Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недоверието към Covid ваксините ли води до отлив от задължителните имунизации в Силистренско?

3
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.

Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.

Твърдение: Недоверието към ваксините срещу Covid-19 е довело до отлив от задължителните ваксинации при децата.

В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.

Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:

"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".

РЗИ-Силистра/Незабравка Кирова

Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.

За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.

В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.

Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.

По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.


Заключение

Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.

------------------

Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).

Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Местната власт срещу скъпата вода

Окончателно решение за новите цени на водата от 1 януари 2025 г. Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме на закрито заседание на 19 декември.  В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2025 г. Ако..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Новият собственик на ТЕЦ-а с надежда

Възстановяването на централизираното топлоснабдяване на Шумен с газ, ще се опита да направи фирмата „СЕВЕРАГРО” ЕООД, която купи на 18 ноември 2024 г. шуменската "Топлофикация". Това заяви в ефира на Радио Шумен синът на собственика Гюнай Хюсмен – Яман Хюсмен.  Предстои инвеститорът да извърши обследване на цялата инсталация. Ще се търсят..

публикувано на 28.11.24 в 15:52

Шумен грейва на 4 декември

Коледните светлини в Шумен ще бъдат запалени на 4 декември от 17:30 часа. В тържествената вечер ще засияят елхата и коледната украса, за да радват всички граждани и гости на Шумен. Празнична програма на открита сцена в парка до Общината ще постави началото на коледно-новогодишните празници в града. По същото време ще отвори врати и коледният..

публикувано на 28.11.24 в 14:53

Ще има ли Шумен парно отново?

Разградският депутат от ГЕРБ Гюнай Хюсмен купи шуменската „Топлофикация“. Това съобщи за Радио Шумен инж. Димитър Димитров - изпълнителен директор на дружеството.  Предприятието е продадено на 18 ноември 2024 г. на търг с явно наддаване. За фалиралия ТЕЦ са платени 2 480 000 лева – за земя, сгради, машини и съоръжения, включително и изградените..

публикувано на 28.11.24 в 14:40

Нов кмет на Стоян Михайловски

Айше Реджебова беше избрана за временно изпълняващ длъжността кмет на с. Стоян Михайловски. Това решиха съветниците от Нови пазар на днешното си заседание, предава БТА. Досега Реджебова е работила като технически сътрудник в кметството и ще заема поста до насрочването на нови избори за кмет на населеното място.  До гласуването на съветниците се..

публикувано на 28.11.24 в 14:06

Хванаха крадец на границата

Мъж, откраднал 15 000 лева от къща в търговищкото село Мировец, беше задържан при опит да напусне страната през Дунав мост. Това съобщават от търговищката полиция. 55-годишният мъж от село Буховци е извършил кражбата на 16 ноември, като разбил катинара на входната врата на къщата. Имотът е собственост на 67-годишен мъж.  Извършителят бързо е бил..

публикувано на 28.11.24 в 13:38

Нов план за организация на движението

Генералният план за организация на движението на територията на община Русе беше приет с 41 гласа „за“. Петима от съветниците гласуваха против.  Планът има за цел да осигури модернизация и оптимизация на транспортната инфраструктура в града и прилежащите територии. Документът е стратегически инструмент за управление на движението, насочен към..

публикувано на 28.11.24 в 13:27