В област Силистра ваксиниралите се срещу Covid-19 са 57 000 души, което директорът на Регионалната здравна инспекция доктор Теодора Начева определя като твърде незадоволителен брой. Според нея страхът и недоверието са разбираеми, но това е засегнало и задължителните ваксинации, предвидени в имунизационния календар.
Доктор Начева припомня, че задължителни са ваксините срещу полиомиелит, морбили, и хепатит, дифтерия, коклюш - все заболявания, за които е постигнат много висок резултат в годините назад, а сега сме паднали на ниво около и под 90%, а някъде има и по около 70 процента обхват. Според нея по този начин рискът от епидемии нараства.
В интервю за БНР преди дни проф. Тодор Кантарджиев, съветник по здравните въпроси на Столична община и бивш директор на Националния център по заразни и паразитни болести, изрази мнение, че покрай ваксините за коронавирус недоверието се е пренесло и върху другите ваксини. "Не трябва да се пропускат ваксините, които са за дифтерия и детски паралич, за морбили, заушка и рубеола", категоричен е професор Кантарджиев.
Като личен лекар и педиатър в Силистра д-р Дима Христова посочи, че в нейната практика няма родителски отказа. Тя обясни, че проблема покрай Covid пандемията е било забавянето в сроковете за поставяне на задължителните ваксинации. Според нея друг е проблемът за ниското ниво на имунизация в региона:
"За нашия регион много деца се раждат в България и след това с родителите се изселват в чужбина. Това дете продължава да стои като пациент, но при една проверка остава с незавършен имунизационен курс от задължителните ваксини. Правим първата и то заминава в чужбина".
Анкета сред млади майки в Силистра показа, че са настроени положително към ваксините в задължителния календар.
За да се постигне ефект на масов имунитет срещу дадено заболяване, е необходимо имунизационният обхват да е поне 93 %, смята д-р Боряна Кочева, главен инспектор в дирекция "Надзор на заразните болести" в РЗИ - Силистра. Оптималната стойност е дори 95 на сто, но този обхват засега не може да се постигне, признава доктор Кочева.
В противен случай опасностите остават. Преди години в Силистра имаше епидемия от морбили и се наложи кампанийно, по села и училища, в полеви условия да се поставят ваксини.
Според директора на РЗИ Силистра д-р Теодора Начева вниманието на личните лекари и родителите трябва да се насочи сега и към ваксините в кърмаческа възраст срещу ротавирусните инфекции.
По думите ѝ след началото на програмата за профилактика е бил постигнат обхват от 85%, при което са били наблюдавани само единични случаи на зараза. Тя обаче вижда риск сега, когато пада бройката на ваксинираните.
Твърдението, че недоверието към Covid ваксините е причина за отлив от задължителните имунизации при деца в Силистренско е ПОДВЕЖДАЩО. Това недоверие е само една от причините, но има и други като голямата миграция към чужбина, посочват лекари. Друга е ситуацията при възрастните над 18 години, които подлежат на имунизация срещу дифтерия и тетанус. Личният лекар д-р Дима Христова посочва, че нивото при тях винаги е било ниско, но през последните три години върви съвсем слабо. Тази тенденция тя директно обвърза с отминалата пандемия от Covid-19.
------------------
Този материал е изготвен по проекта „Пилотни радио-проверки на факти за по-надеждна медийна среда“ (#factcheckEI_BNR), изпълняван от Фондация "Европейски институт" и Българското национално радио с финансовата подкрепа на Европейския фонд за медии и информация (European Media and Information fund) – EMIF. Отговорността за съдържанието, подкрепено от Европейския фонд за медии и информация EMIF, е на автора и може да не отразява позициите на EMIF и партньорите на фонда – Фондация „Калуст Гулбенкян“ (Calouste Gulbenkian Foundation) и Европейския университетски институт (European University Institute).
Екипът на БНР за проверка на факти поема ангажимент за проверка на твърдения, които могат да подведат слушатели и читатели по важни теми. Сигнали можете да изпращате на имейл reporter@bnr.bg Други материали от Екипа за проверка на факти на БНР може да прочетете на https://bnr.bg/factcheck
Окончателно решение за новите цени на водата от 1 януари 2025 г. Комисията за енергийно и водно регулиране ще приеме на закрито заседание на 19 декември. В 14-дневен срок участниците в общественото обсъждане могат да внесат писмени становища по проекта за решение за изменение на одобрените с бизнес плановете цени на ВиК услуги за 2025 г. Ако..
Възстановяването на централизираното топлоснабдяване на Шумен с газ, ще се опита да направи фирмата „СЕВЕРАГРО” ЕООД, която купи на 18 ноември 2024 г. шуменската "Топлофикация". Това заяви в ефира на Радио Шумен синът на собственика Гюнай Хюсмен – Яман Хюсмен. Предстои инвеститорът да извърши обследване на цялата инсталация. Ще се търсят..
Коледните светлини в Шумен ще бъдат запалени на 4 декември от 17:30 часа. В тържествената вечер ще засияят елхата и коледната украса, за да радват всички граждани и гости на Шумен. Празнична програма на открита сцена в парка до Общината ще постави началото на коледно-новогодишните празници в града. По същото време ще отвори врати и коледният..
Разградският депутат от ГЕРБ Гюнай Хюсмен купи шуменската „Топлофикация“. Това съобщи за Радио Шумен инж. Димитър Димитров - изпълнителен директор на дружеството. Предприятието е продадено на 18 ноември 2024 г. на търг с явно наддаване. За фалиралия ТЕЦ са платени 2 480 000 лева – за земя, сгради, машини и съоръжения, включително и изградените..
Айше Реджебова беше избрана за временно изпълняващ длъжността кмет на с. Стоян Михайловски. Това решиха съветниците от Нови пазар на днешното си заседание, предава БТА. Досега Реджебова е работила като технически сътрудник в кметството и ще заема поста до насрочването на нови избори за кмет на населеното място. До гласуването на съветниците се..
Мъж, откраднал 15 000 лева от къща в търговищкото село Мировец, беше задържан при опит да напусне страната през Дунав мост. Това съобщават от търговищката полиция. 55-годишният мъж от село Буховци е извършил кражбата на 16 ноември, като разбил катинара на входната врата на къщата. Имотът е собственост на 67-годишен мъж. Извършителят бързо е бил..
Генералният план за организация на движението на територията на община Русе беше приет с 41 гласа „за“. Петима от съветниците гласуваха против. Планът има за цел да осигури модернизация и оптимизация на транспортната инфраструктура в града и прилежащите територии. Документът е стратегически инструмент за управление на движението, насочен към..