Гоненията срещу евреите по време на Втората световна война стоят във фокуса на най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен.
Премиерата на „Шошана“ ще бъде на 20 април, а днес екипът на постановката се срещна с журналисти, за да разкаже за онези грозни времена, които имат връзка със съвременността ни.
В спектакъла играе известният актьор Кръстю Лафазанов, когото публиката ще види като зловещ ловец на евреи.
„Шошана“ е разказ за естествения нагон за власт у човека, тя е за естествения нагон, при който, когато няма справедливост около нас, ние се опитваме да я наложим. Това води до една от издънките на чувството за справедливост, която се нарича отмъщение“, казва режисьорът на постановката Благой Бойчев.
Пиесата „Шошана“ е сигнал, че тоталитарните режими, диктаторите и днес продължават да управляват човешките съдби по най-отвратителния начин.
Според Бойчев, изборът Кръстю Лафазанов да бъде отрицателен герой е провокиран от факта, че той е преди всичко брилянтен актьор.
За Кръстю Лафазанов ролята на есесовския офицер Ролф Хопе е възможност, която отдавна не е имал. Той си спомни, че точно преди 20 години с постановката „Кралят елен“ на Мариус Куркински печели Икар и сегашната му изява в шуменския театър трябва да надскочи онова отличие.
Младата актриса Антония Велева играе в главната роля на Шошана. Тя е еврейско момиче, загубило семейството си, убито от нацистите, но влюбено в неподходящия човек – немски войник.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.
Даниела Тодорова и Тодор Тодоров представят своята изложба „България. Иновации и традиции“ днес - 12 ноември, от 17:30 ч. в ХГ „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Експозицията ще остане в залата на галерията до 10 декември. Събитието в Шумен ще бъде премиера за България, след като изложбата гостува успешно в две галерии в Брюксел, в галерията на Европейския..
Тази седмица кукленият театър в Русе кани всички почитатели на театралното изкуство да се потопят в магията на две специални събития – комедията за възрастни „Чехов търси талант“ и любимата класическа приказка „Пинокио“ като част от инициативата Нощ на театрите. В четвъртък, 14 ноември, от 19:00 часа театърът ще представи комедийния спектакъл..
От днес до 16 ноември в Търговище се провежда Седмица на китайската култура, организирана от Сдружение „Приятели на Китай“. Инициативата е традиционна, посветена на приятелството , на културните и просветни контакти с източната страна, но тази година има още един ярък повод за богатата едноседмична програма. На 3 октомври 2024 г. се..
Актрисата Силвия Болярска е едно 10-те нови лица на шуменския театър през този сезон. Тя е от София и е на 24 години. В НАТФИЗ завършва т.нар „златен клас“ на проф. Пенко Господинов по актьорско майсторство за драматичен театър. Определението "златен клас" се появява заради силните изяви на студентите на проф. Господинов още докато са в..
„Пълнолудие – отложен живот“ е режисьорският дебют на известния актьор Кръстьо Лафазанов. След ролята му на злодей в спектакъла „Шошана“, сега в шуменския театър той и негови колеги от трупата представят последното заглавие, написано от покойната му съпруга, актрисата Елена Начева. В поканата към представлението, което ще се играе на 8 ноември -..
Столицата на оперетата у нас безспорно е Шумен, когато на 10 май 1914 г. е изигран първият спектакъл „Кармозинела“ под диригентството на Велико Дюкмеджиев. Той е музикантът, който създава и шуменската оперетна дружба, просъществувала почти до края на Втората световна война. През това време са поставени 30 заглавия, които са изиграни между 300 и 500..
Излезе от печат том XXVIII на Известия на Регионалния исторически музей – Русе. Изданието е отпечатано по повод 50-та годишнина от откриването на тракийското съкровище при Борово. На годишнината е посветено и въведението на проф. д-р Тотко Стоянов, който разказва за намирането на ценните предмети, тяхната орнаментика и значението, което имат..