Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протести за правото да дишаме

Снимка: socbg.com

В следващите два месеца в Русе може да се разгледа документалната изложба, озаглавена „Зараждане на гражданското общество в България (1987-1989)“. Експозицията, направена по инициатива на Държавната агенция „Архиви“ и Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите в дунавския град, представя историята на първите протести в страната преди смяната на властта.

През 1987 година шест русенски жени и майки – Цонка Букурова, Тодорка Бобева, Стефка Монова, Албена Велкова, Вяра Георгиева и Евгения Желева забелязват, че обгазяването на Русе от отсрещния румънски град започва да има жестоки последици.

Благодарение на техните усилия в града се правят няколко демонстрации, с които да се обърне внимание върху геноцида, извършван върху русенци от гюргевския завод „Верахим“.

Екип на студия „Екран“ и режисьорът Юри Жиров заснемат един от протестите, правят интервюта с организаторките и с много от русенци, измъчени от битката за здравето на децата си. Този филм, който авторите му наричат „Дишай“, е показан на 8 март 1988 година в София.

На прожекцията в Дома на киното драматичните кадри предизвикват силна реакция и там, на място, веднага след като екранът угасва, започва сформирането на Комитета за спасяването на Русе.

Настоящата изложба, която представя първите граждански протести в България е подредена във фоайето на екоинспекцията в Русе. Тя може да се разгледа и в интерактивен вариант в сайта на институцията.

Автор на експозицията е Веселина Антонова - дългогодишен служител на Държавния архив в Русе.

Миглена Стефанова разговаря с нея за напрегнатите събития от преди 35 години.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испанска психоложка срещу насилието

Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Кажи ми колко книги си прочел

Според една английска поговорка, единственият начин да се измъкнем от бедността, е образованието.  От 2018 година на 24 януари отбелязваме Международния ден на образованието. Това бе повод да попитаме граждани от Шумен колко е важно то и имат ли значение в днешно време дипломите, които получаваме? Защо често хората завършват една специалност, а..

публикувано на 24.01.25 в 08:39

Училище с обновен басейн

Завърши ремонтът на басейна в спортното училище „Майор Атанас Узунов“ в Русе. Повече от 50 години той не е обновяван и не е претърпявал никакви подобрения. И все пак учениците и спортните клубове, които тренират там, го ползват.  Нещо повече, състезателите от плувен клуб „Ирис“ – Русе спечелиха поредица от медали и поставиха един световен рекорд на..

публикувано на 24.01.25 в 08:33

Любов към балета

Мария Керчева мечтае да бъде балерина от дете. Като ученичка в Икономическия техникум в Разград щастливата съдба я среща с Ангелина Арабова, бивша прима балерина в пловдивската опера. Мария Керчева веднага става сред най-добрите в балетния състав, който води Арабова. Такъв е имало в Разград още през 1956 година.   На 21 години Мария Керчева на..

публикувано на 23.01.25 в 09:02

Искания: Кабинетът да спре цените

Ако има начин цените да спаднат, доходите да са по-високи, да има работа и хората да не бягат в чужбина. Това накратко са исканията на жителите в шуменското село Климент към новия редовен кабинет. Трудно сглобен от разнопосочни политически сили и още ненавършил седмица работа. Цените вълнуват всички – от продавачката в централен селски супер до..

публикувано на 22.01.25 в 11:56

Спорт за надежда

С тренировка по спорт започна новата 2025 г. за децата от аутистичния спектър в Русе. Тези занимания са част от живота и на децата, и на родителите им вече втора година и са съвсем безплатни, за да са достъпни за всички.  Организира ги Сдружение „Родители на деца и възрастни с аутизъм – Русе“. През миналата седмица децата и родители им бяха на..

публикувано на 22.01.25 в 09:00

Ново обсъждане на „перки“

Обществени обсъждания по повод намерението за изграждане на ветрогенераторен парк в землищата на 4 села и община Каолиново се провеждат днес и утре. 18 „перки“ и 1 електрическа подстанция ще бъдат поставени в Климент, Гусла, Браничево и Пристое. 16,5 дка земя, трета категория, ще бъде използвана от фирмата инвеститор „Вятърен парк Лудогорие“..

публикувано на 21.01.25 в 15:51