Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След Гешев и оставките на областните

Иво Инджов
Снимка: Ани Петрова

28 областни управители подадоха оставки в понеделник. Част от тях огласиха и мотиви, които в повечето случаи бяха свързани със солидарност към отишлия си служебен кабинет на Гълъб Донев. Защо го направиха в един и същ момент, какво ги мотивира и как този акт на масово подаване на оставки се вписва в контекста на напрежение между президента Румен Радев и политическите кръгове зад новото редовно правителство, коментира за Радио Шумен политологът доц. Иво Инджов, преподавател по публични комуникации във Великотърновския университет. Той анализира и  другата централна тема за седмицата – решението на ВСС за отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор.

„При смяна на правителствата е нормално част от висшия бюрократичен персонал, каквито са заместник министрите и областните управители, да има подадени оставки. Изненадващ е координираният характер на това мероприятие. 28 души областни управители да си подадат оставките в един ден е симптоматично. Не знам дали са водени разговори как ще бъдат излъчени новите областни управители. Би трябвало да са протекли такива. Кирил Петков анонсира, че няма да има квоти за избор на областните управители“, отбеляза доц. Инджов.

„Здравият разум подсказва, че президенът не трябва да бави прекалено много издаването на указа за прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев. Същевременно не е длъжен и не трябва да издава указа от днес за утре. Добрата новина е, че Висшият съдебен съвет гласува освобождаването на Гешев. Двете лоши новини са, че тези членове на органа навярно ще изберат и новия главен прокурор и че при процедурата за отстраняване на Иван Гешев станаха явни някои зависимоси на прокуратурата", добави доц. Инджов.

Още може да чуете от интервюто с доц. Иво Инджов.



По публикацията работи: Антоний Петров

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дарения за Сребровата къща

Призив за дарения отправя към шуменци екипът на Общинското предприятие "Туризъм, публични прояви и атракции". Идеята е с автентични предмети, дрехи, мебели или други вещи от епохата на Възраждането да се обогати експозицията на Сребровата къща. В емблематичната за града къща има подредена експозиция, която представя разнообразието на етносите в..

публикувано на 30.12.24 в 08:58

Птичата песен на Краси

Кей Джей Би е артистичното име на Красимира Жечева Байлс, която рисува картини, пише разкази и прави хляб и сладкиши. Варненката с корени от шуменското село Александрово издаде и първия си сборник „Птича песен“. Емблематичният разказ, чието име носи и цялата книга, е носител на първа награда в международния конкурс "Изящното перо",..

публикувано на 30.12.24 в 08:41

Предпазливост в преговорите

Предпазливи политически действия вижда в преговорите за правителство между ГЕРБ и Демократична България социологът Яница Петкова от социологическа агенция „Мяра“.  Това обаче е предпоследно, тъй като разговорите за редовен кабинет още се водят, уточни Петкова. Социологът Яница Петкова смята, че разцепление в коалицията ПП-ДБ няма, въпреки че..

публикувано на 27.12.24 в 14:17

Кмете, чуй децата!

Броени дни преди Нова година попитахме децата от Детска градина „Пролет“ в Нови пазар как запомниха 2024, как според тях изглеждат новата и старата година, както ще  поискат малчуганите от кмета, след като го сурвакат. Оказа се, че малките момичета и момчета искат играчки, въртележки, дори цял надуваем замък на центъра на Нови пазар...

публикувано на 27.12.24 в 12:35

Как да не "каните" пожарникари

При пожар у дома най-важно е да не изпадате в паника. Освен това, да си припомните, че всеки има течност срещу огъня в кухнята. Ако нямате пожарогасител, оцетът върши работа. Разбира се, всичко това, ако стихията не е мащабна и докато дойдат професионалистите . А най-добре е да спазвате няколко съвета за безопасност, особено по време на отоплителния..

публикувано на 26.12.24 в 15:10

Коледна елха на националностите

В „Коледната елха на националностите“ в Унгария се включиха учениците от Българското училище за роден език в Будапеща. В Унгария българите са една от 13-те признати националности, чрез специален закон от 1991 година, разказа директорът на училището Ваня Которова.  Те са признати, защото имат присъствие над 100 години, но и съществен принос към..

публикувано на 26.12.24 в 14:00

БГ Коледа за Тошко

Дните на годината могат да се отброяват и в сантиметри. Поне така е в семейството на 6–годишния Тодор Ангелов от Шумен. Защото Тошко е роден със синдрома на Силвър – Ръсел и има нужда от непрекъсната терапия, за да може да расте, разказа майка му Татяна Трифонова. „Той не расте достатъчно и не е колкото връстниците си. Започнахме лечение преди..

публикувано на 23.12.24 в 16:19