Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сърцето ми е в Дунавец

4
Снимка: Исторически музей Тутракан /Дестинация Тутракан

Ако потърсите връзка с жител на тутраканското село Дунавец, ще се включи румънски оператор, за да ви каже, че абонатът е извън покритие. Освен 2-3 изречения за миналото му, друго за селото няма да намерите.

Тези дни от Историческия музей в Тутракан пуснаха видео, в което показват спрелия живот в Дунавец, но и красотата на селището край Дунав. Някога там е кипял живот, днес обитателите му се броят на пръстите на едната ни ръка. 

Йордан Иванов и съпругата му Емилия са вдигнали сватба преди 55 години в местното читалище. Тогава дошли 300 гости от селото. Помни годините,в които самият Мистър Сенко гостувал в читалището на Дунавец. А прапрапрадядо му – изселник от Попина, дошъл в селото с 500 глави добитък. Всеки ден Йордан Иванов е на пчелина си в обезлюдялото село, а спомените му са стотици и много цветни.

Христина Димитрова разговаря с Йордан Иванов, който твърди че сърцето му е в Дунавец.

Дунавец ще го има, докато тече водата от 200-годишната чешма и дарява живот, убеден е Йордан Иванов.

Села като Дунавец, макар и обезлюдени, ще съществуват дотогава, докато има хора да разказват за тях и да преминават отвъд табелката с името им.

Снимки: Исторически музей Тутракан /Дестинация Тутракан





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Етикетите в лева и евро – предизвикателство

До 8 август стоките и услугите у нас трябва да са с етикети с две цени – и в лева, и в евро. Повечето търговци вече започнаха пресмятането и писането. Радио Шумен ги попита как се справят, а собственици и продавачи към момента признават, че началото е трудно. Не само, защото по щандовете има хиляди артикули, а защото понякога цените са две,..

публикувано на 11.07.25 в 12:46

Границата между здраве и риск

В разгара на летния сезон, дали на плаж или разходка, всеки иска да се полюбува на топлите слънчеви лъчи. Всички знаем, че слънцето носи ползи за нашето здраве. В умерени граници то допринася за естественото образуване на меланин и витамин D ( от UVB лъчите) в човешкото тяло. Различни заболявания като екземи, псориазис и дерматити може да се контролират..

публикувано на 11.07.25 в 08:15

Тротинетките по-опасни от велосипеди

Опасността от травматизъм при електрическите тротинетки е много по-голяма в сравнение с традиционните велосипеди. Това каза за Радио Шумен началникът на   Отделението по ортопедия и травматология в МБАЛ - Шумен д-р Валентин Димитров.  Той предупреди, че предпазните средства като каска, наколенки и налакътници   са задължителни.  „..

публикувано на 11.07.25 в 08:30

Нужни са още средства за паметника на Батенберг

С амбицията край Шумен да бъде направен първият паметник на княз Александър Първи Български в края на миналата година Инициативен комитет тръгна по пътя на това родолюбиво дело. Монументът на владетеля ни, който оглавява Съединението на Княжество България и Източна Румелия, ще бъде поставен пред лятната му резиденция в днешното Държавно..

публикувано на 10.07.25 в 08:43
Проф. Атанас Семов

Проф. Семов: Българинът е много лъган, няма доверие

Най-обсъжданата тема от последните месеци – въвеждането на еврото у нас, е стрес и повод за притеснение у мнозина поради много причини, включително и защото в България нямаме доверие на институциите. Това заяви в ефира на Радио Шумен днес българският учен, юрист, преподавател по европейско право и конституционен съдия проф.Атанас Семов. „Ние..

публикувано на 09.07.25 в 09:06
Красимира Аврамова

Има ли радон в жилищата ни?

Проучване за наличие на радиоактивния газ радон в жилищни сгради ще се проведе в област Шумен. Световната здравна организация определя този химичен елемент за втори по значимост фактор, предизвикващ рак на белия дроб след тютюнопушенето.  Дали има радон над нормите в жилището ни можем да разберем, ако поставим специален детектор. Той се получава..

публикувано на 09.07.25 в 08:15

Музеят отвори врати за майстори

Ваканционната програма на Регионалния исторически музей в Търговище през юли е посветена на занаятите. След майстора гравьор и дърворезбар Евгени Димов от Сопотската школа тази седмица в образователния център гостува майсторката на кене /шита дантела/ Нели Иванова. Тя ще образова и момичета, и момчета до края на седмицата, а в обученията ще се..

публикувано на 09.07.25 в 07:58