Актът по спасяването на българските евреи преди 80 години продължава и до днес да бъде пълен с неясноти, противоречия и отричане.
Дори най-безспорната личност в този исторически епизод подпредседателят на Народното събрание в кабинета на Богдан Филов - Димитър Пешев, е осъден от Народния съд на 15 години затвор. Парадоксът се състои в обвиненията, сред които фигурира и „антисемитизъм“.
На 10 март 1943 година вместо да ги качат на вагоните за лагерите на смъртта, над 48 хиляди евреи от територията на Царска България остават тук и се спасяват.
Три години по-рано правителството на Богдан Филов внася в Народното събрание Закона за защита на нацията, направен по подобие на законите в Националсоциалистическа Германия.
Документът налага редица ограничения за евреите в България, свързани с тяхното местожителство, забраната за заемане на различни държавни или общински служби, правата им на придвижване, обучение, работа и други.
Своя принос в запазване живота и достойнството на евреите имат и немалко шуменци. Сред тях са депутати, общественици, учени, интелектуалци и обикновени граждани, казва историкът Бета Хараланова, която изследва в детайли този период от новата ни история.
Един от тях е народният представител Марин Тютюнджиев, който е от управляващата партия, но застава в защита на евреите. На 1 февруари 1945 година депутатът е един от 67 народни представители, разстреляни с решение на Народния съд.
В знак на признателност Регионалната организация на евреите „Шалом“ в Шумен ще постави паметник на благодарността в Градската градина.
И още подробности от събитията преди 80 години чуйте в репортажа на Миглена Стефанова.
Започна 14-тото издание на Националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен „Съзвездие“. Той се провежда в Общинския младежки дом в Шумен с финансовата подкрепа на община Шумен. Журито на тазгодишното издание е с председател проф. Етиен Леви и членове – Николай Текелиев и Тюркян Исмаил. 14-тото издание на Националния конкурс за млади..
Четири акта са съставени на предприятие за обработка на стоманена тел заради оцветяване на реката в шуменското село Васил Друмев. Фирмата е изпускала в реката непречистени от дейността им води. От средата на октомври досега са извършени 11 проверки на дейността на фирмата. За проблема Радио Шумен направи репортаж, в който ловци от село Васил Друмев..
Тази година се навършват 200 години от рождението на Никола Козлев. Землището, кръстено на Никола Козлев - село Никола Козлево, се е сгушило в най-южната част на Добруджа и югоизточния край на Лудогорието. Вековни гори и плодородни земи са привличали от древността насам трудолюбиви хора. Мястото заселниците избирали не случайно - разположено е на два..
Международният ден без тютюнопушене отбелязваме днес. Всяка година РЗИ - Шумен се включва с различни инициативи и дейности, свързани с насърчаването на хора от различни възрасти да се откажат от цигарите. Тази година за пръв път в Шумен гостува кампанията „5 минути за здраве“. В Сити център беше разположен специален стол, на който гражданите можеха..
20 години в малкия град Смядово своя успешен артистичен живот живее вокална група, която носи цветното име „Маргаритка“. По повод годишнината на 22 ноември ще има голям концерт, който ще разкаже за пътя на малките и големите певци за пътя им на славата и наградите. А те не са никак малко. Талантът им е оценен с медали от конкурса „Звезди за..
На днешния 21 ноември отбелязваме Въведение Богородично или Деня на християнското семейство. Според християнските традиции на този ден е хубаво цялата фамилия да отиде заедно на църква, да запали свещ и да се помоли за здраве. Така е било назад във времето. Вечерта пък, всички - от най-малкия до най-възрастния, са се събирали на обща празнична..
Община Шумен възнамерява да завиши такса смет, а преизчислението ще се случи по стария метод. Затова решихме да попитаме жителите на общината, които пълнят хазната, очакват ли подобряване на услугата, след като може да се наложи да плащат повече и какви са препоръките им към хигиената. Мненията бяха разнополюсни. От „Шумен е чист град и..