Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пари за "Ковачевско кале"

4
Снимка: Исторически музей Попово

Два проекта за теренни археологически проучвания на Историческия музей в Попово са одобрени по програмата на Министерство на културата за  2023 г. Общата им стойност е 54 750 лева, съобщава ръководството на културната институция.  

Средствата за теренни археологически проучвания на крепостта „Ковачевско кале“ са 46 750 лева, а  8000 лева ще бъдат вложени в геофизично проучване на обекта.  

Фирма от село Ковачевец е дарила на поповския музей средства в размер на 7500 лева - половината от необходимата  сума за извършване на геофизично проучване на една от най-големите в Северна България надгробни могили - легендарната могила в м. "Калакоч". 

Със съдействието на кметовете на  Попово и  Ковачевец е започнало почистването на растителността по могилата. Екипът на музея в Попово очаква успешен археологически сезон  и финансова подкрепа от други приятели на институцията за разкриване на богатото минало на поповския край.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Майсторски класове в Търговище

Сдружение "Нови гласове" в Търговище организира майсторски класове за пеещи таланти по сценично поведение. Те се провеждат под мотото  “Възможността да бъдем различни!”. Гост-преподавател е Мартин Кърнолски - доктор на театралните науки.  В първите такива класове творческата си индивидуалност разкриха петнайсет талантливи деца от шест града в България...

публикувано на 16.12.24 в 08:58

"Една различна Коледа" в Шумен

Коледна магия сътвориха учениците от Трето ОУ "Димитър Благоев" в спектакъла "Една различна Коледа". Концертът в Младежкия дом обедини традиции и съвременност, като показа многобройните таланти на възпитаниците на учебното заведение.  Пред препълнената зала децата пяха, танцуваха, пресъздаваха обичаи и се забавляваха. Най-добрите получиха награди за..

публикувано на 16.12.24 в 06:28

Награди в Зимния салон

Шуменските художници Радослав Ценов, Валерий Желязков и Володя Хубанов получиха парични награди за най-добре представяне в Зимния салон на творческите си организации. Отличията връчи кметът на община Шумен проф. Христо Христов.  Поощрения и грамоти взеха Валентин Кулев, Мариана Петкова и Надежда Русева.  От няколко години авторите се оценяват от..

публикувано на 13.12.24 в 09:24

"Снежен сън" за децата

Премиера на пиесата „Снежен сън“ в Драматично-кукления театър в Силистра ще зарадва най-малките си зрители, съобщи за БТА директорът на културната институция Златина Станева.  „Снежен сън“ е пиеса, в която се разказва как джуджетата на дядо Коледа подготвят подаръците в Лапландия. Там също има трескава подготовка за празника.  "Посланието, което..

публикувано на 13.12.24 в 08:38

Коледна магия от Виена

Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в Шумен днес. Ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус. С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното..

публикувано на 12.12.24 в 15:35
Художествена галерия

Коледна изложба в Търговище

Художници от област Търговище подреждат творби в традиционна коледна изложба. Официалното откриване ще бъде днес в Художествената галерия „Никола Маринов“. Това съобщи за БТА директорът на културната институция Пламен Проданов.  Близо 30 творци вече са подбрали свои работи от последната година и са ги предали в галерията.  Традиционната коледна..

публикувано на 12.12.24 в 10:05

Зимен салон в галерията

С традиционния Зимен салон художниците в Шумен слагат край на творческите си изяви през годината. Изложбата на над 30 автори ще бъде открита тази вечер от 18:00 часа на първия етаж на Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. До творбите на утвърдените имена на професорите Димитър Балкански, Благомир Папазов и Спартак Паскалевски,..

публикувано на 12.12.24 в 08:50