Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Войната под лупа

Снимка: pixabay

Година след началото на военните действия в Украйна разделението в България става все по-силно и по-силно. То това си е традиционно за българина, но сега вече споровете във Фейсбук прерастват дори в закани за физическа саморазправа. От едната страна виждаме хора, които пращат други хора в Сибир, или при Путин, или при чукчите. От другата страна пък отвръщат със шарени знаменца под формата на стрелички. Абе въобще картинка.

Днес реших все пак да разбера, доколкото е възможно, през постовете на хората под публикациите на Радио Шумен и БНР за войната, какво мислят хората или по-просто казано за кого са. Разбира се, това с уговорката, че не може да се счита за официална статистика. За статистиката малко по-късно.

Тук ще се върна малко назад в годините на т.нар. български преход. Защо? Ами защото мога категорично да го твърдя това, българският народ винаги е бил разделен политически. Преди 1989 година се проповядваше, че Западът е прогнил и че всичко лошо идва оттам. Ами като всеки един строй и всяко едно общество, все има нещо, което не не е наред.

Последните 30 години пък сме свидетели на много добре задействана машина, която ни убеждава от сутрин до вечер, че простият Изток няма шанс над западните ценности. Къде обаче е истината? Както винаги някъде там. С пълна сила това важи и в настоящата ситуация във войната в Украйна.

Украинците казват: "Ние сме прави и сме жертва", същото се твърди и от руснаците. Разбира се, с уточнението, че Русия нападна Украйна.

И тук идва тънкият момент – ЗАЩО, ето това е въпросът, който според мен много малко хора си задават.

Защо Русия влезе в Украйна?

Често споровете в социалните мрежи се въртят около това, че Русия е агресор, казват едни, другите отговарят, че е била провокирана, но не от Украйна, а от Запада. Такива са и твърденията от официалните руски представителства. Но докато украинският президент Зеленски продължава да моли за западни оръжия, нека да погледнем в нашата си градинка.

Какво мисли българинът?

Цитирам някои от коментарите във Фейсбук страницата на Радио Шумен. "Гледам, че мурзилките от ранна утрин са налазили интернета. Слава на Украйна , украинския народ и армията им! А за хейтърчетата, които наричат геноцида, извършван от Руската федерация, операция, вие сте незряла, бездушна паплач. Всички, които смятат, че Русия не е нападала никого, заслужават и техните къщички да ги "освободят" по същия начин. Освобождават, убивайки ! Целият мислещ свят подкрепя Украйна срещу агресора И, само на българския путинофил му е невъзможно да приеме истината за болното, кремълско джудже".

"По точно великият САЩ и ЕС подкокоросаха Украйна за тази война. Русия дълго търпя издевателствата на украинците върху нейните руски граждани. Може и другата страна да давате какво е загубила. Аз не желая фашизмът да ми налага как, с кого и къде да ме заблуждават в лъжи. Военна операция, не война. Ако обяви война, тогава ще видим къде зимуват раците, защото сме вражеска държава".

"Напротив! Навършили са се точно 9 години, откакто киевският режим нападна Донбас. 14 000-те хиляди жертви от 2014 до 2022 година, потвърдени от ООН как ги наричаме? Пък и за какъв геноцид говорим - нали Украйна яко пердаши Русия".

Каква е статистиката?

Така, мисля, че казах достатъчно и за двете гледни точки. По-рано ви казах, че ще стигнем и до официалната статистика. Прясна, прясна, от вчера, за това какви са нагласите в българското общество.

Изследването е на Евробарометър, а всички данни могат да се видят на сайта на Българското национално радио. И така: България е страната в ЕС, в която процентът в подкрепа на финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна е най-малък, става ясно от проучването "Стандартен Евробарометър". То е оповестено в навечерието на първата годишнина от началото на руската агресия в Украйна. Едва в три страни членки мнозинството от анкетираните не подкрепят финансирането и изпращането на военно оборудване за Украйна. Това са Гърция с 59 на сто против, България с 57 на сто и Словакия с 56 на сто.

