Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виенска класика в Шумен

Снимка: Симфониета-Шумен

Симфониета Шумен продължава да кани млади и утвърдени музиканти, които да покажат таланта си пред публиката. Тази вечер от 19.05 часа събитието, наречено „Настояще и бъдеще“ ще събере на една сцена утвърдената вече пианистка Венета Нейнска и 11-годишния Филип Ангелов - едно от най-перспективните млади дарования у нас.

В програмата са включени Концерт за пиано и оркестър № 4, от Бетовен, Концерт за пиано и оркестър № 1 от Моцарт и Симфония № 99 от Хайдн.

На диригентския пулт за първи път в Шумен застава Константин Илиевски, който произхожда от фамилия на известни музиканти. Едва на 14 години той продължава обучението си по пиано в Братислава, Словакия, при проф. Петер Черман.

Илиевски печели няколко международни конкурсa и участва в различни международни майсторски класове при известни пианисти. По време на следването си в словашката столица работи съвместно с оркестъра и хора на Братиславската консерватория и завършва с пълно отличие оркестрово и хорово дирижиране. По-късно учи в Университета за музика и сценични изкуства във Виена.

 В момента маестро Илиевски е диригент на симфоничния оркестър на Словашкото радио (Братислава) и преподавател във виенския Университет за музика и сценични изкуства.

Солисти в концерта на Симфониета Шумен тази вечер ще са двамата пианисти - Венета Нейнска и Филип Ангелов. Венета завършва бакалавърската си степен в класа на световноизвестния пианист Джон Пери в Южнокалифорнийския университет, САЩ. Пълна стипендия я отвеждат в Лондон и Училището за музика и театър „Гилдхол“. Тя е носител на множество награди от международни конкурси, включително Първа награда в конкурса “Бетовен Храдец” в Чехия.

Филип Ангелов е роден на 15 ноември 2011 г. в София. Занимава се с музика от шестгодишен. От 2021 г. започва да се явява на международни и национални конкурси и за краткото време, в което е на сцената има впечатляващи постижения: две награди Гранд при и десет първи места от европейски и международни конкурси.

През 2022 г. Филип Ангелов реализира първия си самостоятелен концерт.

Миглена Стефанова разговаря с Константин Илиевски преди концерта му със Симфониета Шумен.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Удивителният печат в изложба

Една от археологическите сензации на миналата година у нас е част от изложбата на Националния исторически музей, която се открива днес (23.01), озаглавена „Древни находки - нови открития“. Става дума за намерения оловен средновековен печат в болярското имение край първата ни столица Плиска, известно и с научното си име обект 41. Мястото от..

публикувано на 23.01.25 в 09:11

За хората от последния вагон

Първата си самостоятелна книга „Човекът от последния вагон“ представя в Шумен днес авторката Марта Радева, която отказва да бъде наричана писател, въпреки сериозната си биография в публикуването на текстове в „Сега“, „Култура“, „Дневник“, „Литературен вестник“, „Азбуки“, „Родна реч“, „Български език и литература“ и др. Дълго време Радева пише..

публикувано на 22.01.25 в 09:40

Неизказана любов в ноти

Романтика и страст предлагат на публиката тази вечер Симфониета Шумен и нейните солисти цигуларката Зорница Иларионова и бандонеонистът Стоян Караиванов.  Оркестърът ще представи една изключителна музикална програма. Това са Концерт за цигулка и оркестър № 1 на Макс Брух, което пленява със своята мелодичност и драматична дълбочина, „Сарабанда и вариации“..

публикувано на 16.01.25 в 12:09

50 000 лева за нова техника

НЧ „Добри Войников-1856“ получи близо 50 000 лева (49 999,50 лв.) за закупуване на озвучителна, осветителна и видео техника. Осигуряването на съвременно технологично оборудване стана възможно, след като културният институт спечели проект по програма „Читалища“ към Министерството на културата. От общо 1423 проектни предложения, подадени за..

публикувано на 16.01.25 в 09:55

Нов проект в музея

Започва работа по нов проект „Българският Модерн – изложба и каталог“, съобщават от Русенския музей. Предложението е подкрепено от Министерството на културата.  Формулировката “български стил” описва и назовава явлението сецесион в България от позицията на българския културен контекст. Българският Модерн е изява на националното художествено..

публикувано на 16.01.25 в 08:56

„Топлата“ изложба на Краси Арсов

В първите дни на новата година известният шуменски художник Красимир Арсов прави своята изложба за отминалата 2024-та. Заради заетостта на галерията в Регионалната библиотека „Стилиян Чилингиров“ събитието е отложено, но не и отменено. В експозицията, която се открива от 17:30 часа днес, отново водеща е запазената марка на Краси – колажът...

публикувано на 15.01.25 в 08:43

Пиеса за минало и настояще

След Русе, Гюргево, Разград и Силистра пиесата „Откога те чакам“ на Орлин Дяков ще има своята премиера и в Търговище. Когато преди 15 години е първото представление на спектакъла, намерението на автора и режисьор е да се направи национална кампания, наречена „Антидрога“, във всички 28 областни градове. Инициативата със средствата на..

публикувано на 14.01.25 в 08:31