По селата положението е трагично. Изоставени къщи, самотни жени. Пенсионерка обитава къща, а в разстояние на стотици метри край нея няма съседи. Такава е картината в селата на община Омуртаг. Обрисува я Мариана Тошева, управител на Звеното за услуги в домашна среда.
Тя и колегите й непрекъснато обикалят региона и се срещат с хората. Такава е картината обаче и в много други райони. Причината - младите търсят препитание в големите градове или чужбина, а родителите им остават сами.
В Омуртажко поне от 12 години болни и възрастни се надяват и имат достоен живот, благодарение на проектите за грижа по домовете. При тях един човек почасово се грижи за двама, трима, може петима и шестима души. Купува храна, готви, носи дърва, чисти и помага. Минимум час, максимум четири.
През годините проектите имат различни наименования - "Помощ в дома", "Помощ за независим живот", "Патронажна грижа", имат и различни финансирания, но за хората е важно, че не прекъсват. Това обяснява Марийка Славова, бивша детска учителка, която е от първите потребители на омуртажкото Звено за услуги в домашна среда и до ден днешен разчита на него. Да ти донесе дърва някой и да ти каже няколко хубави думи, за него може да е нищо, но за теб да бъде всичко.
Чуйте още по темата от Мариана Тошева и леля Марийка от разговора на Цветелина Георгиева.
Ежедневно милиони хора разчитат на спешния телефон 112, а днес обръщаме по-специално внимание на неговата важност. През 2009 г. 11 февруари е обявен за Европейски ден на телефон 112. Телефонът за спешни повиквания позволява на гражданите във всички страни от Европейския съюз и България да получат бърза и навременна помощ от полицията,..
След като на 24 януари в Хърватия започна общонационален бойкот на някои от големите търговски вериги, верижна реакция последва в повечето страни на Балканите. Доводът навсякъде са високите цени най-вече в големите търговски вериги, които са смятани за необосновани. В България тази верижна реакция ще „навести“ потребителите на 13 февруари,..
Може 1 март да ви се струва далеч, но първите продавачи на мартеници вече украсиха в бяло и червено центъра на Шумен. Цените са от левче до 20 лева за най-големите, с които може да украсите дома си. Изобилства от модели и лични хрумвания на продавачите, още повече, че някои са и майстори на мартеници, а не прекупвачи. Като Мариела Василева,..
Над 160 кошера има в пчелното си стопанство в село Кривня Фатме Наим. Тя навлиза в занаята като „чирак“ в Италия, а вече над 10 години у нас се занимава с пчелите, кошерите и ваденето на мед. Миналата година не е била от лесните. Медът, който е успяла да извади е бил наполовина от обичайното, което успяват да произведат "нейните момичета",..
Бойкотът е силен инструмент за заостряне на вниманието върху даден проблем, но решенията оттам нататък са въпрос на много по-различен и смислен разговор, заяви за Радио Шумен Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация „Активни потребители“, по повод готвения бойкот срещу търговските вериги на 13 февруари (четвъртък)...
По 54 измами са работили разследващи полицаи в област Шумен през миналата година. 8 от тях, колкото и през предходната година, са на възрастни хора, които са повярвали на старите схеми „пари за лечение на близък“ или „помощ на полицията“. На фона на устойчивост на телефонните мошеничества, се появяват и нови схеми, в които жертва стават и..
Татяна Терзиева е родена в третия по големина град на Казахстан, живее като дете в Северен Кавказ, но сърцето й винаги е било българско. Татяна, с моминска фамилия Чендева, е кримска българка и подчертава това с нескрита гордост. В края на 19 век предците й бягат от османските нашественици и се заселват в южната част на Кримския полуостров, където..