„Плиска е прекрасно място и трябва да направим необходимото то да се развива. 2 май трябва да бъде обявен за официален празник. В българския празничен календар доминират датите от Възрожденската и Новата история, а Средновековието е онова, върху което стъпваме и трябва да бъде част от националното ни самочувствие. Борис Михаил създава цивилизация, която Симеон надгражда. Самият Борис, подобно на император Константин Велики, е оценил предимствата на християнството, неговата сила и консолидираща роля. В известен смисъл и до днес се движим в посоката, зададена от Борис Михаил, въпросът е доколко добре я следваме“, заяви проф. Пламен Павлов.
„Плиска е голямото начало на българското връщане отсам Дунава. Ние сме длъжници на този сакрален градеж на древнобългарската цивилизационна енергия. Дължината на двореца корелира с дължината на тронната палата и мярата е една милионна част от дължината на земната обиколка. Тя съществува като космичен еквивалент на вложеното в структурата, в метриката, в пропорциите, в размерите на двореца в Плиска и на тронната палата. Тази сакрална мяра- дължината на тронната палата се оказва модулът, по който е проектирана и градена Голямата Базилика. Несъкрушимата памет на основите трябва да е доказателство какъв духовен ген носим“, посочи Христо Смоленов, почетният професор на Висшето военноморско училище „Н.Й.Вапцаров“ – Варна.
„Монументалната за своята епоха архитектура на Плиска е била адекватна на силата, на авторитета, на претенциите на българската държава да бъде доминанта на европейския континент- и за няколко десетилетия, това се е получило“, коментира доц. Павел Георгиев.
Проф. Георги Атанасов отново потвърди тезата, че кирилицата е създадена по времето на Борис I в Плиска. „В тази среда, при толкова интелектуална мощ е създадена кирилицата, тук и в манастирите около Плиска. Откриваме я ин ситу върху епиграфски паметници, които са там, където са създадени, не само в столичните центрове Плиска, Преслав и Дръстър, но и в провинциални крепости като например Скала. Т.е. това дело е имплантирано широко в недрата на българската народност през 10 век. Почти няма проучвана крепост в Североизточна България, където да не сме откривали закопчалки за книги и писала. Говорим за малките крепости като Одърци, Руйно, Окорш и т.н.“, заяви проф. Атанасов.
„Много е важно да изясним как е станало покръстването, многото спорове в историографията се дължат на поставянето само на въпросите къде и кога, без да се познава литургичната практика на църквата в ранното Средновековие. Това е константа, която не е търпяла никаква промяна. По канон подготовката за кръщение се е наричала катехизация или оглашение и е траела от 2 до 3 години. Едва тогава одобреният кандидат е бил кръщаван. Това важи и за царя, и за роба. По константинополски устав, действащ в 9 век, когато е кръщаван Свети княз Борис това е било в пълна сила. Руският княз Владимир също е бил кръстен по този устав и няма как Свети Цар Борис, както го нарича църквата, да е прескочил това оглашение. Според същия константинополски устав, патриархът кръщава само 5 пъти в годината и само в Константинопол. Това напълно обезмисля някои последни теории за старозагорски предания“, коментира проф. Магдалена Легкоступ.
Авторитетните ни историци бяха сред участниците в завършилата днес в НИАР "Плиска" втора Национална научна конференция по история, археология и архитектура „Св. Цар Борис I Михаил Покръстител и православната духовност и култура“.
С докладите от първата национална конференция е издаден сборник, който беше представен по време на форума. „Този сборник си има ясна физиономия. Той дава една панорама на тази епоха, която не е случайна, а е нашата матрица за бъдещето, колкото и да не го осъзнаваме в момента- велика сила, военна, културна, една от трите империи в тогавашния европейски и не само европейски свят“, коментира проф. Павлов.
Високи стойности на показател „мътност“ на водата от яз. „Тича“ са установени при лабораторния анализ, направен през изминалата седмица. Това съобщиха от Регионалната инспекция по здравеопазване. Здравната инспекция препоръчва, водата в населените места, водоснабдявани от язовира- Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волово, Белокопитово и Дибич да не..
Днес ще е облачно и студено, сутринта с температури между минус 5° и 0°. Ще има повсеместни валежи от сняг, които до обяд на места ще са по-значителни. Ще има условия за намалена видимост и заледявания по пътищата. Ще духа до умерен вятър от север-североизток и с него ще нахлува още по-студен въздух. Ще има условия за виелици и навявания по..
Русе На 19.02.2025, от 9:00 до 16:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Сандрово, СТП Т 1 и улиците: "Васил Левски", "Ю. Гагарин", Йордан Йовков", "Любен Каравелов", "Райко Даскалов", "Хан Аспарух", "Хан Крум", "Христо Смирненски", включително..
БДЖ започва поетапно въвеждане на автоматите за продажба на билети. Първите устройства вече са достъпни на Централна гара София и гарите Подуяне, Захарна фабрика и Перник, а до средата на март 2025 г. автоматите ще бъдат активни и в останалите 24 гари, където са разположени. Всички автомати работят изцяло с електронни разплащания – с банкови..
С 5000 лева на час за времето на неизпълнение ще бъдат глобени фирми, които не са се справили с почистването през тази нощ на пътни участъци от Източна България. Това разпореди министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов на ръководството на Агенция „Пътна инфраструктура“ след проверки на място и сигнали на граждани. От своя..
Около 30 сантиметра е снежната покривка в Шумен. Централните улици и булеварди в града са почистени до асфалт, видя репортер на Радио Шумен. Настилките са обработени. По малките улици в кварталите "Тракия" и "Боян Българанов" има непочистени участъци. Повечето тротоари в кварталите са непочистени. Приоритетно се работи в централната част на..
152 години от гибелта на Апостола на Свободата – Васил Иванов Кунчев се навършват днес. Символ на изконния български стремеж към свобода и справедливо развитие, останал в историята със своята велика саможертва и свято дело, Левски е дякон в храма на свободата и революционер в душите на хората. В Русе церемонията в чест на Апостола е в 11:30..