Гоненията срещу евреите по време на Втората световна война стоят във фокуса на най-новото заглавие в афиша на Драматично-кукления театър „Васил Друмев“ в Шумен.
Премиерата на „Шошана“ ще бъде на 20 април, а днес екипът на постановката се срещна с журналисти, за да разкаже за онези грозни времена, които имат връзка със съвременността ни.
В спектакъла играе известният актьор Кръстю Лафазанов, когото публиката ще види като зловещ ловец на евреи.
„Шошана“ е разказ за естествения нагон за власт у човека, тя е за естествения нагон, при който, когато няма справедливост около нас, ние се опитваме да я наложим. Това води до една от издънките на чувството за справедливост, която се нарича отмъщение“, казва режисьорът на постановката Благой Бойчев.
Пиесата „Шошана“ е сигнал, че тоталитарните режими, диктаторите и днес продължават да управляват човешките съдби по най-отвратителния начин.
Според Бойчев, изборът Кръстю Лафазанов да бъде отрицателен герой е провокиран от факта, че той е преди всичко брилянтен актьор.
За Кръстю Лафазанов ролята на есесовския офицер Ролф Хопе е възможност, която отдавна не е имал. Той си спомни, че точно преди 20 години с постановката „Кралят елен“ на Мариус Куркински печели Икар и сегашната му изява в шуменския театър трябва да надскочи онова отличие.
Младата актриса Антония Велева играе в главната роля на Шошана. Тя е еврейско момиче, загубило семейството си, убито от нацистите, но влюбено в неподходящия човек – немски войник.
Чуйте репортаж на Миглена Стефанова.
Създаването на подкаст, проследяването на всяка една книга, купуване на нови заглавия и организирането на театрална работилница за деца по импро театър са сред дейностите, по които Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ в Шумен ще работи през следващите месеци. Всички те са извън регулярните ангажименти на втората по големина депозитна..
12 творци откриват обща изложба днес в Художествената галерия „Петър Персенгиев“ в Нови пазар. Ако се питате какво събира толкова майстори на четката с различно въображение, мнение и светоусещане, обединява ги групата „Заедно“. Сами са я създали във Варна още през 2023 година. Обичат да се събират, да обменят идеи, а общото между тях е страстта към..
Близо 50 картини и няколко постера с документи и снимки, подредени в Художествената галерия „Никола Маринов“ в Търговище, връщат времето назад към нейното начало. Експозицията „Художници. Галеристи. Галеристи. Художници“ припомня за хората, които през изминалите 40 години са свързали името си с тази културна институция. Уредници и директори са..
Близо 200 нови заглавия от различни български издателства вече са част от фонда на библиотеката в НЧ „Добри Войников – 1856“ в Шумен. Благодарение на безвъзмездната финансова помощ от програма на Министерството на културата читалището ще се обогати с нова художествена литература за деца и възрастни, отраслови, технически и справочни издания...
Точно 120 години след първото изпълнение на концерта за цигулка и оркестър от руския композитор Александър Глазунов произведението му отново ще звучи на сцена в Шумен. Тази вечер музикалното събитие ще премине и под формата на лектория, в която Радост Александрова ще разкаже интригуващи истории и факти за творчеството на Александър Глазунов...
„Нарцис и Ехо“ е темата на конкурса за млад театрален режисьор „Слави Шкаров“ в Русе. Седмото му издание ще се проведе от 16 до 21 юни в Драматичния театър „Сава Огнянов“ в дунавския град. От две години форматът на конкурса е нов и в него може да се включат млади режисьори на възраст до 35 години, които имат концепции за спектакъл по темата..
Регионалният исторически музей в Русе ще се включи в организираната от Националния археологически институт временна изложба „Българска археология 2024“. Това съобщават от културната институция. Сред предоставените находки от средновековния Червен са златна и сребърни монети от ХІІІ-ХV в., наушници с позлата, част от боен нож, фрагменти от вносен..