Златният пръстен от първата половина на ІХ век, открит в дворцовия център в Плиска от доц. Андрей Аладжов се превърна в емблема на националната изложба "Българска археология 2022", в която бяха показани значимите находки от изминалия сезон.
„Това е единственият открит у нас владетелски пръстен от ранносредновековната епоха в България и шансът да попаднем на такава находка при редовни разкопки, е 1 на 1000“, каза за Радио Шумен доц. Аладжов.
Той посочи, че предстои сравнителен химичен анализ на златото.
„Ще го сравним с медальона на Омуртаг, който е в постоянната експозиция на НАИМ, със златния пръстен от Голямата базилика в Плиска, с някои от пръстените от Преславското златно съкровище и с други златни находки, синхронни на това бижу. Композицията на метала ще даде повече яснота дали е поръчан и внесен някъде от чужбина, дали е произведен в работилниците на византийските центрове Солун или Константинопол, или тук, в Плиска“, коментира доц. Аладжов.
Основание за последната хипотеза дава откритата при изследване на външния град на Плиска, в местността Асар дере уникална малка пота за изливане на злато, на дъното на която е запазено зрънце от ценния метал.
Чуйте цялото интервю на Ивелина Иванова с доц. Андрей Аладжов.
Народно читалище „Добри Войников“ и Симфониета Шумен ще отбележат тържествено 110 години от първото оперетно представление в България с концерта „На оперета в Шумла“. На 7 ноември (четвъртък) от 18:35 ч. в зала „Сава Доброплодни“ на Народно читалище „Добри Войников“ на сцената ще излязат солистите Дарина Горанова - сопран, Елеонора..
Кукленият спектакъл „Малката рибка“ е поредната премиера на шуменския театър, която ще зарадва малките, а и по-големите зрители тази неделя. Директорът на Драматично-кукления театър "Васил Друмев" Илия Виделинов определи представлението като много визуално, с много игра със светлина и сенки. Режисьори, сценаристи, майстори на куклите и на..
При невероятен успех на сцената на Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София мина премиерата на „Криворазбраната цивилизация“, по текст от оригиналната пиеса на Добри Войников. С новия спектакъл, който предлага преработен и осъвременен прочит на познатия текст, режисьорът и сценарист шуменецът Николай Гундеров си направи подарък за своя..
Съвременният пърформанс „Оратория" гостува в Шумен на 2 ноември. Негов автор и режисьор е Анна Данкова. В камерния спектакъл участват актьорите Василия Дребова, Галя Костадинова, Александър Гочев и Георги Налджиев. Речевият колаж е на Йоана Робова, а костюмите са по дизайн на Пола Попова „Оратория“ изследва произхода и развитието на речта с..
Изложба - памет открива художникът Валентин Кулев днес. С експозицията живопис „In Memorium“ авторът ни напомня за онези шуменци, които вече си отидоха от този свят, но следата, оставена от тях, все още е жива. Над 30-те портрета, изпълнени с масло и пастел, са възпоменание за необикновените хора, с някои от които общувахме почти до вчера...
Шумен е длъжник на литературното наследство на Тончо Жечев, но в национален мащаб той все още не е забравен, заяви проф. Добрин Добрев, който днес участва в среща-дискусия, посветена на 95-ата годишнина от рождението на големия ни писател, хуманист и литературен критик. В същото време, казва проф. Добрев, Тончо Жечев е допринесъл много за..
Силното желание на Юндер Ремзи от Шумен да рисува се появява, когато е едва 6-годишен застава пред великолепната сграда на галерията в Силистра. Точно там, според разказа на майка му, тържествено заявява, че един ден ще стане художник. Сега 12-годишният вече артист събира смелост и картини да подреди първата си самостоятелна изложба във..