Фейсбук не трие и не изпраща за проверка на фактите публикации, идващи от профили на политици. Това стана ясно след среща на журналист от „Офнюз“ с представител на компанията „Мета“.
В това се увериха и стотици българи, които докладваха призив на народния представител Костадин Костадинов за унищожаване на демократичната общност у нас. Лидерът на „Възраждане“ нарече тази общност „уродлива измет“. Модераторите на Фейсбук обаче прецениха, че думите му не нарушават стандартите на общността. Въпреки че точно според правилата се забраняват обиди и призиви за насилие.
„Много от нещата, които се публикуват от профила на Костадинов и страницата на „Възраждане“, са недопустими и противоречат на всякакви стандарти на общността. Въпреки това досега „Мета“ не е предприела действия за модериране на съдържанието на „Възраждане“. Важно е да разберем, че самият стимул на „Мета“ не е да се спазват тези стандарти. Стимулът на „Мета“ е да прави пари. Те печелят от ангажираността в платформата им. Когато имаш съдържание, което разпалва десетки хиляди души, то носи печели пари на „Мета“, обясни за Радио Шумен Благослав Михайлов, програмист и създател на сайта "Стража". Преди дни той събра във видеоклип част от недопустимите изказвания на лидера на „Възраждане“, изследвайки голяма част от виртуалните послания на партията.
Според Михайлов „Мета“ няма финансова изгода да ограничава проблемното съдържание в популярни профили. „Това, което се прави, е да се симулира някаква модераторска дейност", каза той и добави, че обичайно се ограничават и санкционират профили с малко последователи, които стигат до ограничен брой хора и не им носят сериозна печалба. „Аз съм бил ограничаван за 30 дена заради изключително безобиден коментар. Дори след като обжалвах, не махнаха ограничението. Ако аз говоря нещата, които Костадинов говори, ще ми блокират профила почти веднага“, обясни Михайлов.
„Възраждане“ държат 68% от политическия трафик на български език във Фейсбук. Това е повече от всички други партии, взети заедно. „Възраждане“ буквално са окупирали това пространство и те правят пари за „Мета“, каза Благослав Михайлов. Според програмистът наблюдаваме нещо като симбиоза – „Възраждане печелят популярност заради Фейсбук, а Фейсбук печели пари от реклами заради „Възраждане“.
Михайлов припомни, че „Мета“ е гигантска корпорация, която има сериозна власт, и нашето правителство трудно може да ѝ се опълчи, за да ѝ каже какво да прави. Той не вярва, че някога „Мета“ ще осъществява ефективен контрол над съдържанието, публикувано на български език. „Регулация на европейско ниво е единственият шанс, който имаме за натиск върху икономическите принципи, налагащи виртуална омраза и фалшиви новини“, добави той.
Според програмиста, целта на фалшивите новини не е да убедят потребителите в нелепи твърдения, а да генерират шум в системата и да объркат потребителите, които няма да могат да преценят на кого да вярват. „Всички тези тролски ферми трябва да заглушат истината“, обясни Благослав Михайлов.
Социалната мрежа е необходима инфраструктура за функционирането на една демокрация, за да могат хората да се изразяват свободно, да споделят информация. „Но трябва ли тази мрежа да се управлява от пазарен модел?“, чуди се програмистът. Защото потокът на пари се стимулира от токсичното, манипулативно и вредно съдържание, което всъщност подкопава основите на демокрацията.
Трябва ли Фейсбук да носи отговорност за съдържанието, което е качено в социалната мрежа? Този въпрос си задава Благослав Михайлов. Според него, Фейсбук не само дава възможност за споделяне на мисли и графично съдържание. Фейсбук активно участва в разпространението на тези мнения и образи. Фейсбук решава колко хора да видят даден пост или дадено видео. Фейсбук решава кои хора да го видят. Дали при това положение Фейсбук не носи отговорност, че разпространявайки токсично съдържание, може да влоши обществената среда в една държава като България?“, попита Благослав Михайлов.
Природозащитници от Шумен искат да се засили контролът върху регистрацията и чипирането на домашни любимци, както и да се увеличи данъкът за притежаване на животно. Те искат още да има двама души към общинската администрация, които да проверяват и да установяват недобросъвестните стопани и тези, които изхвърлят животните си на улицата. Тази..
10 години от създаването си чества днес Клубът на съотечествениците "Единство" в Търговище. Той обединява рускоговорящата общност в областта и приятели - русофили. Клубът пази традициите и родния език на хора, родени в Русия, Украйна, Молдова, Казахстан, Таджикистан и други републики. В него се срещат културите и на кримски българи и на татари, но..
Конкурс за най-добра снежна фигура, целене със снежни топки, най-атрактивно търкаляне в снега, дърпане на въже и разбира се, топло настроение в изобилие. Това бяха само част от дисциплините в инициатива на Община Смядово, която се проведе в петък и донесе радост на малки и на големи. За щастие на участниците, общината беше..
13 момичета и момчета, бъдещи абитуриенти, от групата по философия във Второ СУ „Проф. Никола Маринов“ в Търговище, успяха да увлекат още 1200 последователи и заедно направиха добро. Ученици от първи до последен клас били „заразени“ от играта „Войната на стотинките“. Три месеца събирали монети - жълти и бели. Лавина, общо 200 килограма,..
В сградата на всяка железопътна гара има обособено малко по размер помещение за пътници, които изчакват влака. Тези чакални се отопляват, но не са отворени постоянно. Например, на шуменската гара „работното време “ на чакалнята е около времето на пристигащите влакове. Ограничен е и престоят на пътник в нея – максимум един час. Мярката е..
Община Разград е дала съгласие върху терен, частна собственост, в урбанизирана зона, да се изгради паркинг с покритие от слънчеви панели. Това тревожи жителите на жилищните блокове, които се намират в близост. Пред очите им изчезва малката горичка, създадена през 80-те години на миналия век. Мястото, за което милеят разградчани, се намира..
Колко подготвени влизат в живота зрелостниците, момичетата и момчетата на 18-19 години, за които съвсем скоро ще удари последния учебен звънец? Семейството има решаваща роля да ги е посъветвало за всички опасности извън дома, училището също. Но и полицията в последните години много активно работи точно с учениците в 12 клас. В област..