30 юли се оказа голям ден за Каспичан - осветена беше дълго мечтаната и изграждана две десетилетия църква "Св.Пантелеймон и Св.Седмочисленици“. Миряни препълниха храма от ранната утрин, за да станат свидетели на освещаването, което беше водено от Варненският и Великопреславски митрополит Йоан в съслужение с местни свещеници. Изпълнен беше пълен чин по освещаване на църквата, а в Светия престол бяха поставени мощите на Свети Трифон.
Дългият ритуал не отказа и немощни възрастни в инвалидни колички. Сред тях беше и най-големият личен дарител на храма - Стойчо Стойчев, предоставил 50 000 лева за църквата. Той заедно с кмета на града Милена Недева, депутатът Ралица Тодорова и Веско Великов от църковното настоятелство бяха удостоени с орден "Св. прпмчк Прокопий Варненски".
Пет многогласни камбани ще огласят електронно Каспичан от кубетата на красивата църквата. Клисар е Мая Николова, която иска да бие камбаните само за добро:
Припомняме, че близо 20 години продължи строителството на църквата в Каспичан, с подкрепата на стотици дарители. Парцелът за църквата е осигурен през 2002 г., първата копка на храма е направена през 2004 г., а основните строителни дейности, поради липса на средства, започват през 2012 г. Църквата е с площ 500 кв.м. и е близка до архитектурата на храм-паметника „Александър Невски“ в София. 600 000 лв. са вложени в строителството.
Вярващите от Каспичан и съседните градове вече имат храм, достоен за възхищение, каза митрополит Йоан. А набирането на средства за него продължава, защото трябва да бъде зографисан.
Чуйте християните, които заедно изградиха църквата:
Ден преди утрешния празник Цветница, празнуваме Лазарова събота или Лазаровден. Ден, в който си спомняме едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар, четири дни след смъртта му. Днес основният обичай е лазаруването, в което участват млади неомъжени жени, лазарки. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и..
Необходимостта от дигитално евро както на микро, така и на макрониво става все по-убедителна. На първото то ще се яви като поредното общоевропейско благо за потребителите в еврозоната, а на второто е важен инструмент за монетарната еманципаципация на Стария континент от Америка. Чуйте повече в коментара на Петър Нейков, базиран на публикации..
Връзката на човек с Бога започва много рано, в така наречената семейна църква – бащата, майката, детето. То трябва да бъде въведено в църквата от самите родители и след това училището надгражда всичко. Това заяви пред Радио Шумен по повод планираното изучаване на предмета «Добродетели и религии» протойерей Симеон Николов от Русе и уточни, че ако..
Българската аграрна камара излезе с декларация във връзка с проблеми с напояването. В декларацията се посочва, че предстоящият поливен сезон е застрашен. Аграрната камара предупреждава за критичното състояние на водния ресурс, нужен за земеделското производство. БАК отбелязва, че липсата на адекватна водна политика и безконтролното източване на..
Практически съвети и стратегии за справяне с проблемите, свързани с дигиталната зависимост и кибератаките, дава новата книга „Дигитални зомбита“ на Силвия Ненова. Целта на изданието е да предостави насоки на възрастните как да помогнат на децата да се ориентират в дигиталния пъзел на все по динамичното и бързо променящо се време. В нея авторката..
„България е чиста от covid-19 в момента. Има единични случаи. Грипната вълна, която бе по-особена през този зимен сезон, също е овладяна на този етап“. Това каза за Радио Шумен вирусологът проф. Радка Аргирова. „Има сигнали за кратковременни неразположения след ваксините срещу covid-19 , но нямам информация за получени трайни усложнения...
Три СТЕМ кабинета – по математика и по природни науки – представиха днес педагозите и специалистите от Центъра за специална образователна подкрепа в Шумен. Пред своите партньори от училища и детски градини те демонстрираха как използват новите технологии в работата си със специалните деца. На демонстрациите присъстваха и представители на..