са наречени двата концерта в памет на рок легендата Кирил Маричков на 24 ноември във Варна и на 25 ноември в Шумен. Любимите песни на поколения българи ще изпълнят супергрупата „Фондацията“ и оркестърът на Опера Пловдив. Специални гости на сцената ще бъдат Валди Тотев, Славин Славчев и Атанас Пенев от "Б.Т.Р. "...

публикувано на 22.11.24 в 08:42

Пътищата на Румен Райнов

Ако беше добър по математика, художникът Румен Райнов сега щеше да бъде капитан на кораб, но от това изобразителното изкуство щеше да загуби много. Без да му върви със смятането, лесно е преброил, че 45 години от общо 60 житейски, вече е неразривно свързан с изобразителното изкуство. Завършил Художествената гимназия в Трявна, продължил в..

публикувано на 21.11.24 в 13:53

Операта в Русе получи дарение

120-годишен кабинетен роял, който е бил собственост на първия концертмайстор на Русенския симфоничен оркестър, бе дарен на Държавната опера в Русе. Инструментът е част от музикалната история на града, а дарението допълва събитията, посветени на 75-годишнината от основаването на оперния театър. Кабинетният роял на Христо Дюлгеров - първият..

публикувано на 21.11.24 в 09:41