Истинска експлозия от цветове и настроение. Такава е фотографската изложба на автентични народни носии, която посреща посетители в читалище «Христо Ботев-1921» в Антоново.
Лица на пъстрите облекла с шевици и дантели са самодейците – мъже, жени и цели семейства от танцов състав «Пламъче». Те позирали пред майсторката на портрети фотографката Даниела Минева.
Прекрасен декор им били приказни места от Антоново и от улица «Гурко» във Велико Търново.
Покрай снимките, в търсене на най-добрите кадри, пъргавите моми и ергени, нагиздени в носии, прели с хурки, люляли се на люлки, карали конска каруца, дори трактор. Нямало нищо нагласено, разчитали на случайността и истински се забавлявали, разказват замесените в изложбата.
Идеята да се представят и облеклата, и самодейците хрумнала на председателката на читалището Росица Харалампиева, след като то било основно ремонтирано. Колекцията от носии на антоновското читалище, които са поне 100, а сред тях има и вековна от Кюстендилско, наистина си заслужава да бъде видяна.
Разговор на Цветелина Георгиева с читалищния секретар Галина Янева и самодейката Елисавета Илиева.
Разговор на Цветелина Георгиева с фотографката Даниела Минева.
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..
"Благодарим от сърце на всички, които предприеха епично пътешествие, обхващащо 6500 години, на специалната изложба „Първите владетели на Европа“ през последните девет месеца. Това пишат от музея в Гатино, Канада, който е последната спирка от над двугодишното американско турне на експозицията. В нея участваха повече от 700 редки и изящни..
След по-малко от два месеца в обща изложба ще бъдат събрани най-характерните ястия за русенския регион. Всичко това е възможно заради проекта „Местна кухня в четири сезона“, по който вече работят от Регионалният исторически музей заедно с читалища в 8 населени места от областта. Усилията им са подкрепени от Националния фонд „Култура“. Дейностите..