У нас 33 на сто са за финансиране и оръжейна помощ за Украйна, а 10 на сто нямат мнение. Същевременно 65 на сто или две трети от жителите на ЕС одобряват тези мерки. В България е най-слаба подкрепата за забрана руските държавни медии да излъчват в ЕС. Тя се одобрява само от 39%, докато 46 на сто са „против“. В ЕС спирането им има поддръжката на 67% от анкетираните. Макар мнозинството у нас да са съгласни, че трябва да намалим възможно най-бързо зависимостта си от руските енергийни източници, България е една от двете страни-членки, където така смятат по-малко от 7 от 10 анкетирани. Тук обаче сме отстъпили последното място на Словакия. Процентите в България са 65 „за“, 23 „против“ и 12 нямат мнение. Като цяло в ЕС за намаляване на зависимостта са 84 на сто от допитаните.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Награда за доблест и заслуги

Почетното отличие на МВР „За доблест и заслуга“- III степен получи старши комисар Мартин Недялков, директор на полицията в Силистра. Това стана на тържествена церемония по случай професионалния празник на българската полиция в столицата.  Министър Атанас Илков награди шестима полицейски ръководители.  Отличието се връчва за заслуги, свързани с..

публикувано на 09.11.24 в 09:26

Протест затвори пътя Попово-Бяла

Пътят Попово- Бяла отново е затворен заради протест, съобщи репортер на Радио Шумен. Полицията охранява протеста и отклонява пътуващите.  Институциите не съобщават официално за затворения път, защото никой не е давал разрешение за протеста. Това са обяснили редови полицаи на репортера на Радио Шумен.  Десетки коли и хора денонощно са на затворения..

публикувано на 09.11.24 в 09:09

Времето в събота

Днес денят ще започне с предимно слънчево време, но постепенно от север на юг облачността ще се увеличава. Вечерта главно по крайбрежието са възможни слаби превалявания.  Минималните температури ще са с два-три градуса по-високи в сравнение с предишните дни, но очакваме вятърът от севр-североизток да се услива и с него да нахлува по-студен въздух...

публикувано на 09.11.24 в 07:32

Водата все още не става за пиене

Да не се ползва за пиене и за готвене водата в Шумен и селата Панайот Волов, Белокопитово и Дибич, препоръчват от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен.  И днес лабораторните изследвания на питейната вода показват високи стойности на показател „мътност”, които са над обичайните. Това съобщават от шуменската здравна инспекция и уточняват,..

публикувано на 08.11.24 в 11:43

Двама загинали при катастрофа

Двама мъже на 37 и на 23 години са открити в автомобил на черен път край шуменския квартал Дивдядово. Това съобщиха от Областната дирекция на МВР-Шумен. Сигналът за инцидента е постъпил около 10:45 часа на 7 ноември в дежурната част на РУ- Шумен.   Към мястото на произшествието са насочени екипи на полиция и пожарната. Там е установено, че лек..

публикувано на 08.11.24 в 11:18

Отново без вода

Заради поредна авария в помпената станция 1300 от средната към високата и най-висока зона на Шумен отново ще е без вода днес, съобщиха от ВиК дружеството.  Оттам уточняват, че водоемите към Шумен са напълнени, поради което се очаква спирането на водата към клиентите да започне след 10:00 часа тази сутрин.  По план дейностите трябва да завършат в..

публикувано на 08.11.24 в 09:44
Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров

Търсят се нови водоизточници

Общинските кметове да работят приоритетно за търсенето и разработването на нови водоизточници, които да се включат в системите за водоснабдяване на населените места. За това призова министърът на околната среда и водите Петър Димитров.  Той даде пример, че това вече се прави от кметовете на общините Шумен и Търговище. Въпреки ниските нива на..

публикувано на 08.11.24 в 09:38