В цяла България днес или утре, както и голяма част от българската общност зад граница отбелязват 150-а годишнина от гибелта на Васил Левски. Личност, която е много повече от определенията за дух, сила и святост.
Все повече общини избират истинската дата – 18 февруари, за да направят общоградското си поклонение пред Апостола на свободата. Заради непознаването на календара обаче дълги години 19 февруари беше денят на обесването на Васил Левски, а всъщност, към всички събития преди 1 март 1900 г. е правилно да се добавят 12 дни и 13 дни за всички, които са се случили след това. Причината е в преминаването на България от Юлианския към Григорианския календар или от стария към новия стил на летоброене.
В деня, когато почитаме паметта на Васил Левски историкът проф. Вера Бонева разказва за събитията около залавянето на Апостола на свободата и опитите в публичното говорене да има по-малко емоция около предателството му. Според нея не трябва да се търси персонална вина кой е отговорен да бъде хванат най-големия ни ремолюционер, защото причините, довели до неговото заляване са комплексни.
"Макар и единични свидетелствата след обесването на Васил Левски са страховити", казва проф. още Бонева. "Разбита е комитетската мрежа в Ловчанско, Орханийско, там откъдето са направени издайничествата на дейците около Димитър Общи".
"Все още работят комитетите в Търновско, Сливенско и Старозагорско. Но ги няма онези вещина и дух, които само Апостола на свободата носи в себе си в поддържането на конспиративната дейност, за да се стигне пролетта на 1876 година. Тогава, когато има достатъчно натрупвания и международна обстановка за избухването на Априлското въстание", допълни проф. Вера Бонева.
Още може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с проф. Вера Бонева
Само на 10 години, Ани Ниазиева от Шумен спечели две награди Гранд при за около седмица. Между 8 и 13 юли в живописното португалско градче Гувейра, се проведе 10-тото юбилейно издание на международния музикален конкурс INTERNATIONAL SONG FESTIVAL OF SERRA DA ESTRELA. В престижния форум талантът си доказаха три деца - Никол Панайотова (8г) и Дариа..
Да се харесаш, да си различен, да направиш добро впечатление. Това са трите пункта, на които се основава личният ни стил. Без съмнение, поговорката „По дрехите посрещат, по ума изпращат“ е с собена актуалност днес, знаейки ефекта на първото впечатление при срещи с непознати, постъпване на работа, важни разговори, лични контакти и т.н..
"Левски е в нас, безкраен като времето, превърнал се в мяра, еталон. Героизмът и безпрекословната му любов към родината вдъхновяват до днес“. Тези думи прозвучаха в Шумен на честването по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. Пред паметника му в центъра на Шумен венци и цветя поднесоха граждани, представители на..
Предстои ви среща с малчугани от 3 до 6-годишна възраст от Детска градина ,,Смехорани“ в Шумен. В сезона на летните отпуски си говорим с тях за отпуск и ваканция. Научаваме какво правят родителите им, когато почиват и как се забавляват заедно с тях по време на почивките си. Предлагаме ви няколко забавни и полезни минутки с малките. Чуйте репортажа..
По време на жегите през лятото, освен хората, страдат и животните. Този път ще погледнем към животните, които живеят в зоопарковете. И тъй като от година в шуменския зоопарк има повече обитатели от обикновено, наш екип беше там, за да види как се справят те в часовете с най-високи температури през горещите дни. Чуйте репортаж на Жулиета..
„Управляващите дадоха исторически шанс на ПП-ДБ да си сменят наратива от изток-запад, свързан с еврото, на наратива статукво-промяна“ , каза политологът от агенция „Мяра“ Светлин Тачев. Според Тачев, ПП-ДБ бяха в патова ситуация, защото трябваше да критикуват правителството като опозиция, но от друга страна го подкрепяха във връзка с влизането в..
От днес в Алфатар ще има паметник на Васил Левски. Официалното му откриване ще бъде в 11:00 часа днес в центъра на града. Паметникът е дарение от проф. д-р Иван Гаврилов, който е завеждащ на Клиниката по гръдна хирургия в Националния център по онкология "Проф. Иван Черноземски". Проф. Гаврилов е роден в ломското село Василовци. Разказа, че..