Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как да спасим децата от жегата

Снимка: Ани Петрова

"Малките деца са много уязвими в жегите, подчерта  д-р Мариана Москова - педиатър и детски ендокринолог. Тя посъветва да се избират внимателно часовете за път през лятото - да се пътува рано сутринта или по-късно през нощта. 

Децата до 2 години не трябва да бъдат излагани на пряка слънчева светлина или поне това да става за минути, като първо трябва да са намазани с крем със защитен фактор 50. 

Храната трябва да бъде лека - предимно плодове и зеленчуци, пилешко месо и риба, да се дава повече вода със стайна температура, плодови сокове и билков чай. 

Добре е децата да играят в охладени помещения, но не и да спят на климатик. При първи симптоми на неразположение е важно родителите да потърсят лекарски съвет, каза още д-р Москова. 

Чуйте интервю на Мина Денева с д-р Мариана Москова от УМБАЛ “Медика Русе“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Столове за читалището на Божурка

Читалище „Пробуда“ в търговищкото село Божурка търси сърцати дарители, за да обзаведе малката си зала, където най-често се събират посетителите. Необходими са столове и маси, защото сегашните са 40-годишни, а мястото е останало единственото за сбирки и празненства на възрастни и деца дори от съседните населени места. Всеки ден в малката зала се..

публикувано на 03.07.25 в 09:02

Млад лекар избра Шумен

Петима специалисти вече работят в шуменската многопрофилна болница, след като успешно защитиха специалностите си. Практическото им обучение премина в отделенията на лечебното заведение. „Избрах образната диагностика, защото това е специалност, която съчетава прецизност, технология и отговорност. Винаги съм вярвал, че добрата диагноза е ключът към..

публикувано на 02.07.25 в 08:14

Кой ще компенсира бизнеса на Шуменското плато?

Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..

публикувано на 30.06.25 в 15:16

Петар от Велес

Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..

публикувано на 30.06.25 в 08:31

Защо има много калинки?

Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни...  За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..

публикувано на 28.06.25 в 15:05
Град Шумен

50 улици в Шумен с платено паркиране

50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането.  Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..

публикувано на 27.06.25 в 13:51

Леопардът има сложно поведение

Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.  „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..

публикувано на 27.06.25 в 13:10